Hello There, Guest! Login Register


Gustul cafelei - acru (versus aciditate ), amar, dulce

#31
(22-06-2015, 00:21)vct1976 Wrote: Ce cafea folosesti (scuze daca deja ai mentionat)?
De ce zici ca extractia din filmulet se termina prost?

De la HotSpot, vreo 4 sorturi am folosit. Foarte foarte aromata, dar prajita cam light pt mine, cred.
Fiindca incepe cremos, dar se blonzeste rapid si curge prea tare.
acasa: rocket appartamento, honne naked, espro tamper & pitcher, acaia lunar
office: expobar hx, vst 18, fiorenzato f64, motta tamper & pitcher, hario drip scale
prev: vario mk, kinu m47
 
Reply
#32
(22-06-2015, 00:53)coffeesnob Wrote: Hai sa le luam pe rand ..
Ce volum de cafea ai extras in video? Sau si mai bine, daca stii, ce masa de cafea ai extras? Cate grame de cafea ai pus in sita?
Din cate am vazut ai avut cam 15 secunde de extractie propriu zisa ceea ce ma face sa cred ca a fost inspre subextrasa. 

Iti recomand calduros termometrul Eric pentru plusul de control pe care il aduce. Odata ce poti sa vezi temperatura apei de extractie, in primul rand elimini ipoteza unei probleme cu expresorul (daca nu incalzeste apa suficient). In al doilea rand scoti ghicitul din ecuatie cand faci flush-ul de racire.

18 grame.
Am oprit extractia fiindca se blonzea rapid.
Multumesc pentru recomandare.
acasa: rocket appartamento, honne naked, espro tamper & pitcher, acaia lunar
office: expobar hx, vst 18, fiorenzato f64, motta tamper & pitcher, hario drip scale
prev: vario mk, kinu m47
 
Reply
#33
(22-06-2015, 09:13)astinga Wrote: Am urmarit video de la post #25.
La grup E61 este normal sa curga pe la "drain valve", in extractie?

Nu stiu. Am macinat cafeaua la limita functionarii espressorului. La fel face si la backflush, deci cred ca e normal.
acasa: rocket appartamento, honne naked, espro tamper & pitcher, acaia lunar
office: expobar hx, vst 18, fiorenzato f64, motta tamper & pitcher, hario drip scale
prev: vario mk, kinu m47
 
Reply
#34
(22-06-2015, 11:19)alinmihon Wrote:
(22-06-2015, 09:13)astinga Wrote: Am urmarit video de la post #25.
La grup E61 este normal sa curga pe la "drain valve", in extractie?

Nu stiu. Am macinat cafeaua la limita functionarii espressorului. La fel face si la backflush, deci cred ca e normal.

Pai nu prea este normal... la backflush apa sub presiune nu are pe unde iesi decat prin acea "drain valve", la extractia cafelei iese prin cafea si numai excesul de presiune mai scoate niste apa prin "drain valve".
Incearca sa maicini mai grosier totusi
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#35
Cati ani are espressorul?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#36
(22-06-2015, 11:39)Lyvyoo Wrote: Cati ani are espressorul?

Pot doar sa estimez, minim 6-7. L-am dus la un service local, l-au desfacut, curatat si schimbat garniturile. In interior erau cateva piese evident mai noi decat altele (pompa, spre exemplu).
acasa: rocket appartamento, honne naked, espro tamper & pitcher, acaia lunar
office: expobar hx, vst 18, fiorenzato f64, motta tamper & pitcher, hario drip scale
prev: vario mk, kinu m47
 
Reply
#37
Pe la "drain valve" trebuie sa curga apa doar dupa extractie/backflush, pot exista cateva picaturi sau eventuale usoare scurgeri.
Sfatul meu este sa faci o vizita la service sa verifice grupul.
Uite un video cum functioneaza grupul E61.  

 https://www.youtube.com/watch?v=2jn28YTS3OQ
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
#38
(22-06-2015, 12:10)astinga Wrote: Pe la "drain valve" trebuie sa curga apa doar dupa extractie/backflush, pot exista cateva picaturi sau eventuale usoare scurgeri.
Sfatul meu este sa faci o vizita la service sa verifice grupul.
Uite un video cum functioneaza grupul E61.  


