Hello There, Guest! Login Register


Alegere rasnita manuala

#1
Salut!

Ma puteti ajuta si pe mine sa aleg una din aceste rasnite?

Hario Mini Mill
Hario Skerton
Hario Canister
Hario Dome
Hario Small Coffee Grinder
Hario Mill Standard

Sunt indecis, deoarece nu stiu nimic despre modelel cu lemn. In principiu se va rasni pentru 2-4 cafele pe zi si nu ma intereseaza portabilitatea prea mult.
Gaggia Evolution, Bezzera 20g & 8g, Hario Mini Mill Slim
 
Reply
#2
Pentru ce metoda de preparare cafea ?
 
Reply
#3
Kinu
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#4
Imi cer scuze, am uitat sa mentionez... pentru espressor.

Din pacate Kinu e in alta categorie de buget... la pretul ala m-as orienta spre o automata.
Gaggia Evolution, Bezzera 20g & 8g, Hario Mini Mill Slim
 
Reply
#5
Daca pt espresso atunci sigur kinu. Si la pretu ala tot kinu e mai buna ca o automata..
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#6
Eu, timp de un an de zile, am folosit Skerton-ul pentru toate aparatele de cafea din semnătura mea, inclusiv pentru espressor. E drept că, în timp, a trebuit să mai investesc aprox. 100 de lei în "upgrade-uri": un colier de stabilizare a axului de la orphanespresso şi o piuliţă pentru a face râşniţa stepless.
Total final, max. 250 de lei.
Lelit 41TEM+43MMI+XMC013+PL100, IMS CI200, Ascaso filter, Motta 35cl+thermo.
Hario Skerton, Clever Dripper, AeroPress, French press, V60, Moka pot, cezve.
 
Reply
#7
Un second-hand te poate mulțumi? Pentru că sunt variante excelente, au fost pe olx dip k30 cu 350 lei, Gaggia MDF cu 250 lei, Faema cuțite de 64 cu 300 lei parcă (cumpărată de cineva de pe forum), și multe altele variante. La 500 lei deja îți găsești o rasnita pe cutite de 64 excelentă, atât dpdv tehnic cât și estetic.
Asta in caz că nu ai motive speciale pentru a rămâne la manuală.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#8
E ok si un SH dar as lua doar de aici de pe forum, deoarece pe olx e loterie pura. Problema ar fi ca momentan nu este nimic in bugetul meu. Smile vreau manuala doar pentru ca e mai ieftina...
Gaggia Evolution, Bezzera 20g & 8g, Hario Mini Mill Slim
 
Reply
#9
De asta am postat intr-un topic similar, care merge acum cam paralel (si redundant) cu asta, ca exista electrica rezonabila la sub 150 lei... totul e sa vrei sa o desfaci pentru modificare.
 
Reply
#10
Nu ar fi o problema sa o desfac, dar nu am nicio garantie ca va functiona metoda. Si daca o desfac nu o mai pot returna...
Gaggia Evolution, Bezzera 20g & 8g, Hario Mini Mill Slim
 
Reply
#11
Salutare, pentru a nu mai deschide inca un topic pe aceeasi tema, prezint putin situatia mea:
Incepator in arta cafelei,
Buget: low
Aparatura: din pacate doar un Espressor Heinner Soft Cream 250.
Vreau sa achizitionez o rasnita manuala - Diferenta este chiar atat mare intre Porlex Tall si Kinu M38(eu inclin sa iau o Porlex constrans fiind de buget)?
PL92T, PL72, KINU
 
Reply
#12
(20-01-2017, 00:00)wildm Wrote: Salutare, pentru a nu mai deschide inca un topic pe aceeasi tema, prezint putin situatia mea:
Incepator in arta cafelei,
Buget: low
Aparatura: din pacate doar un Espressor Heinner Soft Cream 250.
Vreau sa achizitionez o rasnita manuala - Diferenta este chiar atat mare intre Porlex Tall si Kinu M38(eu inclin sa iau o Porlex constrans fiind de buget)?

Da diferenta e mare... dar nu o sa poti face espresso daca nu ai espressor manual sau portafiltru nepresurizat
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#13
Asteapta sa apara M38 lite, la pret putin peste porlex.
 
