Hello There, Guest! Login Register


Ar trebui sa ne facem griji? (stocuri de cafea epuizate, rasnite care explodeaza)

#1
http://www.viralthread.com/coffee-stocks...-to-panic/
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#2
Ca sa nu mai deschid alt subiect voi posta aici. Am văzut zilele trecute cum o femeie o decedat dupa ce o rasnita de cafea a explodat ! Se poate asa ceva ?

http://m.ziarulevenimentul.ro/stiri/mold...41837.html


http://huff.ro/stiri/o-vanzatoare-din-va...azin-89686
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#3
Alte surse vorbesc de un "aparat de cafea"... posibil sa fi fost un espressor caruia sa ii fi explodat boilerul, mai realistic...
 
Reply
#4
Geamuri sparte, amputație de membre superioare, eviscerație abdominală, "a încercat să alimenteze un radio cu ajutorul a 2 fire" Sigur n-a fost si ceva gaz prin zonă? Nu știu dacă are ce să explodeze cu așa o forță într-un motor electric.
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
#5
Vroiam sa pun si eu link cu explozia, mi se pare fantastic sa explodeze Rasnita în asa hal. În alt site http://invaslui.ro/2016/10/03/vanzatoare...av-ranita/ ziceau de "aparat de cafea", si am crezut ca este espressorul, ceea ce e mult mai plauzibil, la Brașov fiind cunoscut un caz de explozie atunci când se încerca reconditonarea unui profesional.

E posibil ca o rasnita sa pocnească în asa hal? Trebuie aflat urgent marca, măcar să evite lumea pe olx sh-uri de acel model. Avem espressomani în Vaslui care stiu mai multe?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Nu reiese ca ar fi rasnita de vina. Chiar sunt curioas sa vad ce s-a intamplat.
Reportajul de la ProTv
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#7
in clipul lui baloozzy se vede clar rasnita, e un model mai vechi de rasnita comerciala, se gasete in toate pietele care vand cafea, un model f comun, DAR rasnita e intreaga, nu a explodat rasnita, ere hoperul intradevar lipsa, spart, dar un hoper sa faca atatea daune, mi-e greu sa cred.......
modelul respectiv e un tanc, are corpul turnat, integral metalic, nu prea poate un motor electric sa "explodeze" , plus ca are flanse de prindere, rulmenti, portcutite, care fizic nu au cum sa sara de acolo, rasnita e f misto dar cam mare....
e posibil sa apara modelul respectiv pe olx la preturi bune, eu zic ca nu ar trebui ratate , sunt 100% sigure, poate fi o oportunitate de achizitie.....
asta e rasnita
http://www.dulprod.ro/index.php/ro/masina-macinat-cafea
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#8
Rasnita asta nu are nici cea mai mica legatura cu espresso.
 
Reply
#9
E posibil ca rasnita sa functioneze, daca e alimentata. Mai ciudat este expresorul care nu mergea prea bine si firele cu care umbla la priza. Dar scurtcircuit cu asa bubuitura? Poate avea o butelie cu pierderi si scurtcircuitul i-a fost fatal, ca parca spune ca nu erau racordati la gaze.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#10
Ca sa vezi gura lumii - un nene la poarta (min. 2 in reportaj) auzise ca vanzatoarea tinea mana pe capacul cosului de boabe cat mergea rasnita si au iesit cutitele de acolo si i-au retezat mana. Imediat se aude o baba care zice ca a explodat aparatul care facea cafeaua si infierbanta apa. Intr-adevar, rasnita aia se vede intreaga in foarte multe cadre, deci nu stiu cum ProTV poate sa strige sus si tare ca a explodat rasnita. Ciudat caz, sunt curios daca vom avea acces la concluzii vreodata,  macar sa stim si noi adevarul.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Nu stiam de ce s-a scumpit cafeaua la bursa...http://www.businessmagazin.ro/actualitat...50?ref=yfp
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#12
Articolul e din vara, 29 iul.
 
Reply
#13
Poate accidentul a avut legatura cu fenomenul descris aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Dust_explosion

http://coffeesnobs.com.au/grinders/29719...ion-o.html

Inca un motiv sa trec la Kinu  [Image: blush.gif]
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#14
Fratilor, tocmai am urmărit o reportaj pe Digi Life intitulata "Pretul cafelei", actiunea in Brazilia. La finalul acestuia am rămas fara cuvinte. Muncitori care mor anual din cauza pesticidelor, altii mai "norocosi" au Parkinson, copiii se nasc cu jumatati de creier din cauza parintilor otraviti. Mai mult, la transportul cafelei se adauga multa bromura de metil ca sa fie ferita de gandaci. Toti marii vânzători din Germania refuza sa răspundă la întrebări despre aceste aspecte (Tcibo, Mellita, Eduscho si încă unul). S-au facut teste pe mostrele aduse din Brazilia, toate au pesticide (cafea verde). Singura a fost cea bio care era in regula. Îmi fac mari griji pentru mine, deoarece împart aceasta bautura familiei mele inclusiv baietelului meu de 11 ani. Aici ni ci unul dintre noi nu are expertiza in asa ceva. Ba mai mult, spuneau la TV ca odata prăjită, pesticidele se degradează si nu mai pot fi identificate. Ma doare inima, dar stiu ca nu numai cafeaua este "servita" asa ...
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#15
Am vazut si eu finalul, cu concluzia daramatoare prezentata mai sus... din alte surse stiam ca este valabil in mod majoritar pentru industria (cu I mare ) de cafea braziliana... tot mai sper ca micile ferme care vand cu sacul, si nu cu containerul, sa nu isi permita asemenea tratamente... Confused Huh

Se reia maine dimineata la 8:10.
 