[video=youtube] https://www.youtube.com/watch?v=2jn28YTS3OQ[/video]

Nu functioneaza linkul Sad. Dar multumesc pentru sugestie, speram ca service-ul unde l-am dus initial sa fie ok, se pare ca nu e.
acasa: rocket appartamento, honne naked, espro tamper & pitcher, acaia lunar
office: expobar hx, vst 18, fiorenzato f64, motta tamper & pitcher, hario drip scale
prev: vario mk, kinu m47
 
Reply
#39
Cine stie, poate si gustul mai acid al cafelei e influentat de anumite piese care trebuiesc revizuite. Cum ar fi un boiler /HX / rezistenta pline de calcar. Service-ul trebuia sa-l bucateasca total, sa declacifieze HX-ul si boilerul, sa verifice grupul, electrovalva si tot ce mai e nevoie. Chiar cu niste poze ca au facut asta, caci e simplu de spus "e ok, i-am facut revizia". E nasol cu transportul lui, fiind mai greu, caci Nickso ti-l facea avion, dar in Bucuresti.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#40
(22-06-2015, 13:36)Lyvyoo Wrote: Cine stie, poate si gustul mai acid al cafelei e influentat de anumite piese care trebuiesc revizuite. Cum ar fi un boiler /HX / rezistenta pline de calcar. Service-ul trebuia sa-l bucateasca total, sa declacifieze HX-ul si boilerul, sa verifice grupul, electrovalva si tot ce mai e nevoie. Chiar cu niste poze ca au facut asta, caci e simplu de spus "e ok, i-am facut revizia". E nasol cu transportul lui, fiind mai greu, caci Nickso ti-l facea avion, dar in Bucuresti.

Stiu, de aceea am stat langa omul din service pe tot parcursul reviziei. L-a curatat complet. Si da, inca ma gandesc cum sa-l trimit la Nickso... Incep sa cred ca ar putea fi o problema la valva de presiune sau la pompa. Miercuri ma vad cu alt mester local, care a mai pupat HX-uri. Revin cu filmulete. Multam!
acasa: rocket appartamento, honne naked, espro tamper & pitcher, acaia lunar
office: expobar hx, vst 18, fiorenzato f64, motta tamper & pitcher, hario drip scale
prev: vario mk, kinu m47
 
Reply
#41
Cum am zis, revin. Primul flush al zilei, dupa 40 min de incalzire. Scurt.

https://vimeo.com/131515994

Macinatura, pe la 2R pe Vario dupa reglaj. Pe final se aud zgomote care nu stiu daca sunt firesti si daca nu cumva e prea strans reglata. Am atasat si o imagine cu macinatura, cam bulgaroasa.

https://vimeo.com/131515995

Extractia. Am folosit 18 grame de Nicaragua de la HotSpot.

https://vimeo.com/131515996
acasa: rocket appartamento, honne naked, espro tamper & pitcher, acaia lunar
office: expobar hx, vst 18, fiorenzato f64, motta tamper & pitcher, hario drip scale
prev: vario mk, kinu m47
 
Reply
#42
Ai o termocupla sau un termometru mai sensibil cu care sa poti masura temperatura apei la extractie? Timpul de extractie e ok, poate apa e prea rece.

Am mai observat o chestie, curgerea e destul de agitata, prea se deplaseaza dintr-o parte in alta. E posibil sa fie presiunea reglata la 15 bar? O alta posibilitate e ca mai ai de lucru la partea de dozare/distributie/tampare si ai channeling.
 
Reply
#43
Mai e posibil sa ai setată presiunea foarte sus, ca sa compenseze pierderea pe la scurgerea electrovalvei. Dar din ce vad, adica o extracție in general ok, ca si gust e foarte probabil sa nu fii pur si simplu pe aceeasi linie cu prajitorul. Vom vedea la schimbarea de boabe...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#44
(23-06-2015, 16:20)coffeesnob Wrote: Ai o termocupla sau un termometru mai sensibil cu care sa poti masura temperatura apei la extractie? Timpul de extractie e ok, poate apa e prea rece.