Reply
#14
Recomand Kinu cu toata sinceritatea.
Eu am Kinu M38.
Daca banii sunt o problema atunci asteapta versiunea mai ieftina.
Kinu M38, Aeropress, V60, Brewista Smart Pour Digital Kettle 1.2l
 
Reply
#15
Cum ziceau si ceilalti membri al forumului,daca vrei manuala dute pe Kinu m38/m38 light, si nu o sa simti nevoie de upgrade in viitorul apropriat.Celelalte variante manuale mentionate de tine, sunt doar un compromis,si o sa iti doresti un upgrade,iar daca o sa vrei sa o vinzi vei pierde destul de mult la vanzare si o vei da si foarte greu.
ECM Clasika PID II,flow control,Macap M2D,Kinu M47,VST,WDT tool etc...
 
Reply
#16
Salut,
Sunt nou pe acest forum...si sunt in cautare de echipament si informatii pt a obtine un espresso decent, si am zis sa incep cu rasnita...dupa ce am rasfoit pagini bune din acest forum plin de informatii utile ( cu ocazia asta va felicit pt pasiunea de care dati dovada, si pt. munca care ati depus-o )...m-am orientat spre o rasnita manuala pt ca o voi plimba cu mine  ( pe la pescuit, pe la munte , etc.)...deci va fi o rasnita plimbata si muncita...problema este ca nu stiu ce sa aleg  ...momentan acasa folosesc un "espressor" saeco poemia si o rasnita hario ...si as vrea ceva mai bun , pt ca eu personal nu am obtinut mare lucru cu sculele de mai sus ... deci sunt numai urechi si ochi la orice sugestie .
Multumesc!
 
Reply
#17
Bun venit,
Ai deja o discutie in acest topic, poti interveni cu neclaritatile pe care le ai vis a vis de cele scrise...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Bun...vad ca lumea recomanda kinu M38 s-au M47....ce sa aleg dintre cele doua avand in vedere ca pe viitor am intentia sa achizitionez un espressor  (undeva pana in 3500 de lei)... cum pot sa intru in posesia unei rasnite kinu, si ce pret au asemenea rasnite? Multumesc
 
Reply
#19
(23-01-2017, 01:54)i*se7en Wrote: Bun...vad ca lumea recomanda kinu M38 s-au M47....ce sa aleg dintre cele doua avand in vedere ca pe viitor am intentia sa achizitionez un espressor  (undeva pana in 3500 de lei)... cum pot sa intru in posesia unei rasnite kinu, si ce pret au asemenea rasnite? Multumesc
http://www.espressoman.ro/reduceri-la-es...i-rasnite/
Aici găsești preturi cu reduceri forum si formular de comanda.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#20
Pentru toate exista deja raspunsuri, exista topic M38 vs M47, si fiecare topic de Kinu incepe cu trimiterea la formularul de cumparare.

(23-01-2017, 01:54)i*se7en Wrote: Bun...vad ca lumea recomanda kinu M38 s-au M47....ce sa aleg dintre cele doua avand in vedere ca pe viitor am intentia sa achizitionez un espressor  (undeva pana in 3500 de lei)... cum pot sa intru in posesia unei rasnite kinu, si ce pret au asemenea rasnite? Multumesc
 
Reply
#21
Eu am ales pana la urma Hario Mini Mill, fiind cea mai ieftina. Sunt multumit de ea, isi va face treaba cu brio pana voi avea posibilitatea de upgrade, atat de rasnita, cat si de espressor.
Gaggia Evolution, Bezzera 20g & 8g, Hario Mini Mill Slim
 
Reply
#22
salut sant incepator si as dori o informatie in legatura cu alegerea unei rasnite.in bugetul de 1000-1200 lei gasesc o rasnita mai buna decat kinu m47.detin espressor lelit pl81.multumesc
QM 67 EVO, Tamper Dinamometric 58,5 HONNE slim, Kinu M47
 
 
Reply
#23
Daca e vorba de alta manuala, ca de asta vorbim in topicul asta, vezi titlul, in 300$ nu gasesti ceva mai bun decat Kinu.
 
