Hello There, Guest! Login Register


Ascaso I-mini I1 ( iSteel i1 ) , 250W - 700rpm, cutite de 54mm

#61
i1-steel
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#62
Salutare,

Ma confrunt cu o mica dilema - poate reusiti sa ma sfatuiti cum sa procedez mai bine.
Problema sta in felul urmator: am completat formularul de pe site pentru achizitionarea unui i1-steel.
Tocmai mi-au trimis un email in care ma anunta ca aparent modelul de timer pe care-l au la service nu se potriveste cu i1, ci doar cu i2. (rasnita trebuia deja sa o am livrata de ieri, teoretic, dar aparent deabia azi mi-au dat email ca nu pot sa-mi monteze timer pe ea!)
Nu pricep cum s-a ajuns in situatia, nu se mai gasesc alte modele de timer sau marog...
Mi-au stricat ziua - eu care deja speram sa ma bucur de rasnita in weekend, iar trebuie sa cumpar niste cafea macinata...
Ce ma sfatuiti sa fac, sa iau i1 fara timer, sau sa ma orientez la alt model? (pentru ca i2 parca nu as vrea!)

Multumesc!
Stone Espresso | Eureka Specialita 
(Past: Gaggia Classic 2014 // Ascaso I-mini I1)
 
Reply
#63
(04-03-2016, 12:06)chrisu Wrote: Salutare,

Ma confrunt cu o mica dilema - poate reusiti sa ma sfatuiti cum sa procedez mai bine.
Problema sta in felul urmator: am completat formularul de pe site pentru achizitionarea unui i1-steel.
Tocmai mi-au trimis un email in care ma anunta ca aparent modelul de timer pe care-l au la service nu se potriveste cu i1, ci doar cu i2. (rasnita trebuia deja sa o am livrata de ieri, teoretic, dar aparent deabia azi mi-au dat email ca nu pot sa-mi monteze timer pe ea!)
Nu pricep cum s-a ajuns in situatia, nu se mai gasesc alte modele de timer sau marog...
Mi-au stricat ziua - eu care deja speram sa ma bucur de rasnita in weekend, iar trebuie sa cumpar niste cafea macinata...
Ce ma sfatuiti sa fac, sa iau i1 fara timer, sau sa ma orientez la alt model? (pentru ca i2 parca nu as vrea!)

Multumesc!

ia linistit fara timer, nu este exact deloc (am avut eu) si oricum cel mai bine cantaresti boabele si le dai drumul in rasnita, deci chiar daca ar fii foarte exact timerul, tot nu ti foloseste la nimic
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#64
Aha, ok, hai ca le dau email sa vad daca mai pot sa-mi livreze azi.
Mersi!
Stone Espresso | Eureka Specialita 
(Past: Gaggia Classic 2014 // Ascaso I-mini I1)
 
Reply
#65
i1 si i2 au timere diferite, putintel, din ce stiam.

Dar si eu spun ca Mariano -  timer-ul e degeaba, mai bine iei un accesoriu util de banii aceia.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#66
Mersi pt sfaturi - fiind la inceput si nu stiam ca timer-ul e cam degeaba la modelul asta. Plus ca mai mult m-a luat prin surprindere faptul ca nu se potriveste, atata timp cat este oferit ca optiune.

Le-am dat email inapoi, sper sa am noroc sa pun mana pe ea astazi.

Weekend placut!
Stone Espresso | Eureka Specialita 
(Past: Gaggia Classic 2014 // Ascaso I-mini I1)
 
Reply
#67
Si chiar e vreun model la care sa te poti baza pe timer ca sa masori... grame ?! Confused Huh

Sunt o gramada de alti factori... cat de plin e rezervorul, marimea boabelor, gradul de prajire... fiind cele mai evidente ca sa nu poti pune egalitate intre timp si cantitate nici macar aproximativ...
 
Reply
#68
Eu am Isteel I1 fara timer. Cantaresc, rasnesc, curat, cantaresc din nou. Neaparat pt ascaso trenuie schimbat acel "cioc" prin care curge cafeaua macinata. Eu am taiat o sticla de Aqua Carpatica plata (cea patrata) si am lipit-o in locul ciocului. Userul Dot parca m-a inspirat. In rest ramane destula cafea pe canalul de iesire si trebuie scoasa cu pensula.