Am mai observat o chestie, curgerea e destul de agitata, prea se deplaseaza dintr-o parte in alta. E posibil sa fie presiunea reglata la 15 bar? O alta posibilitate e ca mai ai de lucru la partea de dozare/distributie/tampare si ai channeling.

Multumesc pentru sfaturi, le iau pe rand.

Curgerea agitata e specifica HX-urile la primele flushuri, din cauza aburului.

Pe tampare/distributie asa e, mai am de lucru, dar folosesc un tamper dinamometric. E imposibil sa gresesc de fiecare data, la 18 grame incarcate constant.

Voi ruga mesterul de maine sa masoare presiunea si presiunea, are ceva termometru pe infrarosu sau ceva, poate masura fix grupul.
acasa: rocket appartamento, honne naked, espro tamper & pitcher, acaia lunar
office: expobar hx, vst 18, fiorenzato f64, motta tamper & pitcher, hario drip scale
prev: vario mk, kinu m47
 
Reply
#45
(23-06-2015, 16:48)Lyvyoo Wrote: Mai e posibil sa ai setată presiunea foarte sus, ca sa compenseze pierderea pe la scurgerea electrovalvei. Dar din ce vad,  adica o extracție in general ok, ca si gust e foarte probabil sa nu fii pur si simplu pe aceeasi linie cu prajitorul. Vom vedea la schimbarea de boabe...

Multumesc, maine vine mesterul sa verifice!

Si au ajuns si boabele de la Sarkis, de abia astept sa le incerc Smile
acasa: rocket appartamento, honne naked, espro tamper & pitcher, acaia lunar
office: expobar hx, vst 18, fiorenzato f64, motta tamper & pitcher, hario drip scale
prev: vario mk, kinu m47
 
Reply
#46
Sunt nou în domeniul ăsta și relativ recent am aflat și eu că acea "acreală" a cafelei mai puțin prăjită e dată de aciditate. Cum pot să găsesc soiuri mai puțin "acre"? Nu-mi displace neapărat gustul, dimpotrivă, mă bucur că am alternative la veșnicul espresso, dar vreau să experimentez și altceva, la fel de puțin prăjit și mai puțin "acru". E vorba de originea cafelei? Adică, sunt zone din care cafeaua nu este atât de acidă? Sau prin prăjire mai intensă, aciditatea scade?
Hario Skerton · Bosch MKM 6003 | Hario V60 · Bialetti Fiammetta · Aeropress
 
Reply
#47
Ca si generalizare, aciditatea depinde intr-adevar de zona de origine a cafelei dar nu e o garantie. Origini care in general produc cafele cu aciditate joasa: Brazilia, zona Indo-Pacific, zona Hawaii
Depinde mult si de cum e prajita.

Vezi post-ul http://www.espressoman.ro/forum/Thread-P...1#pid28611 Smile .
 
Reply
#48
(27-08-2015, 00:18)coffeesnob Wrote: Depinde mult si de cum e prajita.

În ce sens? Scade aciditatea pe măsură ce crește gradul de prăjire?
Hario Skerton · Bosch MKM 6003 | Hario V60 · Bialetti Fiammetta · Aeropress
 
Reply
#49
(26-08-2015, 22:24)SergiuC Wrote: Sunt nou în domeniul ăsta și relativ recent am aflat și eu că acea "acreală" a cafelei mai puțin prăjită e dată de aciditate. Cum pot să găsesc soiuri mai puțin "acre"? Nu-mi displace neapărat gustul, dimpotrivă, mă bucur că am alternative la veșnicul espresso, dar vreau să experimentez și altceva, la fel de puțin prăjit și mai puțin "acru". E vorba de originea cafelei? Adică, sunt zone din care cafeaua nu este atât de acidă? Sau prin prăjire mai intensă, aciditatea scade?

Cateva cafele cu aciditate natural scazuta ar fi cele din Brazilia, Sumatra, Mexic, Peru, Guatemala, Nicaragua, India...

