Hello There, Guest! Login Register


Achizitie Expobar Office Leva HX E61

#1
Buna ziua,

Cu ocazia primei mele postari tin sa va salut pe toti espressomanii !!!
Citesc de mai mult de o luna sute de pagini pe Softpedia si o mare parte din tot ce s-a scris pe acest forum .
In principiu sunt interesat de Lelit 41 TEM si rasnita Vario . As dori informatii despre existenta/posibilitatea unei noi Black Coffee Day pentru aceste 2 produse . Am gasit "afara" cateva preturi mai bune dar vreau produse cu garantie din Romania .
Multumesc anticipat pentru raspunsuri  Smile !
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#2
Bun venit,

Vario in afara mai ieftin decat avem noi acces la importator(1800 lei) ? Link? Stiu ca eram cam cei mai favorizati din Europa...  Basca transport, taxe de plata si garantie.

PL41TEM era mai ieftin cu putin (20E) la francezi, fata de cei 2080 lei, dar la fel, fara transport si garantie aici. 

Despre Black Friday, niciun importator nu o sa sufle o vorba, sunt sigur, pana in preajma acelor zile. Insa asa cum s-a mai intrebat (si raspuns), deja beneficiem de preturi sub magazine, lucru care nu a transformat niciodata  Black Friday in "chilipir day", in medie scaderile fiind doar la unele aparate de 5-10%.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Multumesc pentru raspuns . Ca exista preturi mai bune pentru espressomani stiu ! Trebuie sa-mi fac si eu o strategie de cumparare. Nu mai e mult pana in preajma "acelor zile" si nu as vrea sa cumpar in octombrie si in noiembrie sa vina Black Friday cu oferte si sa-mi ............!
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#4
(25-09-2015, 18:43)FAP Wrote: Multumesc pentru raspuns . Ca exista preturi mai bune pentru espressomani stiu ! Trebuie sa-mi fac si eu o strategie de cumparare. Nu mai e mult pana in preajma "acelor zile" si nu as vrea sa cumpar in octombrie si in noiembrie sa vina Black Friday cu oferte si sa-mi ............!
Salut,
Nu cred că vei obține oferte mai bune de un Black Friday, față de cele pentru forum.
Lelit PL 41 Tem este excelent pentru început și pentru învățat.
La râșniță te sfatuiesc să cumperi una profi, secon hand, eu așa am făcut și nu mă doare capul, văd pe forum tot felul de probleme cu unele râșnițe, pe care nu le-am avut niciodată.
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#5
Dupa a "x" noapte de stat pe forum cred ca am innebunit ! Voi sunteti vinovati Smile ! Am plecat initial de la ideea  cumpararii unei rasnite Bosch de 100 de lei si a unor "pungi" de cafea boabe , urcasem deja la un Gaggia Clasic pana am vazut "imbunatatirire" noului model 2015 , am avut "discutii serioase" cu sotia cand am ridicat nivelul la Lelit 41 TEM (pe care l-am si comandat deja prin formularul forumului) iar dimineata m-am trezit naprasnic cu ideea achizitionarii unui Expobar Office Leva EB-61 1 GR = cel de 920 euro prin oferta de care beneficiaza forumul  Huh  !!! Sotia m-a intrebat nervos dar si cu .....ceva urme de mila :
" De ce nu esti si tu un barbat normal care isi ia o naveta de bere si sta la meciuri ?" "Forumurile... alea pe care stai noptile iti dauneaza grav sanatatii mintale !!! "
Unde gasesc discutii pe forum despre acest model ? Sau impresii de la cine are ? Vreau sa stiu daca are tot ce ii trebuie ...PID ,"mid" , "mot", "fundite" si ce mai trebuie....casa stiu daca merita vreo 3 luni de ....discutii in casa !!! Nu vreau sa mai fie nevoie de nici un tunning ! Mai sus la pret nu mai urc = pericol de ...!
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#6
(26-09-2015, 12:27)FAP Wrote: ....iar dimineata m-am trezit naprasnic cu ideea achizitionarii unui Expobar Office Leva EB-61 1 GR = cel de 920 euro ....

