Hello There, Guest! Login Register


Alegere rasnita cafea

#1
In cautarea unei rasnite, dupa lecturi aprofundate am ajuns la urmatoarele variante:
- Mahlkonig Vario
- Bezzera BB005 TM
- Rancilio MD Rocky SD
- Ascaso I-mini I2
- Baratza Virtuoso Preciso (nu stiu unde as putea sa il gasesc disponibil in RO).

Dupa care m-am gandit sa va cer ajutorul Smile
Alegerile pentru aceste modele au avut in vedere si posibilitatea inlocuirii (atunci cand va fi cazul) a cutitelor (cu altele originale sau compatibile).

Rasnita o voi folosi exclusiv pentru espresso (Gaggia Classic), uz casnic 6-10 cafele pe zi.

Pentru intretinere este necesar si achizitionarea unui produs specific ? (am luat la intamplare un exemplu http://shop.squaremilecoffee.com/product...e-grinders).
Lelit PL81T / Niche Zero
 
Reply
#2
Cu mana pe inima, daca te tine bugetul, mergi pe Vario. E pur si simplu altceva si in materie de calitate a rasnirii, si constructie si usurinta in utilizare si reglaj si mizerie in jur si zgomot... Acel model de Baratza Virtuoso se fabrica in USA si nu l-am vazut nicaieri prin Europa desi multi il vorbeau de bine. Practic Baratza a cumparat niste patente, inclusiv Vario, si le-a transformat in marci proprii pe piata americana. Probabil opereaza si un fel de "gentelmen's agreement" (care de fapt cred ca e un contract solid) intre Mahlkonig si Baratza, ca sa nu patrunda niciunul pe continentul celuilalt.

Daca ai banii necesari, celelalte variante nici nu merita discutate, comparativ cu Vario.

Atentie insa, daca tot esti din Baia-Mare, sa o iei reglata direct pentru espresso, caci de la o vreme, Vario are un abtibild pe gaurica de calibrare si pierzi garantia daca umbli tu acasa la acel hexagonal. Baietii de la service-ul importatorului stiu despre ce este vorba si daca ceri expres, pot verifica sa fie reglata pentru espresso, ca sa nu o retrimiti la B pentru recalibrare. Deci contacteaza importatorul direct, ori prin formularul Ascaso/Vario de pe tabloul de reduceri ori prin email/telefon si spune-le ca vrei sa o ai setata de espresso, conform cerintelor de pe forumul de cafea.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Multumesc pentru ajutor !

Din vina acestui forum peste care am dat din intamplare, am ajuns sa savurez cafeaua. Am achizitionat un espresso , tamper, site, portfiltru si acum urmeaza rasnita.

Nu sunt sigur ca voi reusi mai devreme de 2 luni sa o achizitionez, asa ca intreb, daca ati avut experiente placute cu importatorii in perioada sarbatorilor (reduceri suplimentare, de fidelizare, etc>).

Ati folosit vre-odata produse pentru curatat rasnita ? Este nevoie de asa ceva ? Cutitele se pot inlocui la Vario ? Scrie ceva in acest sens in manualul de utilizare ?(Intentionez sa fac aceasta achizitie cu bataie lunga -10 ani, vreau sa pot intretine corespunzator produsul)
Lelit PL81T / Niche Zero
 
Reply
#4
Esti printre userii fericiti, care au acea doza de rabdare (si posibilitatea, desigur) pentru a strange fonduri pentru o scula mai performanta Smile

A fost odata un Black Coffee Friday, pentru care am depus un efort imens, alergand pe la fiecare importator si prajitor in parte. Insa nu exista nicio garantie din partea lor ca se va mai repeta prea curand, mai ales in perioada de sarbatori cand vanzarile probabil vor sari de la sine in aer.

Cutitele se pot inlocui la orice rasnita. In general costa cam 30-50E. Poate la Vario, fiind ceramice, sa coste putintel mai mult. Dar e nevoie de cateva sute bune de kilograme de cafea pentru a le toci. La fel si in cazul celorlalte rasnite.