Modul de prajire influenteaza perceptia de aciditate, ea fiind data de prezenta acizilor organici a caror concentratie scade pe masura ce prajirea devine mai intensa.

Temperatura de extractie influenteaza si ea aciditatea (mai putin decat gradul de prajire as spune), o temperatura joasa, de 85-88 grade sa zicem, fiind o garantie a exploatarii potentialului acid al unei cafele, in vreme ce 95-96 grade de exemplu, reduce aceasta perceptie.

Cold- brewing este o alta metoda de preparare prin care se extrage mai putin din cafea in general, deci nu ar trebui sa simti o aciditate pronuntata.

Pe de alta parte insa, desi am remarcat la multe cafele acel gust de acru (ultima  fost o Costa Rica), tocmai acei acizi organici semnalizeaza prezenta antioxidantilor puternici din ceasca, asociati in general cu efecte pozitive asupra starii de sanatate.

Desigur, acizii clorogenici sunt cei care pot produce si iritatii ale mucoasei gastrice (in special cand consumam cafeaua pe stomacul gol - si mai toti facem asta), reflux gastric, in cazuri severe chiar crearea unor leziuni mai serioase ale mucoasei peretilor stomacului, fiind vorba de ulcer.

Pe de alta parte insa, aciditatea duce perceptia gustului la un alt nivel, superior in opinia mea.
Am cautat si eu cafele mai putin acide, dar acum le folosesc doar ca baza pentru blenduri, tocmai pentru a echilibra unele soiuri care mi se par prea acide, prea aromate, cum ar fi Costa Rica, Yrga, Kenya,...

Insa, poate preferi asa ceva sau poate esti adeptul unei prajiri ceva mai dark. Iti vei da seama care este gradul de prajire preferat, nivelul de aciditate care iti convine, dar cautarile si experimentarea de noi soiuri ... nu cred ca inceteaza vreodata.
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#50
Bun venit,

Daca ne spui si prajitorul si sortimentul, poate te putem ajuta mai clar cu sugestii. La ce a fost preparata cafeaua?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#51
Off topic, dar la ordinea zilei:
Liviu fa si o tombola cu premii in moderatori sa fie lumea mai putin acida!  Tongue
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#52
(29-08-2015, 00:34)Lyvyoo Wrote: Bun venit,

Daca ne spui si prajitorul si sortimentul, poate te putem ajuta mai clar cu sugestii. La ce a fost preparata cafeaua?

Mulțumesc!

A fost o cafea la syphon, undeva în Oradea, prăjită la Semiramis. Nu mai rețin țara de origine, dar era într-adevăr de undeva din Africa. Chiar acum am în față o cană cu cafea la presă franceză din Brazilia, prăjită acum câteva săptămâni, și care parcă nu are acea acreală. Dar nu știu dacă e vorba de origine sau de modul de preparare, momentan experimentez cu Hario Skerton și mi-a ieșit prea fină măcinarea. Încerc data viitoare cu același sortiment, măcinare mai grunjoasă.
Hario Skerton · Bosch MKM 6003 | Hario V60 · Bialetti Fiammetta · Aeropress
 
Reply
#53
[quote pid='28721' dateline='1440831928']
Dar nu știu dacă e vorba de origine sau de modul de preparare, momentan experimentez cu Hario Skerton și mi-a ieșit prea fină măcinarea. Încerc data viitoare cu același sortiment, măcinare mai grunjoasă.
[/quote]

Si modul de preparare a cafelei, si macinatura, si temperatura apei au impact asupra gustului din ceasca. Ca idee, cafeaua subextrasa (macinatura prea mare, timp de extractie prea mic, temp. apa prea mica) duce la un gust acru in ceasca. Asta nu e neaparat din cauza aciditatii mari a cafelei ci mai mult un defect de extractie care duce la un gust foarte acru, facand cafeaua de nebaut.

Presupunand ca prepararea cafelei s-a facut corect, pentru o anumita cafea, preparea cafelei ca si espresso accentueaza mai mult aciditatea decat prepararea in french press sau filtru. Extractia la rece (cold drip) elimina si mai mult din aciditate.

Ramane sa experimentezi, sa vezi ce-ti place tie.
 