Reply
#24
Luand in considerare ca si retentia poate avea influenta ei de gust, daca faci 2-3 cafele pe zi si luand in considerare si opiniile utilizatorilor de pe topicul dedicat, plus cele de pe forumul german kafe netz sau cel olandez koffiepraat, e greu ca o rasnita in acest segment de pret sau chiar ceva mai sus, sa se bata cu M47.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
va multumesc pot sa fac comanda de pe acest forum?
QM 67 EVO, Tamper Dinamometric 58,5 HONNE slim, Kinu M47
 
 
Reply
#26
De pe Espressoman poti sa trimiti catre fabrica cererea ta de discount, fata de pretul international al producatorului, cerere care ajunge instant la fabrica. Vezi aici
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#27
Salutare. In primul rand sunt nou pe aici dintr.un motiv bine intemeiat zic eu si anume m.am saturat sa beau spalatura aia care iese in ceasca si pe care cei de la tassimo o numesc cafea...espresso sau alte genuri care nu au nici macar o treaba cu cafeaua. Din ce am vazut si am citit aici o cafea nu se face nici cu aparatura ieftina(genul aparatelor instant cu capsule)dar care in schimb te omoara la bani la achizitionarea acestora. Asa ca m.am hotarat si nu mai vreau "pisorca" tassimo sau ceva asemanator. Desi initial nu dispun de un buget pt achizitionarea unui esspresor ok ( lelit pl41 tem) doresc sa achizitionez o rasnita manuala si un ibric de alama cu care sa prepar maxim 2 portii cafea. Intrebarea mea ca pana la achizitionarea unui espressor care nu va fi prea curand e ok rasnita kinu m47 pt a macina cafea proaspat prajita pt ibric dar care sa o folosesc in continuare mai tarziu alaturi de un espressor?
Lelit PL41TEM ,Eureka single dose, Kinu M47, sita ascaso 14/20, sita ims 12/18 , PF naked
Tamper Lelit 57.35 , Latiera 350ml, LOGOCUPS ,
AEROPRESS , CAFFLANO COMPRESSO
 
Reply
#28
(02-04-2017, 15:07)kcosmin1985 Wrote: Salutare. In primul rand sunt nou pe aici dintr.un motiv bine intemeiat zic eu si anume m.am saturat sa beau spalatura aia care iese in ceasca si pe care cei de la tassimo o numesc cafea...espresso sau alte genuri care nu au nici macar o treaba cu cafeaua. Din ce am vazut si am citit aici o cafea nu se face nici cu aparatura ieftina(genul aparatelor instant cu capsule)dar care in schimb te omoara la bani la achizitionarea acestora. Asa ca m.am hotarat si nu mai vreau "pisorca" tassimo sau ceva asemanator. Desi initial nu dispun de un buget pt achizitionarea unui esspresor ok ( lelit pl41 tem) doresc sa achizitionez o rasnita manuala si un ibric de alama cu care sa prepar maxim 2 portii cafea. Intrebarea mea ca pana la achizitionarea unui espressor care nu va fi prea curand e ok rasnita kinu m47 pt a macina cafea proaspat prajita pt ibric dar care sa o folosesc in continuare mai tarziu alaturi de un espressor?

 da kinu 47 e mai mult decat suficienta pt ibric si poate fi folosita cu mult succes si pt espresso (este mult peste electricele entry lvl.. nu creca o bate vreo rasnita pana in 2000 ron).

  in plus: in afara de ibric mai exita french press sau aeropress. chiar si v60 ca metode alternative
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#29
Singura problema cu m47 si ibricul e durata de rasnire - am încercat de câteva ori, dureaza o vesnicie - cel puțin in acceptiunea mea. Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#30
Stiu va exista si alte metode de preparare al cafelei dar din ce am citit pe internet la ibric iese cel mai bun gust . Acuma daca gresesc sa ma corecteze cineva Smile

Timpul nu e o problema....intrebarea e daca merita efortul si timpul mai mare de preparare decat la un espressor Fata de aparatul tassimo si fata de cafeaua gata rasnita si vidata
Lelit PL41TEM ,Eureka single dose, Kinu M47, sita ascaso 14/20, sita ims 12/18 , PF naked
Tamper Lelit 57.35 , Latiera 350ml, LOGOCUPS ,
AEROPRESS , CAFFLANO COMPRESSO
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)