Hello There, Guest! Login Register


Achizite Macap MC7

#1
Vreau sa schimb rasnita Lelit PL43MMI, cu una mai potrivita pentru espressorul Bezzera MAGICA.
Am studiat mult pe forum, si am ajuns la Macap MC7, cutite mari 75mm, electronica putina, si in buget.
Recomandati altceva mai potrivit in bugetul de 2000 RON? Ma refer la calitatea din ceasca, nu ma intereseaza variante cu dozatoare electronice (am vreme sa prepar cafeaua...nu e nicio graba).
Multumesc!
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
#2
Quamarq13 sau T48 cel mai bine, dintre cele noi de la scae
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Va rog in pic de ajutor...
Am asa toate stepless: 

1. Macap MC7
Ø 75 mm 800 W 1400 rpm (50 Hz) 15 Kg 

2. Quamar T48
Ø 83 mm 480 W 1400 rpm (50 Hz) 16,8 Kg (rasnire 8kg/zi) rasnita imensa..nu stiu daca e buna macinatura pt espresso

3. Ceado E5P
Ø 64 mm 300 W 1400 rpm (50 Hz)
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
#4
Salut,dintre cele enumerate de tine Robert as alege-o pe ultima,clar.De ce?Pentru ca nu sunt adeptul unor imensitati de utilaje (Macap-ul sau Quamar-ul din exemple) in bucatarie si consider ca diametrul cutitelr de 64 mm este arhisuficient pentru un utilizator casnic.Nu ma dau cunoscator ca nici nu sunt,insa toate trebuie sa aiba o limita in viziunea mea.Iar primele doua exemple au aspect de magazin/cafenele decat casnice.Daca nu aparea Quamarul Q50e aflat in posesie la pret super,cu siguranta mergeam spre Ceado E5P.
 
Reply
#5
Sfat de la un posesor de rasnita cu dozator manual: m-as feri de cele cu dozator manual! Retentia e mare, e mult de munca sa o reduci si urmatorul pas va fi sa o modifici doserless. Cel mai bine , daca ai intentia sa o folosesti pt acasa si nu intr-o cafenea sa elimini de la achizitie acest aspect. De asemeni marimea conteaza, eu as alege cea mai mica rasnita si cu retentia cea mai redusa. La o rasnita mare o palma nici nu o clinteste, tb intervenit cu pompe de aer etc.
De acord cu pozitia lui Dantt de mai sus.
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#6
Retentia nu deranjeaza....m-am obisnuit de la Lelit...macin 19,5...dupa care canteresc macinatura....cateodata 19...cateodata 20....iau cu o lingurita si arunc 1 gr...asta nu mi se pare o problema.

Ce ma intereseaza e la care dintre cele 3 sunt mai bine aliniate cutitele...adica care face macinatura mai ok ...la range-ul de 500-550 EUR....sau daca stiti alta varianta care nu am enumerat-o eu aici.
Mai sus de atat nici nu intra la discutie.
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
#7
Sint de aceeasi parere. Eu as alege Ceado E5P, iar daca chiar vrei o rasnita cu cutite mai mari si cu timer, plus alte goodies, arunca un ochi si pe Ceado E37S.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#8
Bine,E5P are un dezavantaj minor daca folosesti portafiltru fara fund nu mai poti apasa pe butonul de declansare direct,doar cu cealalta mana.Dezavantajul asta e anulat daca se opteaza pentru E6P,care are si timer,insa vad ca e 600 eur.
 
Reply
#9
In nici un caz nu as plăti diferența pentru timerul de pe E6p. Încearcă e5p si daca nu te satisface, pui un timer pe ea muuult mai ieftin...
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#10
E diferenta mare de pret intre cele 2 pentru un moft,intr-adevar.
 