Reply
#54
(29-08-2015, 12:35)coffeesnob Wrote: ... cafeaua subextrasa (macinatura prea mare, timp de extractie prea mic, temp. apa prea mica) duce la un gust acru in ceasca. Asta nu e neaparat din cauza aciditatii mari a cafelei ci mai mult un defect de extractie ...

foarte adevarat - cafea subextrasa, adica, din N grame de macinatura, au trecut ca solide solubile in ceasca, mai putin de 18%; grad de extractie (extraction yield) mai mic (bun e 18-22%)...
se intampla mult mai des decat ne imaginam...
de fapt, IMO, in toata problema asta a extractiei si a "controlului" gustului, intervin frecvent doua notiuni la care trebuie luat aminte: solubilitate si debit;

in ideea celor de mai sus, o schema simplificata si interpretata, in adaptare dupa home-barista:
(poate parea incurcata, mai ales daca termenii sunt interpretati diferit, dar pentru mine a fost de baza;
acum cu Strega ar fi nevoie de o alta adaptare):

- grad MACINARE - prim reglaj, intre carameluri pe de o parte si acru-amar, pe de alta;
influentez gradul de extractie:
mai fin (scade debitul) - mai multe carameluri,
mai grosier (creste debitul) - mai mult acid si/sau mai mult amar;
- DOZA se corecteaza functie de gradul de macinare de mai sus si - atentie - urmarind mentinerea mereu a aceluiasi debit mediu in intervalul de timp, deci aceeasi cantitate (in grame) rezultata;
- TEMPERATURA - reglaj intre acru si amar:
mai fierbinte - pentru mai mult amar si mai putin acid,
mai rece - pentru mai mult acid si mai putin amar;
- DURATA shot - reglaj tot intre acru si amar:
mai lunga - pentru mai mult amar si mai putin acid,
mai scurta - pentru mai mult acid si mai putin amar;

in final, se mai intervine ca reglaj final intre acru si amar, asupra DOZEI:
micsorata (downdosing), creste debitul - usor mai acid,
marita (updosing), scade debitul, se micsoreaza riscul de channeling - usor mai amar;


si apropo de aciditatea espresso-ului, da PH-ul normal este in zona 5-5,5, ceea ce inseaamna ca un espresso nu e neutru, ci acid (cei cu ulcer poate stiu asta...);
exista, sigur, o variatie functie de soi si prajire;
cafelele prajite light sunt mai acide;
Kenia are mai mult acid fosforic, Indonezienele sunt mai putin... acre;

PH-ul nu e oricum un indicator de calitate, si nici nu exprima perceptia rezultanta intre acid (acru) si baza (amar), iar espresso este de regula mai amar, pentru ca gustul alcaloizilor, caramelurilor, cofeinei - alaturi de altele - e mai puternic decat cel al acizilor...
un espresso bun este o bautura foarte amara (ciocolata, de fapt theobromina etc...) si... foarte acra (deschisa, luminoasa, acida...), dar bine balansata ca perceptie; perceptie de bautor antrenat, cu preferinte sau particularitati senzoriale Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#55
Deci cafeaua are aceleasi ph indiferent de gust(daca este mai acra sau nu?)
 
Reply
#56
(05-09-2015, 22:04)PPStef Wrote: Deci cafeaua are aceleasi ph indiferent de gust(daca este mai acra sau nu?)

nu stiu daca pot adauga ceva la cele spuse mai sus; google stie mai mult decat mine Smile

trebuie acceptat ca exista o diferenta uriasa intre masuratori de laborator (stiintifice, sa le zicem) si perceptii, care sunt fragile, variabile, contradictorii; altfel n-am mai zice sarlatan, iluzie, halucinatie olfactiva etc.
si apropo de olfactive, practic gustul cafelei e rezultat al sensibilitatii olfactive; sort of...

