Hello There, Guest! Login Register


Accesorii Saeco Poemia

#1
Stiu ca espressorul nu e cine stie ce, dar asta e armata cu asta defilam...deocamdata

Poate ma ajuta si pe mine cineva experimentat in Poemia cu cateva raspunsuri la urmatoarele intrebari:

1. Ce diametru trebuie sa fie tamper-ul?
2. Se gasesc filtre/site de 7 gr. pentru acest portafiltru?
3. In eventualitatea inlocuirii portafiltrului, trebuie sa caut o dimensiune anume sa potriveasca in lacasul espressorului? sau e o dimensiune standard?

Va rog sa imi scuzati ignoranta, sunt la inceput de drum.

Multumesc.
Adi
Bezzera Strega 
Macap M7 900R
Sanremo Treviso LX
Mazzer SJ
 
Reply
#2
Un raspuns mai scurt ( de amator ) :
sita are aproximativ 53 mm ( masurata cu sublerul are 53.4 mm, dar astea nu sunt site exacte....sunt sigur ca din 10 buc. nu sunt 2 la aceleasi dimensiuni )
Am un tamper de 53 mm si se potriveste.
La Poemia are o sita mica ( teoretic de 7 g, pentru pad-uri, dar eu personal nu am reusit sa fac cafea in sita respectiva, este conica, nu se poate tasa/tampa cafeaua bine, si curge pe langa portafiltru )
Portafiltrul cred ca este clasic( sa nu zic simplu si ieftin ), dar eu am demontat cele 3 suruburi de dedesupt, am scos sistemul de presurizare si discul gri cu garnitura din portafiltru. Macinata corespunzator cafeaua iasa cat de cat buna....singurul inconvenient minor este ca se tot misca/balangane portafiltrul lipsindu-i arcul acela de la presurizare; merge sa incerci sa vezi cum iasa ...totul tine de gustul personal. Poate mai sunt detinatori pe forum mai cu experienta si ne pot spune mai multe.
Bellezza Francesca | G-iota | Bezzera Unica | La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 
 
Reply
#3
Salut,

(01-04-2014, 10:02)adi84_g Wrote: 1. Ce diametru trebuie sa fie tamper-ul?
R: intre 52.3 si 52,5 mm
2. Se gasesc filtre/site de 7 gr. pentru acest portafiltru?
R: renunta la ideea de a folosi site de 7g pe acest aparat, pt ca vei obtine un rezultat, de la modest in jos
3. In eventualitatea inlocuirii portafiltrului, trebuie sa caut o dimensiune anume sa potriveasca in lacasul espressorului? sau e o dimensiune standard?
R: portafiltru nepresurizat nu vei gasi, poate cu un efort financiar f. mare, dar nejustificat (aprox. 1000 lei, produs plus transport si taxe), aici, sau precum a modificat candva csabitec, portafiltrul original, aici
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#4
Va multumesc pentru raspunsuri.

Toate cele bune!
Bezzera Strega 
Macap M7 900R
Sanremo Treviso LX
Mazzer SJ
 
Reply
#5
Problema la acest model de portafiltru nu e presurizarea, asta se poate rezolva foarte simplu,precum in linkul de mai sus.Problema lui e ca e facut din aluminiu si plastic si nu stiu cat de sanatos e sa bei ce iese dintr-un plastic incins. Cea mai ieftina varianta ar fi gasirea unui portafiltru de 53mm facut dintr-un material cum trebuie si apoi scoaterea presurizarii. O varianta ar putea fi un portafiltru de la un saeco aroma, am inteles ca e facut din inox, dar trebuie verificat.
 
Reply
#6
(02-04-2014, 13:02)darkangel Wrote: Problema la acest model de portafiltru nu e presurizarea, asta se poate rezolva foarte simplu,precum in linkul de mai sus.Problema lui e ca e facut din aluminiu si plastic si nu stiu cat de sanatos e sa bei ce iese dintr-un plastic incins. Cea mai ieftina varianta ar fi gasirea unui portafiltru de 53mm facut dintr-un material cum trebuie si apoi scoaterea presurizarii. O varianta ar putea fi un portafiltru de la un saeco aroma, am inteles ca e facut din inox, dar trebuie verificat.
Cel de la saeco aroma e din inox, din cate am vazut pe net...dar unde gasim asa ceva?
Bezzera Strega 
Macap M7 900R
Sanremo Treviso LX
Mazzer SJ
 
Reply
#7
La service-ul lor.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Salutare.
Stiti de unde pot cumpara garnitura rosie de la portafiltrul de philips saeco poemia ?
sau ce dimensiuni are si daca se potriveste ceva universal de aici ?
http://www.piese-horeca.ro/index.php?rou...uct/search&search=garnitura%20grup
[Image: s-l1600.jpg]
VBM Domobar Super Electronic, Bentwood Vertical, Matrix Shower, 18g VST, Normcore Tamper, Felicita Arc
 
Reply
#9
Am eu una de la fostul meu poemia.