Chestia cu Grindz-ul (produsul de curatat dedicat pe care il gasesti si in cutia de Vario ca demo), mi se pare mai mult o vrajeala de marketing. Majoritatea rasnitelor se desfac foarte foarte usor, prin scoaterea cosului de boabe si extractia prin desfiletare a cutitului superior... Apoi te joci cu o pensula si dai la o parte surplusul de cafea. Totul fara a pierde garantia. Este si cel mai bun mod de a curata o rasnita in profunzime. Raducarutasu spunea candva ca foloseste cu succes orez. Poti deschide pe sectiunea de Rasnite, un topic nou denumit "Curatarea rasnitei". Ar fi interesanta o detaliere a discutiei.

Topicul acest il voi muta in sectiunea de sfaturi privind achizitiile.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
O intrebare : Se poate cumpara de undeva din strainatate (online) rasnita Mahlkonig Vario mai ieftin decat din Romania ? Adica cost + transport sa ajung mai ieftin decat din RO. Care este ultimul pret acum la importator si cat e reducerea de forum ? Mersi!
Expobar Brewtus IV + Eureka Zenith 65 E
 
Reply
#6
Question 
Din pacate pentru Vario, acum in octombrie 2012, nu mai avem o reducere concreta pe forum la aceasta rasnita. Ba chiar vestile sunt ca Mahlkonig Germania va ridica preturile de lista cu vreo cateva zeci de euro.

In cazul Vario, avantajul ar fi ca importatorul cunoaste preferintele forumului si precizandu-i ca o vrei reglata pentru espresso conform standardelor noastre, va sti despre ce setari de calibrare este vorba. De ceva timp Vario vine cu un sigiliu pe gaura de reglaj asa incat calibrarea acasa va duce la pierderea garantiei. Nu cred ca e o masura prea ok dar asta e...

Ca preturi poate doar un viitor Black Coffee Friday sa ne mai unga la buzunar Smile Nu ascund ca insist sa mai facem unul, la fel ca in iunie dar inca nu e stabilit nimic Angel
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Liviu, te rog detaliaza despre ce calibrare e vorba. Adica de ce ar fi nevoie de o calibrare atata timp cat rasnita are deja foarte multe trepte de reglaj..
Eu am gasit-o pe un site italian la 400 euro : http://www.coffeeitalia.de/MAHLKONIG.htm
La noi ce pret are ?
Expobar Brewtus IV + Eureka Zenith 65 E
 
Reply
#8
Pe tabloul de reduceri, luata de la importatorul Marian Alexe, e 1795 lei, pret universal in Romania, asa cum spuneam.

Degeaba are multe trepte de reglaj daca pe treapta cea mai fina macina destul de gros. La mine si la altii asa a fost. Dar folosind tehnica de recalibrare din acest clip, practic vei strange un surub care apropie cutitele suplimentar, obtinand o plaja de macinare mult mai larga pentru espresso. Inainte gaura de reglaj era libera, acum e acoperita de un stick care odata inlaturat duce la pierderea garantiei.

Chestia e ca nemtii trimit unele rasnite deja calibrate pentru espresso, altele nu (motivul imi este neclar). Pentru tine acest lucru ar insemna sa trimiti rasnita prin curier inapoi (pe banii tai evident) si sa o primesti reglata dupa cateva zile. Practic nu este un defect ci o libertate in alegerea modului de folosire a ei (nu toata lumea bea espresso cu macinatura lui Vario).

L.E. - Pentru ca pe forumul Softpedia s-au raportat doua probleme de garantie in ultimii ani, nu ar strica si doi ani de acoperire in Romania, mai ales ca este destul de electronizata.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
(22-10-2012, 14:51)Lyvyoo Wrote: Pe tabloul de reduceri, luata de la importatorul Marian Alexe, e 1795 lei, pret universal in Romania, asa cum spuneam.

Degeaba are multe trepte de reglaj daca pe treapta cea mai fina macina destul de gros. La mine si la altii asa a fost. Dar folosind tehnica de recalibrare din acest clip, practic vei strange un surub care apropie cutitele suplimentar, obtinand o plaja de macinare mult mai larga pentru espresso. Inainte gaura de reglaj era libera, acum e acoperita de un stick care odata inlaturat duce la pierderea garantiei.

Chestia e ca nemtii trimit unele rasnite deja calibrate pentru espresso, altele nu (motivul imi este neclar). Pentru tine acest lucru ar insemna sa trimiti rasnita prin curier inapoi (pe banii tai evident) si sa o primesti reglata dupa cateva zile. Practic nu este un defect ci o libertate in alegerea modului de folosire a ei (nu toata lumea bea espresso cu macinatura lui Vario).

