Hello There, Guest! Login Register


Ajutor alegere varianta optima

#1
Buna seara tuturor. Sint nefericitul posesor al unui espressor Krups (http://www.demax.ro/espressor-krups-xp52...030.html). Achizitia am facut-o acum citiva ani, inainte de a afla despre existenta acestui forum. Aparatul este o chinezarie ordinara si vreau sa fac un upgrate. De aceea vreau sa va prezint doua variante  din care pot accesa doar una, si va rog sa ma sfatuiti care varianta credeti ca ar fi mai buna:
1) Sa-mi cumpar un espressor BFC cu un grup http://www.noelcafe.ro/vending-%26-profe...--3975.htm  iar cafea sa-mi cumpar de la aceeasi firma saptaminal cite 250g (minimul pe care il ambaleaza si il vind), pe care mi-o risnesc ei cu risnite profesionale de bar. Stiu ca e bine sa risnesti doar atit cit consumi, insa va trebui sa fac citeva compromisuri...
2) Sa-mi cumpar o risnita Ascaso sau ceva pina-n 1500 RON (si aici daca-mi puteti recomanda ceva) si sa continu sa folosesc ca espressor Krups-ul pe care il am, pina voi reusi sa mai string ceva banuti (dar asta poate sa dureze si in jur de un an)
D-l Liviu Fratila, puteti pune localitatea Singiorgiu-de-Mures pe harta localitatilor unde sint prajitorii de cafea. Asa ca muresenii (dar nu numai) se pot bucura de cafea proaspat prajita cumparind de la aceasta firma, situata la iesirea din Tg-Mure spre Reghin. Multumiri tuturor celor care ma vor ajuta cu diverse sfaturi.
 
Reply
#2
trebuie sa intelegi ca nu se poate espresso serios fara rasnita acasa. ca sa obtii un espresso calumea trebuie sa ajustezi rasnita astfel incat sa-ti curga 25-30ml de cafea din 7-9 grame de cafea rasnita in 25 secunde. daca-ti curge prea repede ajustezi rasnita sa macine mai fin, daca iti curge prea greu sau chiar nu curge -> ajustezi rasnita sa macine mai mare. setarea asta nu e fixa, se modifica de la cafea la cafea, la o cafea proaspat prajita curge intr-un fel, pe masura ce "imbatraneste" mai ai de ajustat finetea rasnitei. asa ca e putin probabil sa nimereasca ei finetea macinaturii pt espressorul tau si oricum cafeaua la cateva ore de la macinare nu mai are cine stie ce gust. in plus ce te faci daca ti-au macinat-o prea fin iti infunda sita si nu-ti curge deloc cafea? arunci toata cafeaua?

la bugetul ala, daca nu te deranjeaza sa rasnesti manual te incadrezi bine la o rasnita manuala kinu m47 si un gaggia clasic.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#3
Scuze de offtopic, dar uite cum mai aflam si noi de un prajitor ( AIDA ).
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#4
Vezi ca ai un set sab de vanzare la 1500 lei pe forum. Cum ii zice la firma care prajeste cafea? Un contact sau ceva?
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#5
(29-07-2016, 00:17)adiszep Wrote: Vezi ca ai un set sab de vanzare la 1500 lei pe forum. Cum ii zice la firma care prajeste cafea? Un contact sau ceva?

Firma e cea de la care ma gindeam sa cumpar espressorul BFC. Deschizind pagina lor veti putea vedea si alte produse pe care le au de vinzare, chiar si prajitoare de cafea apar la ei pe sait!
 
Reply
#6
(28-07-2016, 23:10)baloozzy Wrote: Scuze de offtopic, dar uite cum mai aflam si noi de un prajitor ( AIDA ).

Curat home roaster... 70 kile Smile

Uite cine-l face: http://www.aromatech.it/roasting-machine-en.html

Are cineva un pret ?
 
Reply
#7
Pare mai mult un automat de prajire... Ai butoane de light, medium, strong...???
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#8
Adica, in traducere... "ars binishor, ars bine, taciune, scrum..."

"...to offer its customers the experience of being able to a perfect Italian espresso taste, fragrant and the ultimate expression of your taste."
 
Reply
#9
Poate si SO-urile prajite de ei sunt cu acelasi aparat prajite avand in vedere ca sunt prajite normal. Big Grin
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#10
Le-am cerut si eu detalii. Interfata PC pentru ce o fi, daca nu reglezi nimic, tine doar loc de fereastra de vizitare?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#11
Programare, cel mai probabil. Sau service.
Dar nu stiu daca este accesibila utilizatorului. Ar trebui si o aplicatie, ceva.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#12
(29-07-2016, 14:27)baloozzy Wrote: Le-am cerut si eu detalii. Interfata PC pentru ce o fi, daca nu reglezi nimic, tine doar loc de fereastra de vizitare?

