Hello There, Guest! Login Register


Arata-ne un clip din viata ta de espressoman! ( Guido face cinste )

#1
*adaptare dupa un scenariu al lui Zuluafonu  Smile

Am vazut cateva clipuri frumoase pe forum si profitand de mesajul primit de la Zoli, am zis sa mai facem cate ceva pentru popularizarea espressomaniei dar si pentru a ne impartasi cate putin din viata noastra de espressoman de zi cu zi.

Asadar, pe acest topic, asteptam timp de aprox. doua saptamani, clipuri video cu ceva reprezentativ pentru voi, fie ca este vorba de o extractie a unui espresso (daca ar fi cu portafiltrul fara fund ar fi si mai interesant), fie o turnare cu latte art. 

Nu va faceti griji, nu conteaza calitatea video, un telefon mobil este suficient. Incarcati clipul pe youtube sau vimeo si postati link-ul aici. 

Cum o astfel de propunere este mai incitanta cand ai si un premiu, Prajitoria Guido va face patru espressomani fericiti, oferindu-le cate doua pungi din doua noi sortimente exceptionale de cafea, ajunse recent (o sa revin cu un update exact). Castigatorii vor fi anuntati pe 7 martie, iar desemnarea lor se va face prin tragere la sorti. Deci nu este o intrecere ci o punere in comun a unor momente fericite din viata noastra. 

La final, speram sa obtinem si cateva cuvinte de la fiecare castigator, apropo de pasiunea care ne leaga, alcatuind un articol pe blog.

Cine sparge gheata?  57

Update: premiul oferit de catre Guido - noile cafele Columbia Finca Tamana si Ethiopia Hunkute:

[Image: DSC_7374_zpstkfxvkye.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Sigur nu va fi cel ales, e o filmare mai veche , postez numai pentru "spart gheața"https://vimeo.com/155843684
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#3
Merge si arata bine Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#4
Sparg si eu gheata la categoria naked - incepator; sfarsitul este cam brusc.  Angel
In rolul principal Ethiopia Kochere (semnata Guido desigur  Blush ).

Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
#5
Ma bag si eu Smile ,ca tot e gheata groasa si trebuie sparta de tot.....
Etiopia Chelchele

DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
#6
Diseara ma bag si eu, pana nu apare E61 Smile
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#7
Bluesy tulip.  Big Grin
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#8
Niceee
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#9
(19-02-2016, 21:44)zuluafonu Wrote: Bluesy tulip.  Big Grin

Câștigător
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#10
Am updatat prima postare cu premiul oferit de catre prajitoria Guido!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Delicios premiu 57
Tocmai ce am terminat o punga de Hunkute acum o saptamana - foarte, foarte buna intr-adevar Big Grin
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
#12
Hop si eu cu un clip mai vechi (eram la inceput)



PS:felicitari lui zuluafonu, foarte frumos clipul!
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#13
Si eu repostez tot un clip mai vechi, unul nou nu pot face pentru ca sunt plecat pe alte meleaguri,apropo,felicitari colegilor de mai sus pentru  schoturile reusite. 

Mazzer mini electronic A, La Pavoni Profesional.Imi prajesc cafeaua cu un pistol Dewalt d26414 si imi iese mai bine cafeaua prajita ca unor prajitori.
 
Reply
#14
Felicitari tuturor! 

Pe cat posibil, puneti un clip actualizat Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
Intr-adevar un premiu f.bun!Tocmai ce am terminat si eu o punga de Ethiopia Hunkute de la Guido.
https://www.youtube.com/watch?v=6mZXS1aFZ48
In rolul princilal 18,5 grame Etiopia Hunkute.
Bezzera BZ10,Ascaso i-mini i1,Kinu M47,IMS 14/17g,VST 18g,tamper Motta 58mm,latiera Motta 50 cl,Espro Toroid 60 cl
 
Reply
#16
https://vimeo.com/156713708ok, aici e un clip proaspăt (de câteva minute), am si consumat shotul și a fost delicios, o Ethiopia Sidamo de la Stravagante Sibiu . E cafeaua mea preferata .
Îmi cer scuze pentru prezentare, clipul e mizerabil dpdv artistic . Promit că la schimbarea setup-ului voi filma cu camera video depe trepied , nu ca acum (am ținut telefonul cu stânga si am butonat cu dreapta)
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#17
Curgerea este ok,dar nara dreapta e infundata Smile .
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#18
Este supraextrasa la greu.....prea lunga curgerea
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#19
(25-02-2016, 20:24)Silvio Wrote: Este supraextrasa la greu.....prea lunga curgerea

Lungă da, supraextrasă nu ; am îndesat 19 g in sită, îmi place mai mult decât cu 16 g macinată mai mărunt . Stiu că "încalcă legea " dar pe cuvânt că a fost excelentă
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#20
Gustul conteaza.Si mie mi s-a intamplat sa depasesc un parametru  de temperatura,presare sau cantitate si sa iasa foarte foarte buna si aromata.Dar am scos uneori si amareala destula.Asta   se intampla uneori cand schimb punga de cafea.In ultimul timp le cam nimeresc,dar daca vad ca exista o curgere grea si intarziata,opresc ,arunc continutul scotand ceva greu inteligibil pe gura Dodgy  si apoi corectez rasnirea si tamparea si gata se rezolva.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#21
(25-02-2016, 21:20)Vladislav Wrote: .......Stiu că "încalcă legea " dar pe cuvânt  că a fost excelentă

Te cred. Important este ca ti-a placut tie iar eu m-am gandit ca extractia fiind atat de lunga o fi fost si foarte amara.
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#22
(25-02-2016, 23:37)Silvio Wrote:
(25-02-2016, 21:20)Vladislav Wrote: .......Stiu că "încalcă legea " dar pe cuvânt  că a fost excelentă

Te cred. Important este ca ti-a placut tie iar eu m-am gandit ca extractia fiind atat de lunga o fi fost si foarte amara.

Nu, din contră , se pare că din Ethiopia prăjită medium nu iese cafeaua amară. Aciditatea este de asemenea echilibrată. M-am tot jucat cu gramaje, temperaturi, grade de măcinarea, etc... Cu alte cafele nu risc un asemenea timp lung de extracție dar cu Ethiopia merge și e chiar OK . Scuze de off-topic .
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#23
up-date  Big Grin
sarkis amore plus napolact = un super capuccino
duminica frumoasa tuturor!

DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
#24
Ibric...

La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#25
Burundi :-)

Lelit PL91T, Niche Duo, Aeropress   
 
 
Reply
#26
Cam prea in forta dimineata Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#27
sex type thing coffee Big Grin
More to come from Cluj Smile


La Marzocco Linea PB, Mazzer Vulcano, Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Wilfa Svart
 
Reply
#28
Bravooo Clujul!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#29
Inca mai e mult de exersat si de reglat!
Work in progress...



Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
#30
Bravo Sorin! Tine ceasca cu roarta in podul palnei stangi, astfel modelul va fi orientat catre "client" cand va apuca toarta cu mana dreapta.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)