L.E. - Pentru ca pe forumul Softpedia s-au raportat doua probleme de garantie in ultimii ani, nu ar strica si doi ani de acoperire in Romania, mai ales ca este destul de electronizata.
Reiau, cand am fost cu a mea la recalibrare (iunie mai exact), dl M. Alexe a cerut ca toate sa fie calibrate ca a mea pentru a nu fi nevoit clientul de la Satu Mare, de exemplu, sa ajunga la PCS, in capitala, ca sa nu piarda garantia. Merg acum cu 2 si jos stanga la o cafea proaspata. Poate careva sa-mi spuna cat sa cresc de aici pentru french-press?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#10
Probabil a cerut ca toate de pe stoc din acel moment sa fie recalibrate... Oricum ar fi, e bine sa luati legatura direct cu importatorul si sa lamuriti acest lucru, inainte de cumparare.

La french press Ernest Valentin este expertul.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
dl2012 aminteste si de Bezzera BB005 TM (temporizator):
pentru cei ce vor rasfoi thread-ul in cautare de sugestii, mentionez ca varianta respectiva merita totusi luata in considerare ca rasnita pentru espresso;
costa cca. 294EUR, la nivelul de pret al lui Ascaso I-Steel1 cu temporizator (cca. 297EUR) si se pare (aici un review) ca macina comparabil cu Vario;
nu are electronica lui Vario, dar are reglaj 'micrometric', e full inox, fara probleme de incarcare statica, foarte stabila in macinatura;
curent, temporizatorul imi controleaza stabil 16 gr per shot pentru SO Yirga light roasted; i-as reprosa sensibilitatea prea mare a butonului temporizatorului, deci solutia de comanda mecanica;
am acum aceasta rasnita si imi place; nu am mai putut sa dau inca 400 lei pe Vario, dar daca as fi fost pregatit sa o fac, in mod cert ma 'intindeam' putin mai sus cu 200 lei si luam Mazzer Super Jolly (1990 lei)!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#12
(23-10-2012, 21:33)radudani Wrote: dar daca as fi fost pregatit sa o fac, in mod cert ma 'intindeam' putin mai sus cu 200 lei si luam Mazzer Super Jolly (1990 lei)!

Ce are in plus sau cu ce difera Mazzer Super Jolly fata de Vario ?
Expobar Brewtus IV + Eureka Zenith 65 E
 
Reply
#13
E si Bezzera o varianta, insa trebuie sa vedem pozele cu interiorul. Daca nu te induri sa o desfaci tu Smile o sa-mi trimita candva importatorul cateva cadre din interior caci i-am cerut. Este de vazut ce se afla sub carcasa de inox. De exemplu sub carcasa de inox/aluminiu polishat a lui Ascaso I-mini I2 se afla si plastic, ce sustine cutitele. I1 are cutite plate si mecanism de sustinere a cutitelor din bronz dar se spune ca la banii astia nu prea gasesti cutite plate de supercalitate.

Si sa nu uitam ca mai este si Lelitul PL043MM de doar 800 de lei, ce are un mecanism aproximativ similar cu Ascaso, insa si aici Sorin sau alti posesori vor trebui sa ne spuna daca exista plastic in interior, caci din poze se cam vede metal (fara a fi sigur ca asa e)

Acum, Vario este un capitol special:
- cutitele sunt ceramice si nu se incalzesc, chiar daca de dimensiuni medii (54mm). Vei gasi pe home barista o lupta intre Vario si Super Jlolly (pe care Vario o pierde la mustata), dar pe care o castiga in fata lui Mazzer Mini. Cel putin in acel review destul de competent al carui link nu il gasesc momentan.
- cafeaua macinata cade vertical, din camera de rasnire in portafiltru, nu oblic sau orizontal, cum se intampla in cazul majoritatii rasnitelor de 2-300E. Nu stiu ce e asa greu de implementat o curgere verticala, fara canale intermediare pe care sa ramana cafeaua.
- aproape ca nu exista incarcare electrostatica, iar pe langa rasnita nu cade mai nimic la macinare. Cateodata stau o saptamana sau mai mult pana sa fac curat in jurul ei. Exceptie fac doar unele tipuri de cafele (3 am gasit pana acum - Java Sarkis, Nicaragua Papajacques, El Salvador Ecuator Cafe) care curg imprastiat, desi sunt foarte bune.
- timer electronic reglabil la jumatate de secunda daca nu ma insel
- reglaj vizibil clar, ca sa ai repere mai bune vis a vis de diversele cafele folosite si gradele lor de macinare.

