Hello There, Guest! Login Register


Alex Niculae - Campion Mondial !

#1
Primul campion mondial la roasting din RO - Alexandru Niculae!  57
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#2
Super! Felicitari lui Alexandru!
 
Reply
#3
Da, ma bucur mult ca se va pomeni de Romania in specialty Smile
Felicitari lui Alexandru!
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#4
Respect!
Felicitari, ne mandrim cu tine!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#5
Felicitări!!! Are prăjitorie?
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
#6
Incredibil...desi era de asteptat sa fie acolo sus! Felicitari din partea comunitatii Espressoman, te asteptam mai aproape de noi cu boabele prajite!


@sorinherea - Lucreaza la Doncafe Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Profile pentru toti Smile
https://www.cropster.com/en/news/news-de...wcrc-2016/
 
Reply
#8
(01-04-2016, 13:50)coffeesnob Wrote: Profile pentru toti Smile
https://www.cropster.com/en/news/news-de...wcrc-2016/

Un lucru important e ca sunt prajiri de 3Kg intr-un prajitor de 6 Kg (Giesen W6A), deci la 50% capacitate.
Am inteles ca cei de la Cropster vor publica ulterior si setarile de airflow si gaz.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#9
Marius Nica locul 10 la tasting, cel mai bun loc pentru România, zicea SCAE România pe FB.

Poate explica cineva notarea in proba de prajire? Este matematica pura sau intra si elemente subiective?
 
Reply
#10
(01-04-2016, 13:41)Lyvyoo Wrote: ...@sorinherea - Lucreaza la Doncafe Smile

Sper sa isi faca afacerea lui acum Smile

(01-04-2016, 13:50)coffeesnob Wrote: Profile pentru toti Smile
https://www.cropster.com/en/news/news-de...wcrc-2016/

Sunt ireale profilele alea... sau nu le inteleg eu... Confused
Cum poti sa scotio la 186 grade temperatura boabe... nici FC nu am la temperatura aia ! Huh
 
Reply
#11
@Renato: Pe unul din profilele lui Alex pentru blend vad ca FC se intampla la BT ~178 de grade, la min 07:20.
Din acel moment temperatura creste cu 8 grade celsius, pentru cele 67 secunde de dezvoltare.
Nu inteleg ce ti se pare in neregula.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#12
Pentru ca n-am obtinut FC niciodata sub 180 grade Smile
Si am incredere in ce masor... Smile
Nu mai vorbesc ca nici pe vreun profil intalnit vreodata nu am gasit asa ceva, sa scoti afara sub 200 grade ... Confused
 
Reply
#13
Iti trebuie totusi macar cateva zeci de sarje pe un prajitor adevarat, ca sa poti evalua corect acele profile.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
De asta intreb, cum trebuie alea "adevarate" evaluate fata de profilele din Artisan de exemplu.

Un prajitor de pe aici care lucreaza pe scula care ii ziceti voi adevarata imi confirma intr-un PM ca el scoate normal la 211 grade, deci nu aberez.

Rog deci in loc de raspunsuri in raspar, macar o dovada cu link ca si altii prajesc la temperaturi asa joase.
 
Reply
#15
Renato,
Cred ca exista o explicatie foarte simpla. Am trecut cu privirea peste profilele tuturor si toate se invart in jurul valorii de 186gr.C temperatura de descarcare din tambur. Eu banuiesc ca prajitoarele Giesen nu au venit pregatite cu toate sondele pentru Cropster si acestea au fost adaugate ulterior. Placa frontala a Giesen-ului din ce stiu eu este din fonta asa ca au trebuit sa gaseasca o zona unde sa poata gauri in otel. Deobicei placile de otel nu sunt amplasate in zonele recomandate pentru montarea unei sonde de temperatura. In poza asta pare ca sonda este instalata pe usa de descarcare : [Image: 12891692_1039144856177235_6719910231492897070_o.jpg]

Poate ne lamureste Alex la un moment dat !
 
Reply
#16
Au aparut profilele detaliate pe Cropster (% gaz, drum pressure, drum speed).
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#17
(01-04-2016, 18:49)eugenm Wrote: Renato,
Cred ca exista o explicatie foarte simpla. Am trecut cu privirea peste profilele tuturor si toate se invart in jurul valorii de 186gr.C temperatura de descarcare din tambur. Eu banuiesc ca prajitoarele Giesen nu au venit pregatite cu toate sondele pentru Cropster si acestea au fost adaugate ulterior. Placa frontala a Giesen-ului din ce stiu eu este din fonta asa ca au trebuit sa gaseasca o zona unde sa poata gauri in otel. Deobicei placile de otel nu sunt amplasate in zonele recomandate pentru montarea unei sonde de temperatura.
...
Poate ne lamureste Alex la un moment dat !

