Hello There, Guest! Login Register


Academia Gaggia si "cafeaua uleioasa"

#1
Buna ziua

La birou avem un espressor "Academia Gaggia" despre care credem ca este destul de pretentios si sensibil.
Zilele trecute a trebuie sa chemam din nou echipa de service si cele spuse de acestia m-au blocat un pic.
Ne-au spus ca sitele s-au infundat deoarece cafeaua este prea uleioasa.
Din cate stiu si din minima informare pe Google, inteleg ca o cafea devine uleioasa dupa cateva saptamani bune/luni, ca semn al "invechirii". Insa noi ne-am dorit de la inceput sa avem o cafea buna, deci inclusiv proaspat prajita si astfel o comandam de la un producator local (cel din comuna Pantelimon; daca se poate, pot da si numele) care ne furnizeaza cafea ambalata si prajita de doar 7-10 zile. Contactat producatorul ne-a spus exact acelasi lucru: cafeaua nu are timp sa-si lase ulei fiind proaspat prajita si ambalata.

Ajutati-ma va rog cu o opinie neutra. Eu pe cine sa cred?

Pe cei de la service? Cei de la fabrica sa nu ambaleze cafea proaspata desi pe punga apare o data care spune contratriul?

Multumesc
 
Reply
#2
Eu am cumparat  de la contegocafe.ro - Cafea Decofeinizata Brazilia  pe data de 30.oct si pe punga scria 29.oct data prajirii (chiar asa sa fie ???), am bagat-o la consum ieri ca nu mai aveam cafea si cand am desfacut punga era uleioasa , initial am zis ca e un condens dar n-avea de unde ca era unga sigilata , am lasat-o o zi desfacuta la gura si s-a uscat .Acum am bagat-o la borcan si e ok .

  Academia Gaggia voiam sa-mi cumpar nici acum o luna si ma bucur ca n-am facut acest lucru , imi dadeam cu pumnii in cap daca il luam si apoi citeam atatea minunatii pe aici
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#3
(03-11-2015, 11:29)Bcc Wrote: Eu am cumparat  de la contegocafe.ro - Cafea Decofeinizata Brazilia  pe data de 30.oct si pe punga scria 29.oct data prajirii (chiar asa sa fie ???), am bagat-o la consum ieri ca nu mai aveam cafea si cand am desfacut punga era uleioasa , initial am zis ca e un condens dar n-avea de unde ca era unga sigilata , am lasat-o o zi desfacuta la gura si s-a uscat .Acum am bagat-o la borcan si e ok .

  Academia Gaggia voiam sa-mi cumpar nici acum o luna si ma bucur ca n-am facut acest lucru , imi dadeam cu pumnii in cap daca il luam si apoi citeam atatea minunatii pe aici

Multumesc pt raspuns.

Niciodata nu am gasit urme de "ulei" sau "condens" in pungile respective de cafea.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)