Trebuie sa ai in vedere si rasnita . 
La ce model te-ai oprit ? 
S-a dezbatut mult pe aceasta tema , nu numai pe acest forum ci si pe cele de afara si concluzia este ca o rasnita performanta si un expresor mediu vor da rezultate mai bune decat un expresor performant si o ranita slaba .
De aceea intai rasnita si apoi expresorul !

inspiratie si atentie la ... pericol ...  Big Grin
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#7
Hotaraste-te la un buget final intai care sa includa si o rasnita performanta (250 - 400E), pentru ca altfel nu ai cum sa profiti cu adevarat de potentialul masinariei tale. Altfel, cum spunea si RaduCarutasu, daca bugetul se opreste la 900E, refa-ti optiunile astfel incat sa incapa si rasnita si accesoriile necesare (tamper, lattiera, cantar, portafiltru fara fund sau ce iti mai doresti)

HX-ul nu are nevoie neaparat de PID ci mai degraba de montarea  unui termometru Eric pentru a cunoaste temperatura apei la grup (se cumpara din USA, cu transport si montaj aici ajungand cam la 600 lei). De la 1300E in sus apare DB-ul, care musai are si PID. HX-ul are marele avantaj ca poti prepara capuccino sa zicem imediat dupa espresso, "spumand" rapid laptele, fara sa se lase crema de espresso. La espressoarele single boiler (SBDU) trebuie sa astepti aproape un minut ca apa sa se transforme in aburi, iar daca vrei iar espresso trebuie sa vezi cum racesti apa la loc.  In schimb pretul este mai mic. 

Avand grup solid E61, HX-ul va necesita un timp de incalzire de aprox. 40min, altfel vei folosi o priza programabila tot timpul cand te grabesti. Nu ca ar fi prea relevant pentru noi pe forum acest aspect, dar am primit un PM candva de la un espressoman german care isi luase un HX ECM, citind si pe la noi, tot asa cu multe discutii in familie, care mi-a zis ca timpul de incalzire mai mare i-a bagat si mai multa zazanie in casa, ajungand sa-l dea la schimb unui prieten cu un Isomac Venus Smile

Review-uri despre Expobar sunt mai multe despre Offile Leva DB (adica Brewtus), fiind cam cel mai popular Dual Boiler. Gasesti si despre Office Leva HX, dar mai mult pe forumurile de afara. In general, HX-urile astea clasice sunt facute din "mai multe fiare imbinate", si au potential de fiabilitate lifetime, cu mici reparatii de-a lungul timpului (garnituri, valve). Rezultatele din ceasca vor depinde mult de cum intelegi folosirea lor.

Iar despre boli mintale, s-a mai discutat  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Acest buget MAXIM de 920 de euro nu include decat esspresorul ! Rasnita ramane Vario dar ...o mai aman o luna...doua ! Restul  accesoriilor vor veni pe parcurs si vor fi de cea mai buna calitate . 3 intrebari :
- cu setul livrat la expressor pot face un expresso sau mai necesita alte accesorii obligatorii ?
- acest tip de espressor necesita obligatoriu  legarea la reteaua de apa sau nu ?( eu nu vreau)
- pot lua ceva mai bun/complet(fara tunning) in banii astia ca ...mai mult nu vreau sa investesc(mai am si alti "pitici" de gen pescuit , scule , echipament montan care ....cer bani Big Grin )
In legatura cu "hotaraste-te" e ....greu si putem discuta in topicul "boli mintale"  Wink ! Aici ma puteti ajuta voi !
Am citit "1 milion" de discutii despre SB , HX , DB care sincer ...m-au bagat mai mult in ceata . Dar nu am gasit nicaieri o prezentare mai completa a acestui model de la un posesor , ce site are , ce dimensiuni sau de gradul de multumire , etc. !
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#9
Ca si clarificare, sa nu il confuzam pe FAP, nu doar HX-urile necesita un timp de incalzire mare. Orice expresor cu grup masiv, gen E61, necesita asta. Pana si Lelit-ul necesita 20-30 min de incalzire daca vrei o cafea decenta.
 
Reply
#10
Apreciez orice informatie concreta de la cei cu experienta ! Trebuie sa iau o decizie destul de repede Tongue dar una bazata pe argumente serioase , daca merita investitia fata de Lelit 41 TEM . Sunt "ceva" bani la mijloc . Daca Liviu considera, putem muta discutia intr-un topic separat numit "Achizitionare Expobar Office Leva EB-61 1 GR " in sectiunea respectiva .
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#11
Topicul Expobar Office Leva HX este aici. Posesorii iti vor raspunde acolo, daca ai intrebari. 

