Hello There, Guest! Login Register


Aero Press

#1
Pe acest topic vorbim despre Aeropress!

http://www.aeropress.com/

http://www.papajacques.ro/?page_id=1848

http://magazin.barmania.ro/Ustensile%20-...-aeropress

http://barshaker.ro/AeroPress (minus 10% reducere espressoman)
*admin edit
 
Reply
#2
Instructiuni de folosire si nu numai... Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#3
Smile Foarte pitoresc.
 
Reply
#4
(09-05-2013, 20:17)Entonii Wrote: Am si comandat azi Big Grin


Iese cafeaua pe atat de buna pe cat zice nenea din filmulet...? Vindem tot si luam aeropress?Huh
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#5
Nuuu, suntem fani espresso, ce iese cu aeropress e un ceva ce seamana cu un filtru daca vrei, un french press mai curat.
Eu vorbeam mai sus de ice coffee maker, care merge vara pe post de ceai rece.
Nu cumparati nimic pana nu stiti ce luati. Puteti gusta aeropress in cafenea. Daca va place, luati. Smile
Si aeropress merge in calatorii cu o cafea buna si o rasnita manuala.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#6
Vine vacanta si cred ca merita sa ai asa ceva pe timpul ei. Am sa dau comanda si eu.
Dar ar trebui sa poti opta si pentru filtru metalic in loc de micro-filtre.
Clip:
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#7
Filtrele metalice sunt facute de able, aeropress-ul de aerobie. Sunt firme diferite
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#8
(10-05-2013, 00:03)Ernest Valentin Wrote: Filtrele metalice sunt facute de able, aeropress-ul de aerobie. Sunt firme diferite

Potrivirea filtrului metalic este tot ceea ce ma intereseaza.
Astept sa vina seringa . Cool
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#9
Frumos.
Tocmai ce am primit seringa Wink
Maine brew time Big Grin

Poate ne interesam ce signature drinks au facut baietii nostri pe la concursuri cu aeropress sa le incercam. Deschid topic separat ca deja bat campii prea mult pe-aici.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#10
New
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Astazi am baut si eu prima cafea la aeropress. .Citisem initial de frech press dar din pacate nu aveau.(am intrebat si imi spuneau ca timpul de asteptare/infuzie este prea mare ) .Pot spune ca a fost chiar buna ,aromata - m-am putut bucura de gustul cafelei fara lapte (chiar il uitasem)avea textura unui ceai,foarte clara(cred ca ar merge foarte bine si cu gheata),insa nu m-a impresionat taria ei -citisem ca ar fi mai concentrata /puternica fata de esspresso/french press. Imi place sa experimentez cu diferite soiuri si metode de extragere si cred ca nu trebuie sa ratati o astfel de experienta.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#12
Am incercat AeroPress+Hario Mini+Columbia de Sarkis.
Cu toate ca boabele aveau 30 zile de la prajire, rezultatul a fost unul bun.
Am urmat instructiunile de pe HasBean pentru preparare, iar pentru rasnita, am gasit instructiuni pe blogul celor de la Prima Coffee:
"Aeropress short-brew (60 to 90-second contact). 5 or less clicks from closed.
Aeropress long-brew (90-second or higher contact). 7-10 clicks from closed."

Google Document:

 
Reply
#13
Sa traiesti 1000 ani, fara reparatii si cu cafea buna!Smile

Deja iese cam ce voiam... Am incercat azi short brew cu 5 click-uri la Porlex Mini/90s
Maine incerc long brew, cu 10 click-uri si probabil undeva catre 2-2:30 minute.
Desi am citit documentul la un moment dat, am uitat de el. Probabil era in perioada in care cautam informatii.
Nu iesea ce cautam pentru ca statea prea mult (2-2:30 la 3-5 click-uri).
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#14
(30-06-2013, 22:54)Mihai L Wrote: Maine incerc long brew, cu 10 click-uri si probabil undeva catre 2-2:30 minute.

Eu ma rezum doar la 3-5 click-uri cu Hario Mini. Peste 5 click-uri creste inconsistenta macinaturii. Sad
Sunt curios cum arata macinatura cu Porlex la 10 click-uri.
 
Reply
#15
Am constatat acelasi lucru (il descoperisem si la Skerton): macinatura nu este consistenta peste 6-7.
Asa ca am ramas si eu la 4-5 click-uri.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#16
Aero Press automat.

Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#17
Aveti idee daca filtrele Able din inox se gasesc pe undeva pe la noi?
Am vazut ca la Origo nu mai sunt pe stoc.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#18
https://www.youtube.com/watch?v=B0zaWi-2jAI
 
Reply
#19
Salutare tuturor, acesta este primul meu post pe forum si prima zi in comunitate. Desi am primit ieri un Clasic si Lelit 43MM, am considerat mai corect sa scriu despre lunga mea experienta cu Aeropress.
L-am folosit de aproximativ 5 ani si a fost cea mai buna si usoara metoda de extractie pana de curand.. Smile
Cred ca este intr-adevar o experienta ce merita testata de iubitorii cafelei deoarece iti ofera o "alta perspectiva" asupra aceleiasi cafele. Este portabil si l-am folosit in concedii cu rasnita manuala. Rasnirea nu este foarte pretentioasa si consumabilele sunt foarte ieftine. Nu ai zatul din cafeaua la ibric si nici timpul lung de extractie de la french-press.
Plasticul lor de pe noile modele este unul mai special fata de varianta veche, cu 0%bisfenol A.
Lelit Mara-X, Macap M42M, Commandante C40
 
Reply
#20
(08-08-2014, 21:29)Maximuss Wrote: Plasticul lor de pe noile modele este unul mai special fata de varianta veche, cu 0% bisfenol A.