Mult mai simpla aceasta explicatie, si logica, raspunde la multe.
Cinste lor ca pot sa isi "reseteze" sistemul de referinte asa rapid la noile conditii...
 
Reply
#18
Vad ca majoritatea profilelor sunt scurte, unele cu timp de dezvoltare sub 15%. Am tema de casa, sunt curios ce iese daca copiez genul asta de profil cu prajitorul meu. Mai incearca cineva?
 
Reply
#19
Pai cam asa prajesc si eu, ca timing, nu ca temperaturi.
FC la 9-10 minute, dupa care in maxim 2 minute am scos.
Deci dezvoltare de un minut, cam intre 195-197 grade start FC si 208-211 grade terminare.
 
Reply
#20
Coffeesnob, sunt voci si voci in randul prajitorilor de cafea. Unele din acestea sunt de parere ca a vorbi de un timp de dezvoltare ca o faza distincta masurata intre fc si descarcare nu este tocmai corect. Dezvoltarea incepe din momentul in care ai incarcat tamburul (daca vorbim de un prajitor clasic) si pana in momentul in care ai racit complet sarja.
Eu cred ca incercarea de a urma unul din profilele concurentilor fara adaptare nu va conduce neaparat la un rezultat bun in ceasca.
 
Reply
#21
@eugenm
Intr-adevar, 'dezvoltare' nu e cel mai ilustrativ nume dar am tradus ce e scris sub graficul din Cropster.
Sunt constient ca partea de dezvoltare nu poate fi luata separat, functie de cum a decurs faza de uscare si faza Maillard, acelasi interval de dezvoltare poate duce la rezultate diferite in ceasca.

Cat despre profile, s-ar putea sa nu iasa ceva bun in ceasca dar daca nu incerc nu voi stii Smile. Ramane sa sap prin stocurile de cafea verde sa vad daca am ceva ce se preteaza la un final mai vioi.


@renatoa
Ai incercat si dezvoltare mai lunga? Ti-ai format o parere legat de cum influenteaza gustul dezvoltarea scurta VS dezvoltare lunga sau ai mers de la inceput pe dezvoltare scurta?
 
Reply
#22
Am mers intre 1 si 4 minute, dar cum nu prepar espresso, probabil parerea e mai putin relevanta cu gusturile.

Clar la peste 2 minute se atenueaza aciditatea pana la disparitie, iar la 4 minute chiar apare un pic de amareala.
Nimic ce sa nu poata fi corectat din macinare si temperatura apa.

Acum va inteb eu... exista vreo scoala/religie Smile care zice cum sa faci dezvoltarea, la temperatura constanta sau o crestere oarecare ? Eu incerc sa o tin sub 211 grade. In bob, sau centru vortex, cum vreti sa o luati Smile
 
Reply
#23
Tot Alex Niculae trebuie intrebat in ceea ce priveste 'slow roast-ul'. El era partizanul acestui tip de prajire si testa cu Adi la Guido. Din propria-mi experienta daca nu controlezi foarte bine parametrii risti sa 'coci' sarja obtinand acel gust de carton sau cereale in ceasca.
Cred ca o prajire lenta merita incercata cu origini cultivate la altitudini ridicate, in jur de 2000m. Un astfel de bob de cafea are o structura celulara mai putin densa asa incat fluxul de caldura se distribuie mai usor intre straturile exterioare ale bobului si cele interioare.

Renato,
Exista scoala 'ror-ului' care 'propovaduieste' descresterea continua a 'ratei de incalzire' a bobului. Pentru acestia mentinerea bobului la temperatura constanta in perioada de dupa fc este neindicata deoarece favorizeaza 'coacerea'.
Pe de alta parte controlarea ror-ului este mai greu de realizat odata ce masa de boabe intra in reactie exoterma caracteristica fc-ului. Eu in aceasta faza incerc sa reduc mai agresiv cantitatea de caldura.
 
Reply
#24
Sunt un pic confuzat, ca de obicei Smile

Descresterea continua a ROR nu duce pana la urma la ROR zero, adica mentinere temperatura constanta ?

La mine caldura o reduce controlerul, cum ziceam odata atins 211 pe la sfarsitul FC, acolo sta cat timp ii spun.
Daca boabele produc ele insele caldura, controlerul da mai putina putere in rezistenta de incalzire dar ventilatia este mentinuta la acelasi debit, efectul final fiind ca temperatura stationeaza la 209-211 timp de 1-2 minute, dupa care "descarcarea" aduca stop heater, intra in ventilarea fortata si intr-un minut a coborat sub 100 grade.
 