Reply
#11
Salutare,
Am si eu o nelamurire daca mă poate cineva ajuta:
Decât un E5P nu ar fi mai ok un Quamar M80E?
Diferenta de pret nu e mare.
Parca dantt a trimis un link intr-un post:
http://www.tasteit.at/quamar-e80-kaffeemuehle-1893.htm
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
Reply
#12
(27-12-2016, 23:22)RobertKovacs Wrote: Retentia nu deranjeaza....m-am obisnuit de la Lelit...
Ce ma intereseaza e la care dintre cele 3 sunt mai bine aliniate cutitele...adica care face macinatura mai ok ...la range-ul de 500-550 EUR....
e bine ca ai trecut mai departe de obsesia cu retentia [Image: smile.gif]
am - cumparata de acum un an - palnia deja modificata, cu orificiu si gauri de fixare sus si gaura largita jos, pentru a transforma macapul meu intr-un on-demand ; mai am si un timer electronic, deci toata bucataria...
de 2 ori le-am montat pana acum si dupa 1-2 ore, o zi cel mult, am revenit la simplitatea in operare a doser-ului!
ce-mi convine mie este acel lucru in 2 timpi: (1) macinare in doser - (2) clampanire in sita/cos/filtru (whatever - nu-mi place sa-i zic sita...)
si ce ajuta la asta, e camera de iesire a macapului, foarte mare si usor accesibila, mai ales cu o pensula cu coada lunga;
si azi, cu o indonezie si o costa rica proaspat prajite azi noapte, le-am degustat SO macinand 18,2g din hopper in 18,1g in cos/filtru... sa va spun ca nu mi s-a parut deloc o chitibusareala tot procesul?
oricum, daca cineva ar ajunge sa gandeasca la fel, ar face-o urmare a propriei experiente, nu pentru ca mie imi place asa!

intrebarea cu alinierea cutitelor nu are, ca probabilitate, un raspuns lucrativ!
doar - ca exercitiu de imaginatie - ti-ar folosi referintele unui centru de service de aiurea, care are de-a face cu zeci de rasnite mari zilnic etc.
ce valoare ar avea afirmatia mea, ca da, Macap M7 900R are cutitele frumos aliniate, ca da, scoate o bautura mai buna in ceasca... mai buna decat in care caz? si daca-as avea un Ceado e37s (pe care-l consider un superlativ pret/performanta!) as putea deosebi gustul in ceasca?!
poate - chiar cred asta - daca-s compara cu un Robur (cutite conice, care sunt totul in cazul espresso-ului traditional!)
dar nici n-as incerca, fara sa am si... un refractometru cu laser pentru TDS si un analizor dimensional si de forma a particulelor... ha [Image: smile.gif] etc.!

singura modalitate... babeasca de a verifica alinierea cutitelor e cea - am mai dat linkul, nu-l mai verific - aratata de Matt Pertger pe iutub, cu un marker usor de sters, netoxic ( [Image: smile.gif] ) pentru MK43 (care se stie, in ciuda miilor de euro valoare, trebuie proptit cu cate o foita de aluminiu ca sa scoata gust bun...)

MC7 are camera de iesire obturata de teava aceea indoita:
   
ceea ce nu prea-ti lasa alte optiuni decat modificarea OD cu palnia aceea de inox;
sigur, trebuie neaparat sa ai in vedere modelul R, deci cu optiunea stepless:
   

MC7 are motor puternic, e robusta, deci incredibil de consistenta (ca oricare din masinile astea mari si cu putere mare) in setari; la o rasnita de 100-150W rezulta rasniri diferite la boabe dure, sau mari, fata de boabe mai moi, sau mai mici, si la boabe de prajite de o zi, fata de boabe prajite la 10 zile; rezultatele sunt mult netezite la o rasnita de putere si dantura mari;
a, Macap MC7 e in zona 450 euro, ori cauti rasnite mai scumpe, in zona 500-550 euro...

ce mai pot adauga: in niste saptamani, sper sa am o rasnita Sette 270 (1800 lei); probabil am sa scriu despre diferentele fata de Macap M7;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#13
1840 cu transport  [Image: smile.gif]
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#14
Multumesc mult pentru solutii, astazi am primit vestea ca este disponibil un Quamar M80E la care a renuntat cineva....si am ramas la acesta. Cred ca este peste PL43MMI....vom vedea vineri.
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
#15
Despre rasnita noua multe nu pot sa zic...decat ca macinatura este peste Lelit si se simte si in ceasca. Din pacate mi-a fost trimis modelul M80 Automatic (dozator), nu M80E care l-am comandat eu. Am vb cu Silvia si mi-a promis ca in data de 4 ian o va schimba, si atunci voi reveni cu impresii noi. Pana atunci un An Nou Ferircit va doresc!!!
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
#16
Am mutat discutiile despre Quamar, aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)