La intrebarile tale:

- Mai ai nevoie si de un tamper, caci aproape niciun espressor nu vine cu unul de inox (exceptie Ascaso Steel Uno Prof PID, Lelit PL62 si PL62T).

- Varianta de 920E are pompa vibratoare si rezervor. Cea de 1000E are pompa rotativa si conexiune la reteaua de apa.

- Daca mergi pe HX cu E61 nou, nu cunosc alta varianta mai ieftina, poate Lelit PL62 Mara (varianta cu valva antivacuum, prietenii stiu de ce )  care este pe final de serie. Grupul E61 pe HX are acest mare avantaj al montarii simple a unui termometru Eric, fara probleme de garantie, lucru care iti aduce, sa recunoastem, o precizie a citirii temperaturii chiar mai mare decat in cazul unui DB cu PID.

- prezentari detaliate de espressoare s-au facut mai rar, dar pe forumurile de afara, asa cum iti dadusem un link mai sus, gasesti multe postari. In Romania este abia de un an.

*si da, vom face alt topic pe aria de Sfaturi la achizitie
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Topicul acela l-am citit ! Era cu pompa rotativa si conexiune la retea ! Multumesc oricum .
PS - Care e siteului magazinului din Romania (Marian Alexe) ?
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#13
(26-09-2015, 14:16)FAP Wrote: Apreciez orice informatie concreta de la cei cu experienta ! Trebuie sa iau o decizie destul de repede Tongue dar una bazata pe argumente serioase , daca merita investitia fata de Lelit 41 TEM . Sunt "ceva" bani la mijloc . Daca Liviu considera, putem muta discutia intr-un topic separat numit "Achizitionare Expobar Office Leva EB-61 1 GR " in sectiunea respectiva .

Pentru a ajuta membrii forumului sa vina in sprijinul tau ar fi bine sa precizezi care sunt asteptarile tale in legatura cu cafeaua .
Ce tipuri de bauturi urmaresti sa prepari ( shoturi espresso, combinatii cu lapte ) in ce numar si cu ce ritmicitate.
Care este disponibilitatea ta de a experimenta si de a invata in acest vast domeniu.
Daca simturile iti permit sa deslusesti arome si nuante in gusturi, tinand cont ca sunt persoane care  din diferite motive nu au aceasta capacitate prea dezvoltata.
Diferite aparate ofera si performante diferite . 
Unele evidentiaza anumite arome altele nu, unele prepara o crema din lapte mai rapid altele mai lent,
unele se incalzesc mai rapid altele mai lent , unele necesita perioade de invatare mai mari decat altele samd.
Plecand de la toate aceste aspecte ar fi bine sa te pozitionezi, in raport cu dorintele si asteptarile tale, fata de rezultaul final din ceasca de cafea.
Aceasta pozitionare va defini si categoria de echipamente care sa raspunda exigentelor tale si va usura alegerea . 
Exista variante pentru orice profil de consumator de cafea . 
In acest domeniu doar bugetul este limita .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#14
(26-09-2015, 14:48)FAP Wrote: Topicul acela l-am citit ! Era cu pompa rotativa si conexiune la retea ! Multumesc oricum .
PS - Care e siteului magazinului din Romania (Marian Alexe) ?


caffea.ro , dar direct pe site sunt mai scumpe, evident,  acordand facilitatile promise comunitatii doar prin procedura din primul post al acestui topic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
Multumesc Radu ! Un pic off-topic dupa ce am citit toate paginile de pe SP m-am simtit ca in bancul : 
"Invatatoarea intreaba : 
 Care dintre voi copii ati facut de curand un bine ? 
 O fetita spune ca a oferit locul unei batrane in autobuz , un baietel a oferit o paine unui batran , etc. . 
 Dupa 3 ore apare si Bula si este intrebat de ce a intarziat .
 Raspunsul - Am ajutat o batrana sa treaca strada !
 Bine mai bula dar 3 ore ? De ce ?
 Bula raspunde - A fost greu pentru ca ea ...nu vroia !!! "
Asa si eu , dupa citirea a sute de pagini mi-am dat seama ca "INCA" nu sunt un mare fan al espressoului clasic ! Poate nici nu am baut unul ...adevarat .M-ar interesa mai mult la inceput cappucino , combinatiile cu lapte & etc.
Disponibilitatea mea e ...mare ! Daca nu ma insel si tu esti zodia Fecioara si atunci ma intelegi .Cand toti ceilalti termina analizele , criticile si autocriticile...o Fecioara abia incepe  Smile ! Este valabil si pentru chestia cu aromele . Imi plac fotografiile de calitate si nu numarul , muzica ascultata la sisteme cu peste 22000 de Hz unde se disting inaltele , mediile si basii si nu volumul , sa prind putini pesti mari nu multi mici , etc.
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#16
Si admin-ul tot fecioara Smile