Gandindu-ma acuma e chiar fara sens timer-ul avand in vedere cantitatea care trebuie scoasa manual de pe canale. In rest multumit de rasnita.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#69
Inclusiv K30 are o functie ( Barista ), care elimina timer-ul din ecuatie.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#70
Eu am achiziționat rasnita i1 fără timer si inițial mi-a părut rău ca n-am luat cu timer.
Așa cum spuneau Lyvyoo si Mariano, nu cred ca te ajuta foarte mult timerul. Eu am improvizat un pic,am desfăcut suportul pentru pf si l-am prins invers (voi reveni cu poze). In acest fel pot sa pun un cântar(Concept ART) pe acel suport si sa rasnesc exact cât am nevoie.
Expobar Brewtus IV, Kinu M47, Quamar Q13
 
Reply
#71
Gata, mi-au livrat-o.
Am dat si o fuga la Sarkis sa iau niste Amore sa ma joc in acest weekend cu setari si toate cele Smile
Stone Espresso | Eureka Specialita 
(Past: Gaggia Classic 2014 // Ascaso I-mini I1)
 
Reply
#72
Părerea mea ca timer-ul ajuta doar in regim de cafenea cu hopper-ul rasnitei plin, pentru utilizare casnica, unde cântărești cafeaua pentru fiecare extracție, devine inutil.
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
#73
Apropo de cantar, putin offtopic, dar l-am luat tot de la importator, de unde am luat si rasnita, dar sunt cam dezamagit de el. Ori am nimerit eu unul stricat ori asa or fi toate din gama lor - dar am observat ca nu cantareste consistent.
De exemplu, pun un recipient gol pe el, si de fiecare data imi arata alta greutate...
Stone Espresso | Eureka Specialita 
(Past: Gaggia Classic 2014 // Ascaso I-mini I1)
 
Reply
#74
excelenta idee Celu, sa intorci invers suportul. Daca rasnesti la cantar, iese din ecuatie timmer-ul, dar un timmer cu doua zecimale, te face mai comod cand rasnita este folosita de mai multi locatari Smile
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#75
(04-03-2016, 13:18)adiszep Wrote: Eu am Isteel I1 fara timer. Cantaresc, rasnesc, curat, cantaresc din nou. Neaparat pt ascaso trenuie schimbat acel "cioc" prin care curge cafeaua macinata. Eu am taiat o sticla de Aqua Carpatica plata (cea patrata) si am lipit-o in locul ciocului. Userul Dot parca m-a inspirat. In rest ramane destula cafea pe canalul de iesire si trebuie scoasa cu pensula.

Gandindu-ma acuma e chiar fara sens timer-ul avand in vedere cantitatea care trebuie scoasa manual de pe canale. In rest multumit de rasnita.

De ce trebuie "neaparat" inlocuit "ciocul"?! Ai o poza? Merci
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
#76
[Image: ac1c4e785177bac50a631e6516cc48d6.jpg]

Plus diagrama circulara postata tot de Dot daca bine imi aduc aminte

[Image: 9ac52c38117d5f83a7d299b967cb908b.jpg]

Care nu este bine fixata la mine plus mizeria necuratata din cauza ca sunt lenes si babysitter Smile

Geometria ciocului nu permite sa scoti toata cafeaua si poate ramane acolo peste 1 gram linistita. Trebuie efectiv sa o iei la palme scuturat si alte procedee mai mult sau mai lutin violente. Recomand ca la inceput sa cantaresti inainte si dupa rasnire.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#77
interesant pentru un gram, dar ai deplasat toata frumuseta rasnitei. Dupa un timp, sigur ai sa revii Smile   Eu, sa nu am gramul oxidat, nu am inca echipamentul sa-mi dau seama de oxidarea gramului, am astupat gaura ciocului cu un burete tare care intra fest in gaura Smile La fel si la Quamar(pasarica dintre emisfere)
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#78
Nu e vorba de oxidat ci de diferenta intre "reteta" de la un shot la altul adica inconsistenta cantitatii.

