Hello There, Guest! Login Register


Achizitie Gaggia Ro sau It ?

#1
Ciao a tutti !
Am tot citit pe aici despre achizitii si am aflat si preturile de prin Italy ale espresoarelor Gaggia. Am aflat recent ca dincolo sunt cu mult sub preturile de la noi.
Sper ca nu voi fi acuzat (fiind si primul meu post) de antireclama,mai ales de cei care s-au ostenit sa obtina niste reducei forumistilor,dar am pe cineva care vine in curind acasa si mi-ar putea aduce un astfel de aparat.
Va intreb pe voi cei veterani daca mi-ati putea face o recomandare in acest sens, vis-a-vis de fiabilitate vs.garantie. Sa ma risc sau nu sa iau un Evo (sau Classic) de dincolo ?
Stiu ca nimeni nu prefera sa-si asume vreo raspundere dind astfel de sfaturi,dar as vrea totusi parerea voastra.
Mersi anticipat!
 
Reply
#2
- Eu prefer sa dau un ban in plus si sa am garantie...
- In mod normal, garantia la un produs cumparat din Italia, ar trebui sa fie
valabila si in Ro, mai ales ca au service aici. Intereseaza-te, suna la
importator.
Alegerea iti apartine Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#3
Nu e obligatoriu. Depinde de producator, cum are organizata reteaua de service (daca e nationala, cum ar putea un service din RO sa primeasca bani din alta tara?), depinde de produs cum e vandut (la unii producatori exista garantie internationala. Nu la toate produsele si nu in toate tarile). Sunt si produse localizate (anumite piese nu pot fi comandate in baza seriei decat in tara in care ti-a fost vandut)
In cazul in care garantia nu este internationala, eu m-as gandi si la pret. Daca e diferenta mare si iti asumi riscurile, ia din afara.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#4
@geosm - Daca intr-adevar prinzi un pret bun si nu te intereseaza garantia, mergi pe Classic. Ca sa glumesc putin, avand in vedere ca si espressoarele Gaggia made in Italy sunt ansamblate de fapt tot in Romania, ar trebui ca noi romanii sa avem preturi bune nu ei Smile
Exista diferente mai mari de 200 de lei fata de cel mai ieftin pret din Romania?

@sorin2505 - din cate stiu, majoritatea producatorilor de electronice si electrocasnice nu ofera garantie internationala. La espressoare nici atat. Practic Gaggia e un SRL in Italia, cei de la noi sunt un SRL in Romania, iar service-ul e alt SRL in Romania. Apropo si de ce spunea Mihai L mai sus, e aproape imposibil de stabilit o relatie comerciala intre atatea entitati economice nationale si internationale. La masini e altceva.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Este mai mare diferenta. Am comandat eu gaggia evolution - 68 eur (de obicei sunt cam 100eur, s-au vandut ca painea calda, a trebuit sa astept sa mai comande la furnizor) si gaggia mdf - 100 eur. La acele preturi se adauga 10-12 eur transportul pt fiecare pe teritoriul Italiei (ei nu prea livreaza gratuit din ce am vazut), plus transportul pana in Romania. Chiar si asa, tot e mult mai ieftin. Aici luam numai espressor-ul de banii aia. Dar, atentie, nu livreaza in Ro. Trebuie sa vi le trimita cineva de acolo.
Ar trebui sa ajunga coletul saptamana viitoare.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#6
(04-02-2013, 22:08)Lyvyoo Wrote: Ca sa glumesc putin, avand in vedere ca si espressoarele Gaggia made in Italy sunt ansamblate de fapt tot in Romania, ar trebui ca noi romanii sa avem preturi bune nu ei Smile

Ca sa contribui la gluma, avand in vedere ca sunt asamblate in Romania, apoi trimise in Italia, apoi transportate inapoi in Romania, n-ar trebui sa avem noi preturi mai bune Rolleyes
 
Reply
#7
Salutare tutulor!
Va multumesc pt. raspunsuri si interesul acordat.
Astept un tel. din Italy sa stiu cind vin acasa si sa vad cum facem cu comanda.
Cred ca renunt la garantie in favoarea pretului.Oricum fosta logodnica nu agreeaza investitia (total vreo 1500 lei,din tara),iar eu fiind bautor doar ocazional de cafea,acasa mai deloc (decit o ciorba in vechiul Ufesa,mai bine nu !), prefer acest compromis.
@adif- ai gasit un pret mai bun ca al meu,mi-l poti dezvalui si mie,daca te rog ?
Mersi !
 