Reply
#16
Probabil teste ale gradului de pesticidare se pot face si loco,  pe verde.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
Si totusi avem vre-un prajitor de pe la noi care vinde cafea BIO.... intreb ca i-am luat la rand pe cei care sunt la sectiunea de oferte si nu am vazut sa mai aiba cineva ceva cafea bio ?
Am vazut si eu ceva emisinui despre pesticide si mari producatori .... si m-am speriat putin Smile
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MMI + Ascaso Precision Competition Filter 57mm + Tamper LELIT PL 100
 
Reply
#18
E-urile alea adaugate pe traseu dau toata savoarea... Smile
Exista ceva Honduras bio pe aici prin Oltenia, dar e cam anost baut single origin.
 
Reply
#19
Peru el mango, yume
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
(26-02-2017, 21:15)Gozmin Wrote: Îmi fac mari griji pentru mine, deoarece împart aceasta bautura familiei mele inclusiv baietelului meu de 11 ani.
Stiu ca postul e vechi, dar nu pot sa trec peste...
Dai cafea pentru un copil de 11 ani?
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#21
Cafeaua nu dauneaza copiilor, pastrand proportiile bineinteles.
 
Reply
#22
(12-11-2017, 23:00)MyR Wrote:
(26-02-2017, 21:15)Gozmin Wrote: Îmi fac mari griji pentru mine, deoarece împart aceasta bautura familiei mele inclusiv baietelului meu de 11 ani.
Stiu ca postul e vechi, dar nu pot sa trec peste...
Dai cafea pentru un copil de 11 ani?  

Da, iti dai seama ? Si de la o vreme vin si prietenii lui la noi ....
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#23
...Pai ce are ... eu am baut cafea de la 4 ani , e drept cate o cescuta extrem de mica ... pe la bunica mea , de cate ori mergeam in vizita , deja la 11 ani aveam cutia cu INKA dupa noi pe deal , la sanie si faceam cafea la spirtiera ...pe sanie , cu pastile de spirt solid ... Big Grin  ... si cate o Doina sau Cismigiu ( ...mai rar Unirea , era 24 lei / pack ) , sa mearga cafeluta ... Cool  ... ( iar fiu-meu bea cafea de prin clasa a 6-a ...el a ales asa ...acu' e student in Birmingham ... ) , concluzia ... cafeaua nu prosteste pe nimeni ... Big Grin ... poate invers , ( in sensul ca romanii , daca ar bea cafea la fel ca restul lumii  - rusii nu se iau in calcul - poate n-ar mai fi in situatia in care se gasesc acum... Cool  ... ).
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#24
(12-11-2017, 22:52)Lyvyoo Wrote: Peru el mango, yume

Da am vazut si eu ... si am mai gasit si pe la ceilalti prajitori doar ca nu scrie bio ci "Organica" Smile
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MMI + Ascaso Precision Competition Filter 57mm + Tamper LELIT PL 100
 
Reply
#25
Care-i diferenta?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
Plagiez, adica citez: Termenul „organic” se utilizează pentru produse agroalimentare în spaţiul anglo-saxon. Termenul „bio” (de la biologic) înseamnă acelaşi lucru, fiind folosit în special în spaţiul franco-german. Îi clar pentru toată lumea ?
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#27
(14-11-2017, 01:41)Lyvyoo Wrote: Care-i diferenta?

E destul de simplu.  De obicei pentru a avea o certificare presupune să faci niște demersuri pentru a avea acele hârtii care să demonstreze că materia primă/ produsul este BIO. 

Peru, El Mango în momentul de față de la YUME, are această certificare: Agricultură Ecologică ECOCERT FR-BIO-01.

Pe de altă parte, au fost cafele în ofertă, care nu aveau o certificare Bio, dar asta nu înseamnă că nu proveneau dintr-o agricultură organică (ex. Etiopia Bufata Gibe, D.R. Congo Latumba, Papua Noua Guinee Elimbari ș.a. ).
 
Reply
#28
Stai putin, din ce spui tu Delia, Ecologic si Bio inseamna un lucru, intr-o sinonimie perfecta, adica purtator de certificare, iar organic e urmatoarea treapta in jos, adica tot conditii curate de cultivare, dar pentru care agricultorul respectiv nu a obtinut o certificare de " Ecologic" ?

Eu stiam ca eco = bio = organic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#29
Certifcarea organica se obtine indeplinind niste criterii:

https://ec.europa.eu/agriculture/organic/index_en

Doar produsele care au sigla de mai jos au aceasta certificare:

[Image: 10266202733_6a3f09771f_m.jpg]

Ecocert e o firma acreditata care se ocupa cu verificarea si certificarea produselor organice.
 
Reply
#30
Problema era alta, daca postarea lui Thanatos este relevanta. Adica nu imi iau produsul respectiv pt ca este  " doar organic" nu si bio...
(13-11-2017, 23:57)Thanatos Wrote:
(12-11-2017, 22:52)Lyvyoo Wrote: Peru el mango, yume

Da am vazut si eu ... si am mai gasit si pe la ceilalti prajitori doar ca nu scrie bio ci "Organica" Smile  
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)