Daca spui preparare latte-uri, atunci HX scrie pe tine! DB-ul pleaca abia de la 1300E...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
(26-09-2015, 15:00)Lyvyoo Wrote:
(26-09-2015, 14:48)FAP Wrote: Topicul acela l-am citit ! Era cu pompa rotativa si conexiune la retea ! Multumesc oricum .
PS - Care e siteului magazinului din Romania (Marian Alexe) ?


caffea.ro , dar direct pe site sunt mai scumpe, evident,  acordand facilitatile promise comunitatii doar prin procedura din primul post al acestui topic.

Pe site nu exista modelul cu un boiler !

(26-09-2015, 15:22)Lyvyoo Wrote: Si admin-ul tot fecioara Smile

Daca spui preparare latte-uri, atunci HX scrie pe tine! DB-ul pleaca abia de la 1300E...

Aveam o banuiala datorita prezentarilor extrem de detaliate si obiective(critica frontala inclusa) dar ...acum se confirma Smile !
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#18
(26-09-2015, 13:57)FAP Wrote: Acest buget MAXIM de 920 de euro nu include decat esspresorul ! Rasnita ramane Vario dar ...o mai aman o luna...doua ! Restul  accesoriilor vor veni pe parcurs si vor fi de cea mai buna calitate . 3 intrebari :
- cu setul livrat la expressor pot face un expresso sau mai necesita alte accesorii obligatorii ?
- acest tip de espressor necesita obligatoriu  legarea la reteaua de apa sau nu ?( eu nu vreau)
- pot lua ceva mai bun/complet(fara tunning) in banii astia ca ...mai mult nu vreau sa investesc(mai am si alti "pitici" de gen pescuit , scule , echipament montan care ....cer bani Big Grin )
In legatura cu "hotaraste-te" e ....greu si putem discuta in topicul "boli mintale"  Wink ! Aici ma puteti ajuta voi !
Am citit "1 milion" de discutii despre SB , HX , DB care sincer ...m-au bagat mai mult in ceata . Dar nu am gasit nicaieri o prezentare mai completa a acestui model de la un posesor , ce site are , ce dimensiuni sau de gradul de multumire , etc. !

sa inteleg din ce ai scris mai sus ca vrei sa iei espressorul acuma si rasnita peste o luna doua?

nu stiu cat esti de rabdator... era o gluma pe forum: "prima data rasnita si pe urma espressorul"

degeaba iei espressorul (oricare ar fi ala) ca pana nu ai si rasnita nu tare ai ce face cu el. referitor la rasnite eu militez pt rasnite profi SH sau noi daca bugetul permite, decat rasnite noi home, dar din nou, e o chestie subiectiva

referitor la espressor, eu as lua in calcul si Lelit Mara si o consifer o varianta chiar foarte buna. are pret corect si ai si o gramada de accesorii in banii astia
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
#19
Nici Brewtus nu este in ambele variante pe site-ul lor si nici alte modele, caci au fost aduse exclusiv pentru comunitatea aceasta. Acum 3-4 ani, nici nu aveau site macar (in afara de Mahlkonig.ro), fiind centrati mai mult pe import de cafea, pe cafenele si pe zona horeca. Suntem o nisa atat de ingusta in Romania, incat nici nu-ti inchipui.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Multumesc Dobro ! No offence dar am idei "putine" si fixe ! Nu cumpar nimic SH ! Am sa studiez si Lelit Mara ! Ce ar avea in plus ?

(26-09-2015, 15:44)Lyvyoo Wrote: Nici Brewtus nu este in ambele variante pe site-ul lor si nici alte modele, caci au fost aduse exclusiv pentru comunitatea aceasta. Acum 3-4 ani, nici nu aveau site macar (in afara de Mahlkonig.ro), fiind centrati mai mult pe import de cafea, pe cafenele si pe zona horeca. Suntem o nisa atat de ingusta in Romania, incat nici nu-ti inchipui.
Asta ar insemna cred comanda si ...asteptare ! Acum depinde si cat de rapid se rezolva.