Poti sa ne spui despre ce modele noi este vorba?
Cum stii care sunt modelele noi si care sunt cele vechi?
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#21
Desigur, modelul nou are o tenta evidenta "fumurie" si este in productie cred de prin 2012 cand au inlocuit vechiul model pe care il mai am inca, din plastic transparent. Iata descrierea lor despre toate cele 3 tipuri de plastice din componenta Aeropress:
"The AeroPress is made of three different plastics. The clear chamber and plunger are made of copolyester. The hard black filter cap, filter holder, funnel, and stirrer are made of polypropylene. The rubber like seal on the end of the plunger is made of a thermoplastic elastomer. All of these materials are FDA approved for use in contact with food. None of these materials contain bisphenol-A (BPA) or any phthalates, chemicals that have been in the news lately because of possible health effects."
Lelit Mara-X, Macap M42M, Commandante C40
 
Reply
#22
E bine dar era si mai bine daca ai fi postat integral textul pe care l-ai gasit aici: http://www.aerobie.com/Products/Details/...iption.htm

In continuarea textului pe care l-ai copiat de pe site-ul Aeropress se spune ca: "Aerobie has been shipping AeroPress coffee makers made of the materials described above since August 1st, 2009."

Asadar, "modelul nou" (cum spui tu) este se livreaza partenerilor din toata lumea incepand cu 1 august 2009, adica de exact 5 ani si 1 saptamana.

Toate Aeropress-urile din Romania sunt "modelul nou", acela fara bisfenol A.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#23
De la un timp prepar cafeau la Aeropress folosind o tehnica de infuzare pe care nu am gasit-o pomenita nicaieri, dar care produce un caimac inexistent la celelalte metode, si care aduce un plus celor care le place sa culeaga un strat gros de un deget ca si cum ar fi facuta turceste la ibric.
Personal nu ma omor dupa caimac, dar ma distraza sa vad cum sta linguritza dreapta batz in stratul gros care se formeaza Smile
Tehnica este ca dupa ce asamblez pistonul - metoda reversed - pun o parte din apa in Aeropress, cam 1/4-1/3, apoi torn cafeaua, care va pluti pe primul strat de apa, si apoi restul de apa, cat mai lent posibil, un firicel cat mai subtire. Acesta este momentul in care se formeaza caimacul de care va pomeneam.
Daca nu amestecati foarte mult sau energic, se pastreaza mare parte din el chiar si dupa omogenizare.
 
Reply
#24
Intrebare pentru cine a cercetat sau intelege mai bine ca mine chimia extractiei: la Aeropress ne da vreo indicatie compactitatea pucului ?
Conteaza ca iese afara solid ca un puc de hockey, sau ca se sfarama imediat cum l-ai extras ?

Intreb pentru ca la click-urile indicate pentru Hario Mini, pucul rezultat este cam sfaramicios, iar gustul nu e mult diferit daca inchid 1-2 click-uri ca sa macine mai fin, si sa iasa un puc compact... Huh
 
Reply
#25
Nu ne ocupam de constructii, deci soliditatea pucului ramane intr-un plan secundar. Big Grin
Un puc sfaramicios rezulta din cafea macinata mai mare (macinatura se imbina mai greu cu cat creste granulatia).
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#26
Cum se obtine spuma (crema ?) la aeropress ca aici ?  Huh

[Image: Aeropress2.jpg]
 
Reply
#27
Te duci cu extractia pana la capatul pistonului. As suspecta si o cafea proaspat prajita, care face spuma.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#28
Indeplinesc ambele conditii Smile

Ma duc pana la cap cu pistonul intotdeauna, si nu am cafea mai veche de o saptamana de la prajire, imi prajesc eu.
Nu am avut spuma niciodata, la nici un grad de prajire...  Confused
Cateodata gasesc spuma in interior, intre puc si cauciucul pistonului, numai cand prepar reversed, dar nu ajunge sa iasa afara.
Sa fie cumva tehnica de presare tinand "seringa" oblic, nu vertical ?  Huh Nu am incercat niciodata...

Unora le iese... macinand mai fin decat se recomanda pentru aeropress pare sa fie una din conditii:

http://coffee.stackexchange.com/question...-aeropress
http://www.wecravecoffee.com/how-to-make...aeropress/
 
Reply
#29
Dupa ce am citit acest articol, si am facut ceva cercetari sa vad ce zic altii care l-au mai citat, am incercat acest stil de preparare long brew cu Aeropress.
Pentru inceput am mers doar pe 15 minute, macinare 10 click-uri pe Hario mini, fata de 5 click-uri normal. Guatemala de la Claro, prajita f. light.
Temperatura de inceput 84 grade, in cana dupa presare sub 60 grade, deci buna de baut pe loc !
Amestecat doar odata dupa 3 minute, deloc dupa turnarea apei, pentru ca am folosit metoda inverted cu pat de apa de 1-2 cm descrisa paginile anterioare, care asigura ea singura o infuzie/agitare suficienta.

Rezultatul nu a fost rau de loc, ba as putea spune ca a fost una din cele mai bune extractii reusite vreodata.
Mai dulce si mai putin acida decat normalul la 2:30.

Cu siguranta merita incercat, tot ce aveti de pierdut sunt 16 g de cafea si 15 minute Smile
 
Reply
#30
Poate interesa pe cei care reutilizeaza filtrele de Aeropress Wink

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-F...4#pid34634
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)