[attachment=3438]
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#10
Din pacate cea de la Pascalau nu era pt modelul meu. Am luat de la ESD (îndrumat de cei de la service-ul philips) cu 18 lei. Acum întrebarea este, cum se monteaza? Cu partea mai groasă în sus sau în jos?[Image: 20160212_152106.jpg]
VBM Domobar Super Electronic, Bentwood Vertical, Matrix Shower, 18g VST, Normcore Tamper, Felicita Arc
 
Reply
#11
Partea mai groasa in sus.
Philips Saeco Poemia, tamper motta 53mm + rasnita manuala veche, reconditionata
 
Reply
#12
Se potrivesc alte site pt portafiltru acesta?
Caut o sita single nepresurizata.
Am gasit pe seattlecoffeegear dar mi-au zis ca nu trimit in afara US si cred ca ar fi si transportul f mult.

Se poate folosi basketul de la alta marca sau gasi in Europa sau in Romania ce caut? Am vazut ca basketul single din state e facut in Italia.
http://www.ebay.com/itm/La-Spaziale-Sing...SwymxVNiVU

S-ar potrivi asta de la Spaziale?
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#13
(14-03-2016, 10:28)robo374 Wrote: http://www.ebay.com/itm/La-Spaziale-Sing...SwymxVNiVU

S-ar potrivi asta de la Spaziale?

Da, dupa ce mergi la un strungar sa iti ajusteze buza sitei, deoarece este prea lata. Asta am facut eu cu sita IMS.
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#14
La Saeco are fix 60mm. E mai mare la La Spaziale nu ?
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#15
Ti-am raspuns ce trebuie sa faci....daca ai inteles
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#16
Ok. Am sa o comand si vad pe urma ce si cum adaptez. Mersi.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#17
Pai ar fi mai buna sita single de pe ebay decat sita originala? Vad ca e tot conica jos?
Doar un Poemia nepresurizat cu tamper CNC s'un Porlex Mini
 
Reply
#18
Sita originala e doar pentru PODS si atat.
Mi-am luat o sita pentru La Spaziale de 7g si o sa trebuiasca sa ii adaptez buza de sus de la 65mm la 60mm cat accepta Saeco. In rest sunt identice.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#19
Am facut operatiunea. Se potriveste fain si iese cafeaua muuult mai buna cu sita de La Spaziale.
Singurul lucru e ca intra siiiiigur mai multa cafea de 7g cat cica are sita. Cred ca intra 11-12 nu 7 si dupa tampare inca mai ramane loc pana la sita de la grup deci cred ca ar mai merge 1-2 grame.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#20
poti sa dai detalii despre operatiune? poze ceva?
e o investitie ieftina daca spui ca iese mult mai buna cafeaua.
VBM Domobar Super Electronic, Bentwood Vertical, Matrix Shower, 18g VST, Normcore Tamper, Felicita Arc
 
Reply
#21
Nu e cine stie ce operatiune. Eu am reusit sa-l reduc de la 65mm cat are sita pt La Spaziale la aprox 60mm cat are sita de la Saeco cu ajutorul unui polizor de banc. Trebuie luat din buza de sus.

Treaba e ca am vazut ca la Saeco e un pic altfel grupul ca La Spaziale si trebuie pusa mai multa cafea in sita.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
#22
Stie cineva de unde pot cumpara o capsula metalica care se gaseste in piciorusul expresorului poemia saeco in care se pune cafeaua.
Nu stiu cine a folosit aparatul si cand a scuturat cafeaua din piciorus a picat cu tot cu , capsula aceea metalica din piciorus si acum nu l mai pot folosi tasneste cafeaua in toate directiile .
Daca nu se gaseste capsula din interior cumpar alt maner sau cum se numeste cu totul dar nu am gasit nicaieri asa ceva.
Poate cineva sa ma ajute???
Multumesc
 
Reply
#23
Flores, cred că zici de sită/filtru/basket, așa este? La Saeco Poemia este filtru de 53mm diametru. Poate e momentul să îți iei una nepresurizată. Aici ai un topic util http://www.espressoman.ro/forum/Thread-s...rizat-53mm
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#24
am eu un pf naked facut de mine si o sita dubla de la spaziale, dar trebuie sa faci ce zice robo mai sus, sa o iei la pila. da mi un semn daca te intereseaza.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#25
(24-03-2017, 10:26)Flores Wrote: Stie cineva de unde pot cumpara o capsula metalica care se gaseste in piciorusul expresorului poemia saeco in care se pune cafeaua.
Nu stiu cine a folosit aparatul si cand a scuturat cafeaua din piciorus a picat cu tot cu , capsula aceea metalica din piciorus si acum nu l mai pot folosi tasneste cafeaua in toate directiile .
Daca nu se gaseste capsula din interior cumpar alt maner sau cum se numeste cu totul dar nu am gasit nicaieri asa ceva.
Poate cineva sa ma ajute???
Multumesc

puciorus=portfiltru
capsula metalica=filtru

Sa inteleg ca ai incercat sa faci espresso cu cafeaua direct in portfiltru, fara filtru. Super tare! Big Grin
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)