Are si Vario minusurile sale, dar per total e greu sa-i gasesti nasul la banii astia.

SJ are dozator si asta e un mare minus pentru acasa. Plus marimea. Nu lovesc in Sj, Doamne fereste, dar pentru acasa e o rasnita total incomoda. Nu si varianta asta de SJ! Iar ca si pret, nou, e 650E in varianta veche cu dozator si peste 1000E in varianta din link-ul meu. 1990 lei, noua, probabil e Mazzer Mini. La SH poti avea noroc de preturi considerabil mai mici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
ok, e un super joly mazzer (fara doser si cu facilitati comerciale, de magazin - clema pentru punga, de ex.) care are un singur dezavantaj, masivitatea, in rest, se spune ca macina si... lemne Smile
e probabil cea mai buna solutie de SH; costa 1990 lei noua la Cafemagia si are review-uri bune pe Coffeegeek;
Mazzer SJ non...horeca, e de fapt modelul cu (re)numele propriu, cunoscuta si apreciata, dar sus, peste 1000EUR ;(

posibil ca BB05 sa aiba si plastic sub 'armura' de inox (parca asa arata), o sa postez niste imagini cat de curand;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#15
Interesanta scula de altfel. Marimea intr-adevar poate fi o problema (61 cm inaltime) dar i se poate scoate cosul folosindu-se un recipient

Insa, in nume personal vorbesc, nu as da Vario la schimb, daca mi-ar propune cineva maine targul, din cauza retentiei.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
(22-10-2012, 14:40)Lyvyoo Wrote: In cazul Vario, avantajul ar fi ca importatorul cunoaste preferintele forumului si precizandu-i ca o vrei reglata pentru espresso conform standardelor noastre, va sti despre ce setari de calibrare este vorba. De ceva timp Vario vine cu un sigiliu pe gaura de reglaj asa incat calibrarea acasa va duce la pierderea garantiei. Nu cred ca e o masura prea ok dar asta e...

posibil ca au fost useri care s-au jucat la acel reglaj si au reusit sa atinga cutitele intre ele, apoi au venit cu rasnitele la garantie. totusi parerea mea e ca ar trebui sa le regleze din fabrica cu mai multa atentie, ca mi-e greu sa cred ca cineva cumpara o asemenea rasnita chiar si in occident daca nu-i pasionat de espresso si daca la espresso nu face treaba decat cu pierderea garantiei nu tocmai ok.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#17
va salut !
Urmeaza sa fac o achizitie si mi-ati fost de mare ajutor! Voi incepe cu o VARIO. Multumesc.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#18
(01-11-2012, 04:42)scientist Wrote: va salut !
Urmeaza sa fac o achizitie si mi-ati fost de mare ajutor! Voi incepe cu o VARIO. Multumesc.

Buna alegere !
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#19
Am mutat postarile pe topicul de VArio - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-Vario2?page=2
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Smile 
Am de gand sa-mi schimb rasnita din dotare.
Motivul, e simplu, doresc o rasnita mai performanta si mai silentioasa. Bugetul poate ajunge la nivelul unei Vario( cu reducereBig Grin), dar nu sunt convins de fiabilitatea ei.
Aici,am gasit niste informatii despre aceasta gama de produse:

http://www.rimprezza.de/Informationen-Se...005-vs-M2D

Bezzera BB005 fara temporizator ar fii o varianta foarte atractiva,care chiar imi place si cred ca este un produs corect la cat costa, dar sunt convins ca sunt si altele care sa se incadreze in cerinte.
In plus sunt limitat de inaltime, maxim 440mm.
Informatiile voastre sunt convins ca m-ar ajuta pe mine si pe altii care cred ca doresc o rasnita intre Lelit PL043MM si Vario.
Bezzera Unica,  Mahlkoning Vario, VST18, prajitor tip coretto
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)