Pentru mine este important si serviceul ! La Lelit am auzit de multe nemultumiri despre service . Nu vreau sa par amenintator dar eu mi-am obtinut drepturile de fiecare data indiferent cine a fost vanzatorul ! Iar daca cineva ma trateaza la misto (cum am auzit ) .... nu va fi bine Angry. Sau sa primesc produse cu zgarieturi&folosite !
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#21
(26-09-2015, 15:16)FAP Wrote:  ..... "INCA" nu sunt un mare fan al espressoului clasic ! Poate nici nu am baut unul ...adevarat .M-ar interesa mai mult la inceput cappucino , combinatiile cu lapte & etc......

Daca nu ma insel si tu esti zodia Fecioara si atunci ma intelegi .Cand toti ceilalti termina analizele , criticile si autocriticile...o Fecioara abia incepe  Smile ! Este valabil si pentru chestia cu aromele . Imi plac fotografiile de calitate si nu numarul , muzica ascultata la sisteme cu peste 22000 de Hz unde se disting inaltele , mediile si basii si nu volumul , sa prind putini pesti mari nu multi mici , etc.

Vezi ce simplu a fost !
Vorba lui Lyvyoo , HX scrie pe tine !
Nici nu prea mai conteaza termometrul Eric in grup, deoarece la o combilatiie cu laptele cafeaua se simte altfel si se pot " ierta " multe din imperfectiunile unui shot . 
Asa  cum frecvente  din spectrul de sub 15 hertzi dar si din zona 15 000 - 20 000 nu pot fi percepute decat de urechile foarte bine antrenate la fel si cu aromele din cafea , unii le percep altii nu sau mai putin.
Deci ai nevoie de o capacitate mare de frotare , iar acest lucru este in stransa legatura cu marimea boilerului si a rezistentei de incalzire. 
Un HX , are un boiler  mare  si  spatiu suficient  pentru abur.

Zici ca iti plac shot-urile de calitate si nu numarul ! 
Vei vedea ca atunci cand calitatea va fi la indemana ta va creste si cantitatea . 
Pana in 2011 nu am baut cafea deoarece in afara de miros altceva nu ma stimula. Acum beau si ma abtin cu greu, de multe ori ,  sa nu depasesc un maxim de 2 pe zi .

Am inceput cu espresso , experimentand o multime de variante si combinatii pentru un gust cat mai bun iar acum beau mai mult cappuccino si , fecioara fiind , am schimbat expresoare si am experimentat o multime de duze pana am ajuns la rezultate in concordanta cu dorintele si asteptarile mele.
Sa consum o crema bine facuta , peste un shot gustos , mi se pare uneori mai placut decat un espresso simplu .


Succes in alegere !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#22
Ia ascultati aici, "tinereilor"...

http://www.one.ro/lifestyle/timp-liber/t...d-14352712

Eu la peste 50 il aud, si fara sa fie cea mai sofisticata linie hifi, ia sa va vad... Tongue

Problema este ca desi aud sunetul ala, tot nu se lipeste espresso de mine... am mai explicat prin alte parti de ce... asa ca intreb si eu inocent... nu cumva FAP nu pune problema corect?

Cappuccino si alte lapticuri se pot face numai pornind de la espresso? intreb, ca numai de astea laptoase nu ma apucasem sa strng informatii... zic si eu, nu cumva se pot face si pornind de la cafea obtinuta cu scule mai umane ?
Poate il scutim pe FAP de o cheltuiala, ca nu multi sunt asa imuni ca mine la alea "mentale" Big Grin
Eu in locul lui as face intai un tur pe la toate shop-urile care expun aparatura, si as aduna intai opinii... cititul doar in acest forum dauneaza grav... Big Grin
 
Reply
#23
Oricum, primul pas recomandat este sa mearga la o cafenea ce foloseste proaspăt prăjită. In Bucuresti ai Origo, Coftale, Steam etc.

