• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Adio Gaggia Evolution!!!

Toate lucrurile frumoase au un final! Din pacate si Gaggia Evolution. Pe surse oficiale, acest espressor nu se va mai fabrica, nestiind sigur daca il mai apuca si Craciunul Sad

Va fi jale mare in lume Smile dar daca asa vrea corporatia muma vitrega aka Philips, asa se va intampla...

Se aude ca cel putin in Romania, in zona de pret a lui Evolution, va cobori Baby simplu, care acum e la pret de Classic. Probleme de fiabilitate erau in special pe Baby Twin cu acea constructie interioara cu thermoblock de aburi, si pe Baby Class.

Avand in vedere specificatiile lui Baby, credeti ca va avea puterea sa tina sus steagul Evolution? Eu din ce vad in diagrame, aparatele ar fi extrem de apropiate, cu avantajul electrovalvei la Baby.

Diagrama Evo
Diagrama Baby
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Primul pas a fost facut, scoaterea de pe site-ul italian Gaggia - http://www.gaggia.com/e/machines.manual.html
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Pe site-ul italian nu aparea nici cand l-am cumparat eu, acum ceva timp.
Gaggia Evolution + Rancilio Silvia steam wand, Fiorenzato F5

Reply
Cum se zice in fotbal, nu cred ca-l mai prinde paltonul Smile Pacat...

Reply
Cel putin lasa ceva in loc. Pana la urma cel mai important este boilerul. Daca Baby are acelasi boiler si mai are si electrovalva, poate nu e chiar atat de rau (daca va avea pretul lui Evo, bineinteles).

Mie imi era teama sa nu se intinda si la celelalte, inclusiv Classic, sa ramanem numai cu boilere de inox sau, mai rau, cu thermoblock.

Oricum, pacat!
Gaggia Evolution + Rancilio Silvia steam wand, Fiorenzato F5

Reply
De vineri, Evolution a disparut cu totul din Romania, caci nu se mai fabrica. Nu cred ca va mai reaparea vreodata, doar daca se mai gaseste vreun stiv uitat printr-un depozit de afara Smile

Interesant este ca si Pure a disparut, tot din motive de fabrica, si daca va mai reaparea, se va intampla spre primavara.

Intr-o oarecare compensatie fata de Evolution, Baby a scazut la 900 de lei. Practic se vor plati in plus 135 de lei pentru electrovalva, cred ca exact pretul piesei.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)