si mai e un aspect care face relative si confuze cele de mai sus:
cafeaua ca bautura, e un complex organic ce se metabolizeaza inainte de a ajunge la rinichi; foarte multe asemenea alimente au un rol contrar a ce ne-am astepta: lamaia? e un potentiator de pH in sensul ca ridica pH-ul alimentelor; oricum, la rinichi, sucul de lamaie metabolizat ajunge pronuntat alcalin!
am sensibilitatile mele gastrice, dar niciodata lamaia, strugurii, cafeaua nu m-au deranjat (!);
pentru ca da, si cafeaua ajunge dupa metabolizare, alcalina!

carnea, branzeturile - mai ales cele tari, legumele boabe, cerealele, sunt metabolizate acid; 
cand rinichiul are de-a face cu mult acid, "cei din conducere" comanda sacrificarea rezervelor alcaline, cele mai importante fiind sarurile de calciu din oase...s.a.m.d.
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#57
Asa este.In fond vara asta ne-am sufocat nu pentru ca termometrul indica 38 de grade Celsius "trecute fix" ,ci pentru ca perceptiile bata-le vina sa le bata, si-au propus,mai ales odata cu trecerea anilor,sa ne sacaie din ce in ce mai tare.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#58
(06-09-2015, 19:29)radudani Wrote:
(05-09-2015, 22:04)PPStef Wrote: Deci cafeaua are aceleasi ph indiferent de gust(daca este mai acra sau nu?)

nu stiu daca pot adauga ceva la cele spuse mai sus; google stie mai mult decat mine Smile

trebuie acceptat ca exista o diferenta uriasa intre masuratori de laborator (stiintifice, sa le zicem) si perceptii, care sunt fragile, variabile, contradictorii; altfel n-am mai zice sarlatan, iluzie, halucinatie olfactiva etc.
si apropo de olfactive, practic gustul cafelei e rezultat al sensibilitatii olfactive; sort of...

si mai e un aspect care face relative si confuze cele de mai sus:
cafeaua ca bautura, e un complex organic ce se metabolizeaza inainte de a ajunge la rinichi; foarte multe asemenea alimente au un rol contrar a ce ne-am astepta: lamaia? e un potentiator de pH in sensul ca ridica pH-ul alimentelor; oricum, la rinichi, sucul de lamaie metabolizat ajunge pronuntat alcalin!
am sensibilitatile mele gastrice, dar niciodata lamaia, strugurii, cafeaua nu m-au deranjat (!);
pentru ca da, si cafeaua ajunge dupa metabolizare, alcalina!

carnea, branzeturile - mai ales cele tari, legumele boabe, cerealele, sunt metabolizate acid; 
cand rinichiul are de-a face cu mult acid, "cei din conducere" comanda sacrificarea rezervelor alcaline, cele mai importante fiind sarurile de calciu din oase...s.a.m.d.
Multumesc pentru raspuns.
Problema este ca eu nu sunt lamurit de google in situatia asta. In plus unii zic de un ph de 6,x altii de 5.5....

Unde ai gasit ca dupa metabolizare ajunge alcalina?
 
Reply
#59
alinmihon  a ajuns mesterul ?  Undecided
Lelit PL41PLUS , Varia VS3 - 2nd generation[size=small] [/size], Tamper Concept Art Knock , Pre-tamper Hendi.
 
Reply
#60
Am si eu o problema cu gustul excesiv de acru cu 2 cafele de la Hotspot, Tanzania si Nicaragua (am acum in rasnita Etiopia tot de la Hotspot si e la limita).

Pentru a ameliora problema am macinat mai fin si am marit durata extractiei la 30-32 sec cu 7-8 secunde pana incepe sa curga cafeaua. Am obtinut gust ceva mai bun dar am observat ca ledul de la temperatura se stingea in timpul extractiei.

Am inceput ca inainte sa incep extractia, dupa ce se aprindea ledul de la butonul de pornire sa apas butonul de abur pentru 5 secunde pana auzeam ca incepe sa fiarba apa in boiler pentru a mari temperatura dar a inceput sa apara gustul usor amar. Nu am pid sau termometru pentru un control mai bun al temperaturii.

Stiu ca ce fac nu e tocmai ok pentru ca nu am o temperatura constanta in timpul extractiei dar nu am o idee mai buna deocamdata. Are cineva vre-o sugestie?
Vibiemme Domobar Picollo, Baratza Sette 270
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)