Reply
#8
Pretul ca pretul, dar sursa ar fi mai interesanta... Poate si pentru altii. Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#9
Link-ul adica.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Nu stiu acum exact de unde a fost cumparat espressor-ul, in final, pentru ca nu eu personal am facut comanda (a facut-o "furnizorul" meu de acolo cu care iau legatura mai greu) si au fost cumparate din magazine diferite. Eu doar am furnizat modelele si am cerut sa caute cel mai bun pret, la mine urmand sa ajunga abia luni. Acesta este motivul pentru care nu am pus link-ul de la bun inceput.
Incerc sa aflu exact si revin cu detalii, dar pana atunci da o cautare pe google.it sa-ti returneze pagini din Italia.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#11
Gata, am aflat - Evolution, sau putin mai scump, dar totusi rezonabil - Evolution2.

Puteti cauta oferte si pentru alte modele, sunt multe, dar se pare ca numai Gaggia este ieftina la ei. La alte marci nu am vazut diferente atat de mari incat sa renunti la garantie si sa platesti transport.

Culmea e ca Pure e mai scump decat Evolution. Mai mult decat atat, Evolution nu apare pe site-ul oficial. Sa-i fi pus Philips gand rau? Exista vreun zvon ca l-ar scoate din productie? Am inteles ca ar mai fi avut asemenea planuri si cu Classic, dar s-au razgandit. Ar fi pacat, nu ar mai ramane nimic in gama lui de pret.

L.E. Repet, mie nu mi-a ajuns inca pentru ca nu mai aveau in stoc. La pretul mentionat imi pot trimite orice, de la espressor pana la vederi din Sardinia Big Grin Pana nu vad... nu pot sa recomand.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#12
Da,de fapt link-ul l-am solicitatat eu,ca pretul era clar.
Multumiri si in numele colegilor !
Totusi,as mai dori o informatie: ce diferenta (notabila) e intre cele 2 Evo,ca nu ma prea pricep .
Mersi !
 
Reply
#13
Nu este niciuna in afara de pret, poate doar culoarea.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#14
(13-07-2013, 02:47)radudani Wrote:
(07-04-2013, 11:55)catalin26 Wrote: Vand espressor BEZZERA BZ10 si rasnita BEZZERA BB004 red cu dozare manuala,ambele second -hand.PRET 1150 Euro.
tot de acolo, din Italia, se pot aduce noi, transport gratuit, plata in lei, Bezzera BZ10 S PM (949 euro) si rasnita BB005 TM, cu timer si cutite conice de 48mm (293 euro), plus starter kit (valoare de 52 euro) bonus, la un total deci, de 1242 euro!
practic, la acelasi pret, daca luam in considerare transportul si restul;

Aia au niste preturi nesimtite. Uite de exemplu cat costa un Gaggia Classic aici fata de cat costa la aia.
Diferenta de 100 de euro!!
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#15
Eu am avut o experienta foarte neplacuta cu magazinul pe care l-ati numit. Am luat de la ei o rasnita rocky si mi-a venit dupa o gramada de timp si, pe deasupra, cu o piesa sparta. Am incercat cu chiu cu vai sa dau de ei sa le cer sa mi-o inlocuiasca, insa la un moment dat m-am saturat si am lasat-o asa. Probabil ca pe asta se si bazeaza...

De fapt, ca sa continui cu lista neagra, eu am comandat rasnita de pe site-ul La Gondola, dar a venit de la espresso coffee shop, cu invoice direct de la ei. Nici de tipul de la magazinul La Gondola n-am reusit sa dau prea usor, si atunci cand totusi am dat de el, m-a dus cu vorba. Atunci cand am cumparat eu, mai exista ca magazin online distinct Bella Italia, insa era fix acelasi vanzator. Acum vad ca redirecteaza clar inspre La Gondola, deci nu mai e nicio urma de dubiu.
Lelit PL62S | Pavoni Europiccola | Niche Zero | Kinu M47 | ROK
Ex DF64, Ceado E5P, Rancilio Rocky
 
Reply
#16
n-am cumparat nimic de la espressocoffeeshop, dar i-am pastrat si recomandat ca o sursa de luat in considerare la cumparaturi brand-uri top prosumer; mi-au fost recomandati de oficiali de la Bezzera (imi permit sa reproduc, in interesul tuturor):

From: vendite@bezzera.it [mailto:vendite@bezzera.it]
Sent: Wednesday, September 05, 2012 12:16 PM
To: Radu IONESCU
Subject: Re: inquiry on Bezzera products availability

Hello Mr Ionescu,
thank you for your inquiry, I can suggest 2 good Bezzera dealers outside Romania:

TASTE IT (AUSTRIA)
Wollzeile 27, 1010 Wien
Telefon/Fax +43 01 5129423
Email: jericha@chello.at
http://www.tasteit.at/

and

LE NUOVI ALPI SRL (ITALY)
Via S. Benedetto, 45/B, 35037 Z.I. Selve di Teolo (PD)
T. +39 049 9904445, F. +39 049 9902024
Email: info@espressocoffeeshop.com
http://www.espressocoffeeshop.com

Best regards.
Richard Jackson
G. BEZZERA
mailto:vendite@bezzera.it


cei de la espressocoffeeshop mi-au raspuns prompt de 2 ori si mi-au confirmat ca transportul e gratuit si plata in lei;

oricum topicul e despre Bezzera; ideea ca espressocoffeeshop.com ofera echipamente home espresso de top, la un pret bun, departe de calificativul 'nesimtit' pe care-l folosesti, ramane si merita verificata;

nu ma pricep la Gaggia, dar In situl espressoman.ro, la reduceri:
Pentru Gaggia Classic – PANA LA 31 AUGUST, 20% DISCOUNT, ADICA UN PRET FINAL DE 1160 DE LEI!
adica 265 euro, plus transport, iar fara reducere: 331 euro plus transport; ce preturi or fi astea...

aliseoitalia vand ieftin acel gaggia, dar intr-un cu totul alt context, care mi se pare cel putin suspect: electrocasnice de facut paine, varia capsule si masini pentru ele, lavazza de toate felurile, "capsule caffe aromatizzate" etc. - iar transportul in afara italiei se calculeaza ad-hoc;

coffeegeek:
"Well I have had the new Baby Gaggia Class(none doser) for nearly seven months now and I find it great and btw it was made by Gaggia in Italy not Romania or China."
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#17
Daca imi mai este permis un singur raspuns:
@radudani, daca am inteles eu bine te miri cum de Classic-ul ala e doar 200 de euro. Pai cam atat costa el in Italia: intre 200 si 230 de euro. La noi sunt mult mai scumpe. De ce? Probabil din cauza ca avem salarii mai mici (glumesc, e din cauza lacomiei).
Daca vrei iti trimit preturi la majoritatea echipamentelor electronice/electrocasnice/consumabile si o sa te convingi. Doar un singur exemplu iti mai dau: rasnita Gaggia MM Steel - in Romania e minim 390 RON iar in Italia e in jur de 50 de euro (iti trimti poza din supermarket cu pret de 50 de euro daca nu ma crezi).
Si exemplele sunt multe.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#18
Pe Gaggia da, in afara de Classic care acum e 260E in Romania (luati in calcul si diferenta de 5% TVA fata de Italia) si nu prea merita efortul sa-l aduci de afara, celelalte modele sunt mult mai sus in Romania fata de Italia. In alte tari nu am vazut Evolution la 100E.

Dar in cazul celorlalte marci (inclusiv la Bezzera veti avea o surpriza), eu zic ca stam destul de bine...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
Asta asa e.
Cel mai ieftin PL41TEM l-am gasit la 409 euro plus 20 de euro livrarea in Italia (in Romania nu livreaza). Iese la 440 de euro, adica cca. 1930 de RON. Pai la noi costa cu reducere 2080. Clar mi-l iau de la noi, ca e valoarea prea mare si garantia conteaza.
Daca ma hotaram la Classic, il luam de aici (din Italia) la 200 de euro transport gratuit (adica 877 RON). Fata de 1160 e o oarece diferenta. O jumate de rasnita.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#20
Fiind acolo in Italia, e altceva.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
(29-07-2013, 12:23)kum Wrote: @radudani, daca am inteles eu bine te miri cum de Classic-ul ala e doar 200 de euro...
Daca vrei iti trimit preturi la majoritatea echipamentelor electronice/electrocasnice/consumabile si o sa te convingi
nu ma mir ca acel classic e 200 euro - nu ma pricep la gaggia si sincer, nici nu ma intereseaza; mi s-a parut doar nedreapta etcheta de 'preturi nesimtite' practicate de o firma italiana care ofera echipament espresso de top, nu consumabile de supermarket ;(

multumesc pentru preturile acelea orientative, dar Doamne fereste! internetul e plin de ele! doar sa vrei sa faci un survey si sa fii in cunostiinta de cauza...

desigur o perspectiva dinspre Italia a pietei de echipamente espresso prosumer, dar si accesorii si piese de schimb, nu mai vorbesc de second-hand/refurbished la echipamente comerciale, ar fi poate utila multora din forum, inclusiv mie;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)