• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Ariete Novecentro

Salut,

Sunt nou aici si va rog sa ma ajutati cu un sfat. Incerc sa trec de la un espressor automat (Saeco Talea Giro) la semiautomat + rasnita. Ma gandeam sa le iau SH pentru ca bugetul este oarecum limitat , Ariete Novecento + Gaggia MDF.
Credeti ca e o idee buna? Nu am gasit multe detalii despre espressor.

Multumesc

Reply
eu am citit cam tot ce scrie pe forum ,sintetizez ca sa te scutesc de efort: rasnita e prima,aparatul al doilea,si cafeaua locul 3,daca te uiti ca ariete e la pret nou ca un gaggia classic bun sh modelul dinainte de 2015,trage concluzile de rigoare,(pe ebay se vand la cca 190-200 e in functie de accesorii si de stare,am vazut gaggia classic sh cu tot ce trebuie pe el vandut la 1250 lei)mai pui ceva si te duci catre lelit care sunt cele mai apropriate de pret calitate.
lelit 41 tem powered by vladislav, sita precision competition, tamper lelit, fake OCD 3D printed, pitcher motta, rasnita msj

Reply
In mod normal asi fi optat pentru un Gaggia Clasic SH daca asi fi avut un buget de 800-900 de lei, dar Ariete este 300 lei si eram curios daca e doar o afacere buna sau face treaba de 300 lei.
Rasnita Gaggia MDF am gasit-o tot pe la 300 lei SH. Este un model fiabil si pot cumpara un SH cu incerdere sau mai bine mai stau si imi iau o rasnita noua ? Evident daca ar fi sa iau o rasnita noua asi lua Lelit 043 care este 850 lei in loc de Gaggia MDF care este cam 800 lei noua.
O parere va rog?

Reply
(19-05-2016, 17:37)orwo Wrote: eu am citit cam tot ce scrie pe forum ,sintetizez ca sa te scutesc de efort: rasnita e prima,aparatul al doilea,si cafeaua locul 3...

Nu vreau sa par bagaret: dar as pune cafeaua pe primul loc. La ce-ti folosesc rasnita si espressorul ? [Image: smile.gif]

Radu ,te rog, daca mai ceri sfaturi ...pune ul link cu obiectul pe vrei " sa-l barfim " . E asta : Ariete Novecento  ??? Inteleg ca bugetul e o problema  [Image: blush.gif] . Estetic e misto si macar se poate depresuriza filtru usor. Pt mine e ok.  Dar foloseste cafea buna ...nu de brand. PS. Daca in viitor cafeaua prajita cumparata  nu o sa te satisfaca....viziteaza sectiunea prajire acasa . PRAJIREA ACASA E USOARA SI NU COSTA MULT  [Image: smile.gif]

Reply
Multumesc pentru raspunsuri, Da este vorba de https://www.youtube.com/watch?v=UP_eoHbSOlk

Ariete Novecento. Imi place cum arata si din considerente de buget asi lua o rasnita Gaggia MDF Second Hand, Nu am reusit sa gasesc multe informatii despre espressor totusi, am vazut ca are boiler din aluminiu, ca e chinezesc .... si cam atat.

Credeti ca merita sa iau rasnita second hand sau mai bine astept si imi iau una noua?
Mi-am dat seama ca am postat in sectiunea gresita, poate un admin va rog sa mute post-ul in Sfaturi Achizitie?

Multumesc

Reply
Espressorul fara rasnita.....inutil. Deci iti TREBUIE neaparat rasnita. Variantele sunt două : ori găsesti/cumperi o rasnita manuala capabila espresso gen Hario Mill o vechi rasnite din alea cu cutie din lemn si strangi bani pt una buna. Ori mergi pe Gaggia MDF usata. Tu decizi ?

Reply
cat ai buget?
lelit 41 tem powered by vladislav, sita precision competition, tamper lelit, fake OCD 3D printed, pitcher motta, rasnita msj

Reply
M-asi intinde pana la 800 lei maximum
Gaggia Classic 2015, Lelit Pl43MMI, VST 18g ridged, Tamer Etolia 58,5

Reply
Nu iau in calcul o rasnita manuala, una electrica sh buna si compacta ar fi ok.
Gaggia Classic 2015, Lelit Pl43MMI, VST 18g ridged, Tamer Etolia 58,5

Reply
intra pe ebay.de cauta gaggia classic model dinainte de 2015,se vand intre 100 si 200 e, cauta si o rasnita si gata,uite aici ceva mai ieftin: http://www.ebay.de/itm/182136960908?_trk...MEBIDX%3AI
uite cu cat s-a vandut un gaggia recent : http://www.ebay.de/itm/291762533094?_trk...EBIDX%3AIT

Reply
Va multumesc pentru sfaturi. M-am hotart sa risc cu Ariete Novecento pentru ca la 300 lei primesc totusi un espressor cu boiler metalic care sper sa tina cat de cat temperatura sus si un portafiltru bun. Am vazut ca multi se plang de dispozitivul de spumare a laptelui dar eu il voi folosi mai mult pentru espresso. Mi se pare un compromis bun la care pot face upgrade eventual daca nu e ok fara a poerde prea multi bani.
M-am hotarat sa imi iau rasnita lelit 043 noua si bineinteles sa mai urc putin bugetul dupa ce am citit pe forum si am vazut ca rasnita este mai importanta decat espressorul.
Inca odata, multumesc mult pentru sfaturi.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)