Hello There, Guest! Login Register


Arrieli supraincalzit

#1
Buna seara. Am un expresor Arrieli 130 BS, 15 bari. Se aprinde becul verde sau uneori nu se aprinde si iese o cafea foarte slaba si foarte fierbinte. E defectiune grava?

scuze am uitat sa scriu ca daca se aprinde totusi becul verde se stinge dupa cateva secunde sau nu se aprinde deloc si scoate o cafea apa chioara
 
Reply
#2
Salut. E greu de spus ce inseamna aprinderea unui bec, fara sa stim cum ar trebui sa functioneze. La prima auzire...se duce in temperatura de abur si pt extractie. Fa un filmulet si posteaza-l pt a obtine mai multe pareri. Bafta!
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#3
Vine apa foarte fierbinte. La inceput curge normal in cana si apoi doar picura. Am incercat sa desfac dusul dar n-am reusit sa-i desfac surubul
 
Reply
#4
Salut.
De cât timp foloseşti espressorul şi când i-ai făcut ultima oară decalcifierea?
Lelit 41TEM+43MMI+XMC013+PL100, IMS CI200, Ascaso filter, Motta 35cl+thermo.
Hario Skerton, Clever Dripper, AeroPress, French press, V60, Moka pot, cezve.
 
Reply
#5
Salut. Il am de peste 2 ani. Din vara nu l-am curatat pana acum. Am incercat cu sare de lamaie si nu a mers. Ieri am mai luat 2 plicuri de sare de lamaie cu 2 litri de apa. Si-a dat drumul in sfarsit!!! Curge bine nesacadat, dar daca fac vreo 3 cafele se infiebanta iarasi

Sa-i mai dau sare de lamaie?
 
Reply
#6
Cat de des trebuie sa fac decalcifierea?
 
Reply
#7
Depinde de apa pe care o foloseşti.
Pentru apa de la robinet, la 2-4 săptămâni.
Pentru apa Bucovina, la 2-4 luni.
Pentru apa filtrată, la 4-6 luni.
Citeşte şi articolul ăsta: http://www.espressoman.ro/nu-neglijati-d...essorului/
Lelit 41TEM+43MMI+XMC013+PL100, IMS CI200, Ascaso filter, Motta 35cl+thermo.
Hario Skerton, Clever Dripper, AeroPress, French press, V60, Moka pot, cezve.
 
Reply
#8
Ok. Multumesc
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)