Capuccino-ul fara crema de espresso e ca berea fara acid...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
@renatoa
E prea tarziu ! Sunt deja contaminat irecuperabil  Cool ! Sunetul ala nu-l aud acum , am avut o sedinta de bormasina si sudura(sa repar ce au facut niste "mesteri") si imi tiuie urechile ! Si voi trece imediat la bere ...cu acid  Smile !
Eu sunt suporterul ideii ca "omul cat traieste invata" (daca vrea) si "cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca stii mai putin" ! Tot off-topic , la inceputul activitatii mele de pescar radeam de cei care investeau in o gramada in scule , de boiliesuri de tot felul de arome si "fineturi" ! Si in mai multe domenii. Cand nu stim despre ce e vorba suntem tentati sa nu intelegem. Acum am si eu de toate si nu m-am lasat pana nu am prins pesti mai mari decat cei de la care am invatat !Revenind on-topic . de unde sa stiu eu ca nu voi deveni fan esspresso daca pana acum am baut doar din restaurante cu specific general , la filtru ,ness si alte ...ciorbe,ca sa citez din clasici . Si lasa sa fie acolo , poate vin musafiri care doresc.
Va rog sa revenim la sfaturi de achizitie HX !!!
PS - Azi noapte pe la 3-4 dimineata radeam cu lacrimi citind experientele de inceput, ale celor care frotau lapte de pe forum ! Ma gandeam cam...cata spuma "defecta" o sa beau si eu Big Grin !!!
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#25
(26-09-2015, 15:46)FAP Wrote:  Am sa studiez si Lelit Mara ! Ce ar avea in plus ?

(26-09-2015, 15:44)Lyvyoo Wrote: Nici Brewtus nu este in ambele variante pe site-ul lor si nici alte modele, caci au fost aduse exclusiv pentru comunitatea aceasta. Acum 3-4 ani, nici nu aveau site macar (in afara de Mahlkonig.ro), fiind centrati mai mult pe import de cafea, pe cafenele si pe zona horeca. Suntem o nisa atat de ingusta in Romania, incat nici nu-ti inchipui.
Asta ar insemna cred comanda si ...asteptare ! Acum depinde si cat de rapid se rezolva.


Pentru mine este important si serviceul ! La Lelit am auzit de multe nemultumiri despre service . Nu vreau sa par amenintator dar eu mi-am obtinut drepturile de fiecare data indiferent cine a fost vanzatorul ! Iar daca cineva ma trateaza la misto (cum am auzit ) .... nu va fi bine Angry. Sau sa primesc produse cu zgarieturi&folosite !

Lelit Mara PL62 nu are nimic notabil  in plus, dar nici in minus, fata de Expobar Office Leva HX. A avut in minus o valva antivacuum (Adrian i-a dat de cap totusi si acelei serii) apoi a aparut pe urmatoarele. Discutii mai sunt si pe aici.

De partea cealalta nu era nevoie de asteptare pentru Expobar, decat la HX-ul cu pompa rotativa. 

La capitolul service, o spun cu mana pe inima, pentru tipul nostru de espressoare semiprofesionale casnice, service man mai sufletist si mai implicat ca userul nickso nu vei gasi. Din pacate (inca) nu si-a deschis o firma care sa aiba contract cu vreun mare brand :Smile Fata de el, restul service-urilor sunt la fel. Macar suntem fericiti ca vom avea parte de servicii postgarantie de inalt nivel  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
Observ ca inclini spre un HX.
E o alegere buna, foarte buna as zice.

In momentul asta, daca ar fi sa fac o noua alegere dupa un an, as lua acelasi espressor (chiar fara acea supapa buclucasa Smile ).
Diferentele fata de PL41TEM, as indrazni sa spun ca sunt consistente, evident, in bine.
Diferente intre Office Leva si PL62 Mara nu cred ca exista. Daca totusi exista, sunt minime (greu de spus in favoarea carui model) sau de ordin estetic. La interior se gasesc cam aceleasi componente. As opta pentru cel mai ieftin dintre cele doua.