Nici nu i s-a dus luciul la inox la cea noua si deja te uiti dupa "altele", fustangiule... Tongue Smile
 
Reply
#13
(29-07-2016, 19:19)renatoa Wrote:
(29-07-2016, 14:27)baloozzy Wrote: Le-am cerut si eu detalii. Interfata PC pentru ce o fi, daca nu reglezi nimic, tine doar loc de fereastra de vizitare?

Nici nu i s-a dus luciul la inox la cea noua si deja te uiti dupa "altele", fustangiule... [Image: tongue.gif] [Image: smile.gif]
Daca nu vaz nik sub fusta?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#14
(28-07-2016, 22:28)Fane Wrote: trebuie sa intelegi ca nu se poate espresso serios fara rasnita acasa. ca sa obtii un espresso calumea trebuie sa ajustezi rasnita astfel incat sa-ti curga 25-30ml de cafea din 7-9 grame de cafea rasnita in 15 secunde. daca-ti curge prea repede ajustezi rasnita sa macine mai fin, daca iti curge prea greu sau chiar nu curge -> ajustezi rasnita sa macine mai mare. setarea asta nu e fixa, se modifica de la cafea la cafea, la o cafea proaspat prajita curge intr-un fel, pe masura ce "imbatraneste" mai ai de ajustat finetea rasnitei. asa ca e putin probabil sa nimereasca ei finetea macinaturii pt espressorul tau si oricum cafeaua la cateva ore de la macinare nu mai are cine stie ce gust. in plus ce te faci daca ti-au macinat-o prea fin iti infunda sita si nu-ti curge deloc cafea? arunci toata cafeaua?

la bugetul ala, daca nu te deranjeaza sa rasnesti manual te incadrezi bine la o rasnita manuala kinu m47 si un gaggia clasic.

D-l Fane, va multumesc pt. informatiile pe care mi le-ati oferit. Pina acum sint cele mai bune sfaturi vizavi de problema mea! Se pare ca intr-adevar espressor-ul este un accesoriu al risnitei...Timpul de curgere pt. cantitatea de cafea pe care ati specificat-o este corect? Parca citisem tot pe forum ceva despre 25 de secunde!?
 
Reply
#15
Salut ioan26 cred ca si acest videoclip te va ajuta sa intelegi mai bine despre ce este vb cel putin in cazul meu ma ajutat.

https://www.youtube.com/watch?v=Jjfxr24iuuw&index=3&list=PLny_wEI6iwNd9TX-97ZiND6VCmwJ7XFgq

Brew Ratio Smile
|Lelit PL41TEM|-|Lelit PL43 MMI| 
 
Reply
#16
daca bugetul este limitat atunci un lever second hand de pe ebay sau bursa si o rasnita manuala de calitate (kinn 38) este cea mai buna varianta calitate/pret mai ales pt 1-2 espresso pe zi. o varianta ce nu trebuie ignorata nici la bugeturi mai mari
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#17
(31-07-2016, 15:44)ioan26 Wrote: D-l Fane, va multumesc pt. informatiile pe care mi le-ati oferit. Pina acum sint cele mai bune sfaturi vizavi de problema mea! Se pare ca intr-adevar espressor-ul este un accesoriu al risnitei...Timpul de curgere pt. cantitatea de cafea pe care ati specificat-o este corect? Parca citisem tot pe forum ceva despre 25 de secunde!?

 dap, ai dreptate, 25 secunde. am tastat gresit. am sa editez postul unde am strecurat greseala ca daca mai citeste cineva sa nu fie indus in eroare. aici pe forum nu suntem "domni". [Image: smile.gif]
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#18
(31-07-2016, 15:58)MariusCoffeman Wrote: Salut ioan26 cred ca si acest videoclip te va ajuta sa intelegi mai bine despre ce este vb cel putin in cazul meu ma ajutat.

https://www.youtube.com/watch?v=Jjfxr24iuuw&index=3&list=PLny_wEI6iwNd9TX-97ZiND6VCmwJ7XFgq

Brew Ratio [Image: smile.gif]

Multumesc Marius, este un videoclip bun, insa ar fi si mai util daca cineva s-ar incumea sa-l traduca! Tot ceva util am gasit si eu in prezentarea unui espressor, unde se dau si citeva date concrete care concura la obtinerea unui espresso reusit: https://www.youtube.com/watch?v=THarjjY375A. Merita vazut pina la capat.
 