Se poate si fara sa schimbi acel cioc dar va trebui sa scuturi sa lovesti si sa bruschezi rasnita astfel incat sa curga cafeaua blocata. O sa vezi ca imi da dreptate Smile. In schimb sunt super.multumit de rezultate.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#79
am inteles, credeam ca este treaba de gust, da tu nu cantaresti inainte sa introduci sita in grup? Toate rasnitele au retentie, unele au si cantar la iesire.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#80
Da. Eu cantaresc inainte sa pun boabele in hopper si mai cantaresc sita inainte sa o pun in grup. Incerc sa am cat mai mica diferenta intre inainte de rasnire si dupa.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#81
Ok, daca cantaresti inainte sa pui sita in grup si nu te intereseaza oxidarea, nu are rost modificarea ciocului, parerea mea.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#82
Pai daca pun 12.5 in hopper si ies 11 grame din rasnita... atunci eu zic ca are rost. Nu e din cauza oxidarii ci din cauza diferentei dintre cat pun in rasnita si cat scot. De multe ori si asa inainte de curatare si rasnire in gol am chiar sub 10g cazute natural.
Si ciocul esre de asa natura facut incat nu poti sa bagi cum trebuie pensula in el.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#83
Eu la I-mini i1 dupa ce am incercat tot felul de pensule,am ajuns la urmatoarea scula pe care am facut-o dintr-o agrafa mare de birou.Cu ea in 5-10 secunde scot cam toata cafeaua pe care o pastreaza rasnita.Si pastreaza si a mea 2-3 grame daca nu o iei la scuturat!
Incercati si voi,poate merge!


Attached Files Thumbnail(s)
   
Bezzera BZ10,Ascaso i-mini i1,Kinu M47,IMS 14/17g,VST 18g,tamper Motta 58mm,latiera Motta 50 cl,Espro Toroid 60 cl
 
Reply
#84
Similar folosesc si eu - ii zic Terminatoru' Smile

Sarma telefonica rigida rasucita cu un termoshrink peste ca si maner.


Attached Files Thumbnail(s)
   
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#85
Super tare!Am avut si eu un "Terminator",dar agrafa de birou cu unghi variabil l-a detronat! Smile


Attached Files Thumbnail(s)
   
Bezzera BZ10,Ascaso i-mini i1,Kinu M47,IMS 14/17g,VST 18g,tamper Motta 58mm,latiera Motta 50 cl,Espro Toroid 60 cl
 
Reply
#86
(06-03-2016, 06:39)Dot Wrote: Similar folosesc si eu - ii zic Terminatoru' Smile

Sarma telefonica rigida rasucita cu un termoshrink peste ca si maner.

Mi-am făcut si eu un "Terminator". Multumesc pentru idee.
Pot spune ca sunt foarte mulțumit de rezultat. In poza atașata se poate vedea câta cafea a rămas in rasnita, mai exact 2,7g
[Image: 5cd35d56fd18ddafcea099808d85f19f.jpg]
Expobar Brewtus IV, Kinu M47, Quamar Q13
 
Reply
#87
Voi folositi acesti "terminatori" cu ciocul de fabrica? M-ar tenta sa revin la forma originala care mi se pare super comparativ cu improvizatia mea... dar facem orice pentru un espresso bun Smile
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#88
(15-03-2016, 23:57)adiszep Wrote: Voi folositi acesti "terminatori" cu ciocul de fabrica? M-ar tenta sa revin la forma originala care mi se pare super comparativ cu improvizatia mea... dar facem orice pentru un espresso bun Smile

Nu am incercat cu ciocul original - il folosesc doar cu palnia improvizata din PET.
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#89
Terminatorilor... dar o solutie "de firma", civilizata, care sa arate decent, si ieftina, ce ziceti ? Smile

   

http://coffeehit.co.uk/baratza-cleaningbrush
 
Reply
#90
As vrea sa achizitionez o noua rasnita pentru a inlocui Porlex-ul din semnatura. Bugetul maxim: Ascaso Imini I1, buget minim: Che/Kino Big Grin.

Singurul lucru care ma intereseaza este calitatea macinaturii, nu am probleme cu retentia, cu rasnitul manual sau alte diferente intre rasnitele electrice si cele manuale. De asemenea, vreau ca rasnita sa fie noua.

Intrebarea este daca ,teoretic, e posibil ca rezultatele unui Che de 47 mm sa fie peste ce obtinem cu un Ascaso Imini I1?
Expobar Brewtus IV, Honne Home, Cafflano Kompresso, Kinu M47,  Hario V60 Drip Scale
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)