La rasnita ... m-as mai gandi. Daca as putea trece peste imaginea inestetica a unor bulgarasi de cafea in locul celei frumos (dar inconsistent in cazul rasnirilor successive) asternute in portfiltru de catre Vario si peste minima retentie de un gram si ceva, probabil as alege Eureka Mignon, pentru gustul superior in ceasca (dupa toate informatiile), pentru fiabilitate si pentru capacitatea de a rasni consistent, shot dupa shot. Chiar si Ascaso i1 ar fi o optiune.
(Este destul de posibil sa primesc o Eureka Mignon in teste destul de curand. Daca va fi asa, voi putea face o comparatie fata in fata, intre ea si Vario, in scurt timp)
Daca as fi mai rabdator, macar pentru linistea interioara viitoare, as astepta luna octombrie (cu totii stim deja de ce). Apoi as lua o decizie, poate nu neaparat in favoarea unei Che, dar macar in cunostinta de cauza.

Despre PL62 Mara, nu sunt multe de spus.
Daca izolezi boilerul, ai un timp de incalzire dar si timpi de recuperare mai scurti decat in cazul altor HX-uri, insa o priza programabila este inca indispensabila.
Are o amprenta pe blat mica, fiind compact, fara spatii goale la interior.
Are un steamer cu care nu am reusit sa ma inteleg foarte bine niciodata (din cauza duzei care are gaurile prea mari pentru lattiera mica), abur impresionant, in ciuda plasticului interior de pe teava (foarte util - poti pune oricand mana pe teava de abur in timpul frotarii, fara sa te arzi).
Nu ai PID (nici nevoie de el), electronica minima (implicit fiabilitate, cel putin teoretic).
Un grup E61 pentru a carui prezenta te vei felicita in timp.
Un service cu care ti-as dori sa nu ai de-a face, nici macar la nivel de discutii. Dar ... ce s-ar putea defecta la un model atat de simplu? O astfel de probabilitate este cat se poate de redusa.
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#27
Multumesc tuturor pentru informatii. Concluzia finala...pana in acest moment este sa am rabdare Smile !
Mai astept opinii !
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#28
Uite ce scrie Liviu ...." undeva  Smile " :  !
"Expobar Office Leva – pompa vibratoare si rezervor, grup E61 – 920E (HX-ul cu grup E61, cu cel mai bun raport pret/dotari din lume)."
Din ce am inteles pana acum intre Office Leva si Lelit Mara diferentele ar fi mai mult de design !
La capitolul asta din punctul meu de vedere Expobarul e ...dragoste la prima vedere! Am "ceva" experienta in marketing si vorbind strict despre design ,partea cea mai deranjanta la Lelit este chiar SIGLA ! Wow, sigla ar trebui sa ridice valoarea produsului. Chiar daca produsul e "cheap' sigla ar trebui sa fie o "plusvaloare" ! La Expobar sigla e peste nivelul business si cred ca intra in domeniul "de luxe" cu o anumita tenta de old classic ! Stiu ca rosul este una dintre culorile cu cel mai mare impact la capitolul atractivitate dar nu vom vedea(sper) niciodata un Mercedes S Klasse cu sigla rosie din plastic lipita Big Grin !
In plus , daca nu ma insel corpul Lelit-ului este fabricat din 2 nuante de inox ? Asa pare din poze.La Expobar e la fel ? Din poze , unele au in partea de jos alt material?
Este evident ca nu am sa cumpar un produs doar pentru sigla , de aceea mai astept cu rabdare(desi nu prea detin aceasta calitate) si alte opinii.
PS - Impresiile mele despre sigle se bazeaza doar pe pozele si filmuletele de "pe net" , fara a vedea produsele in realitate si de aceea concluziile pot fi inselatoare.

Acum am vazut ca am postat in subiectul Lelit 41 TEM ! Cum pot sa il mut in subiectul Expobar ?
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#29
Sa stii ca la astfel de analize de sigle nu ne-am gandit niciodata pe forum  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#30
Defect profesional  Cool ! Si poate unii au pasarele dar altii au "stoluri intregi" ! Puteti sa radeti de mine dar ...desi nu am inca "utilajul" incerc prin exercitii de imaginatie sa-l adaptez la "viitorul loc" unde va trona !Asta va insemna si eliberarea locului prin mutarea unui robot de bucatarie,idee pe care "altii" ...nu o vor aprecia la adevarata ei valoare Unii au doar problema caracteristicilor tehnice si a gustului produsului final. Eu am si problema cromaticii , adaptarea in "designul livingului" , adaptarea la stilul mobilierului , etc. . Daca vei considera ca postul trebuie mutat in sectiunea "aia"...cu boli mintale , nu ma supar .
Dar asteptam mai multa intelegere de la "Fecioare" Tongue  !
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)