Reply
#25
Matt Perger recomandă o descreștere continuă a ROR astfel încât sa fie aproape 0 la sfârșitul prajirii.

" The coffee can’t experience an increase in speed, and it can’t stop, but it should still be rising in temperature after first crack. At first glance this might seem impossible, but it’s not that hard. Just think of a car constantly slowing down until it reaches a stop sign. Before and during first crack, the coffee should be increasing in temperature quite quickly. This momentum carries it further and hotter after first crack, and allows for a constant slowing until the end. The ideal end of roast is constantly slowing down after first crack until the speed approaches or reaches zero right at the end. This results in no baking and no stalling. If you don’t notice any problems with the coffee, it was likely ideal."

 http://www.baristahustle.com/lets-talk-about-roasting/
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#26
Renatoa,
Citatul lui zuluafonu este elocvent pentru valorile 'scolii ror'. Din pacate pare mai simplu decat este in realitate. In urma experientelor mele pot sa afirm doua lucruri : o sarja prajita ca la carte in ceea ce priveste recomandarile 'scolii ror' nu reprezinta o garantie a unui rezultat bun si de cele mai multe ori, in ceasca, sarja mai buna nu are neaparat graficul cel mai 'frumos'/corect.

Nu imi este clar daca tu esti nemultumit de rezultatul 'prajelilor' tale sau crezi ca este loc de mai bine.
 
Reply
#27
Vreau doar sa prajesc "ideal" pentru simplul motiv ca stiu ca nu ma pot baza pe gustul meu ca sa decida ce e mai bine pentru mine. ... Smile Suna aiurea, nu ? Smile
Pai nu se tot repeta ca gustul se educa, si ca nu stim ce e bun ? Wink

De fapt ar putea fi si o consecinta a faptului ca nu pot experimenta atat de mult cat as vrea, pentru simplul motiv ca nu pot bea atata cat as experimenta ca sa gasesc "idealul" Smile
Asa ca incerc sa il gasesc in retete care zic altii ca sunt de prajire perfecta.
 
Reply
#28
(02-04-2016, 17:21)zuluafonu Wrote: Matt Perger recomandă ...

Scott Rao recomanda...
da, Perger in "Let’s Talk About Roasting", in martie 2015; ok, dar o face ca si cum el ar fi facut descoperirea;
chiar daca experimentele sunt ale lui, ideea ramane ca apartinand macar lui Scott Rao cu al sau "The Coffee Roaster's Companion" scris mai inainte...

am mai postat spusele lui TomC:
I think Matt has done a lot for coffee and he has a lot of good stuff to say, but I also think he tends to take certain concepts, change the wording around and put a ribbon on it as if it was his own novel idea. Then people jump on the bandwagon like he's coffee messiah. 
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#29
@renatoa
Scoala ROR zice ca acesta trebuie sa scada tot timpul. Din cate zici, tu il aduci la stalling pe ultima bucata.

Scott Rao are 3 reguli mari si late:
- Da suficienta caldura chiar la inceput in ideea ca mai multa caldura la inceput ajuta centrul bobului sa atinga temperatura exteriorului bobului mai repede. In felul asta poti sa scurtezi intervalul de dupa FC fara efecte negative. Daca nu echilibrezi centrul bobului cu exteriorul poti ajunge sa ai exterior prea prajit si centru insuficient dezvoltat -> cafea arsa + acra Sad  .
- ROR trebuie sa scada constant (ideal ar fi o coborare liniara). Scaderi bruste urmate de urcari nu sunt bune. Flatline nu e bun.
- FC trebuie sa inceapa la 75-80% din totalul timpului de prajire.

Vezi ca automatizarea procesului de prajire vine cu anumite probleme, respectiv algoritmul PID poate sa duca la supracorectia parametrilor in anumite situatii ceea ce nu duce la nimic bun in ceasca. De exemplu varierea brusca a ventilatiei pentru a compensa caderea subita de temperatura in bob la inceput de FC sau cresterea rapida de imediat dupa.

Pana la urma daca vrei sa progresezi cu prajirea trebuie sa investesti timp si cafea. Ideal ar fi sa prajesti cateva sarje consecutiv, cu profile diferite, sa faci cupping in paralel si sa tii notite detaliate. "Cupping"-ul il poti face in Aeropress daca asta iti place tie, dar e important sa ai un protocol fix, usor de replicat.
 
Reply
#30
"Development of flavor, aroma, and body in the coffee bean is a chemical process which requires absorption of a definite number of heat units per pound of coffee-in the shortest possible time and the lowest possible temperature." - Sivetz



Cum se face aceasta practic? Nu stiu. O sa incerc cand ma apuc de prajit.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)