Reply
#19
(02-08-2016, 18:04)ioan26 Wrote: Multumesc Marius, este un videoclip bun, insa ar fi si mai util daca cineva s-ar incumea sa-l traduca

Pai uite ca el e deja are subtitrare in engleza, si Youtube stie sa faca apoi traducere in orice alta limba. Verifica ca e activ butonul cu "CC", apoi apasa pe rotita zimtata pentru setari si acolo alege "Subtitles/CC". Apoi din meniul ala alege "Auto-translate" si apoi alege limba Romana si voila! Smile Unele expresii o sa fie traduse mot-a-mot dar ideea principala se intelege

   
Aeropress, Kinu M47
 
Reply
#20
(03-08-2016, 19:24)drix Wrote:
(02-08-2016, 18:04)ioan26 Wrote: Multumesc Marius, este un videoclip bun, insa ar fi si mai util daca cineva s-ar incumea sa-l traduca

Pai uite ca el e deja are subtitrare in engleza, si Youtube stie sa faca apoi traducere in orice alta limba. Verifica ca e activ butonul cu "CC", apoi apasa pe rotita zimtata pentru setari si acolo alege "Subtitles/CC". Apoi din meniul ala alege "Auto-translate" si apoi alege limba Romana si voila! [Image: smile.gif] Unele expresii o sa fie traduse mot-a-mot dar ideea principala se intelege

Multumesc drix.
 
Reply
#21
Salutari. Ma numesc Adi si citesc pe aici de ceva timp.
Dimineata obisnuiesc sa stau 1 ora sa beau 150ml 'cafea' fara zahar si sa pufai din tigara electronica.
Deduc ca mi s-ar potrivi un french press si o rasnita. O columbia bodum si un lelit PL043MM.
Ce pareri aveti de acest start? Deocamdata nu cred ca expresso e pentru mine.
De cafea boabe si prajire ramane de studiat. Am vazut cateva cani cu pereti dubli, mentin ele cafeaua calda mai mult timp?
Accept si critici. Mersi si bine v-am gasit
 
Reply
#22
Consider Kinu o alegere mai bună ca râșnită, iar pentru FP râșnește și pisica.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#23
newwen Wrote:... obisnuiesc sa stau 1 ora sa beau 150ml 'cafea' fara zahar si sa pufai din tigara electronica
... Deocamdata nu cred ca expresso e pentru mine.
... Am vazut cateva cani cu pereti dubli, mentin ele cafeaua calda mai mult timp?
 
ai dreptate, espresso e in alta parte... la mama lui se bea la tejghea, in picioare, fara tigara (!), in niste zeci de secunde, plus asteptarea la rand, (eventual) amestecatul cu lingurita si bautul paharului cu apa...

in intelegerea mea, pari mai aproape de cafeaua turceasca...sau de un Hario V60...

preferinta pentru o bautura cat mai fierbinte are de regula radacini si in propaganda comerciala;
chestia aia cu alintaroma/fierbintaroma!
o cafea proaspata (verde), prajita proaspat (3-10 zile), macinata pe loc, isi dezvaluie savoarea, calitatile, la o temperatura mai joasa, nu fierbinte (cand perceptia e fragmentara si subiectiva, si cand poate fi interpretata ca buna pana si celuloza prajita...)
o cana de cafea nu e o cana de ceai rusesc (chitaischi) la samovar, cu siberia afara...
ok, toate astea sunt opinii personale, iar aici e un forum...

vreau sa spun ca un Bodum cu pereti dubli de inox e un frumos obiect de cult (ca si ceanicul Hario al meu, de 1,2l si doua sute si ceva lei...), dar ca un frenchpress bun il poti face si in ceva de sticla, de 40-50 lei (Albif, la Bv);
mai importante mi se par cafeaua si metoda... a, si apa...

am 6 pahare Bodum, cu pereti dubli. e adevarat, fara toarta...
le mai folosesc uneori pentru cate un layered cappuccino  de efect...
dar dupa un entuziasm initial, am renuntat la ele, fara vreun motiv special, doar convenabilitatea, revenind la cestile de portelan, varia dimensiuni, Apulum;

si ca sa fiu critic pana la capat, o cafea ar trebui perceputa in conditii - sa le zic - fiziologice normale, deci cu certitudine, fara tigara [Image: smile.gif]
 
baloozzy Wrote:Consider Kinu o alegere mai bună ca râșnită...

sigur, doar suntem pe espressoman.ro, unde o majoritate de membrii activi cred, chiar cred, in binefacerile exercitiului fizic matinal [Image: smile.gif]

french press-ul cere o granulatie mai mare, in zona particulelor de 800-1200 microni si asta e prilej de dispute;
dar dimensiunea asta e usor de obtinut si cu o rasnita de mirodenii, in orice caz cu un vintage manual (daca tii la exercitiul fizic)
ce nu e buna, e rasnita cu elice, care produce prea multa pulbere, distrugatoare de gust la extractiile astea lente...
si nu e nevoie nici de un EK43!  eu am lucrat mai mult timp anii trecuti cu o rasnita Krups de 180 de lei!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#24
Am precizat o rasnita mai buna deoarece inclin sa-mi iau și un expresso pe viitor
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)