• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

A venit rasnita

A venit rasnita comandata prin forum Mahlkonig Vario 2015 - 1800 RON (cu noul suport inox pentru portafiltru si calibrata pentru espresso, conform standardelor Espressoman)

Ce inseamna 'calibrata pentru espresso, conform standardelor Espressoman' adica cei de acolo o desfac si fac ei , ce calibrare ?  gradul de rasnire se regleaza de noi.Ce calibreaza la ea ?

Intradevar avea urme de cafea in ea (sper sa fi fost noua)

M-am jucat putin cu ea si de maxim - minim grad de rasnire parcavizibil nu e mare diferenta 

Acum am rasnita si cafea !
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , filtru BWT bestcare s , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale 

Reply
ai roti , scaune , volan dar nu ai motor Smile))

Reply
(22-10-2015, 23:41)Adrian86 Wrote: ai roti , scaune , volan dar nu ai motor Smile))

Da ,,,,   am inceput sa visez ca beau espresso , a sa completez si cantar   Tongue  .Am pus rasnita frumos in bucatarie si mauit la ea ce frumoasa e [Image: biggrin.gif]

Ce-as mai bea acum un capucino decof !!!!!!   mi-a dat apa-n gura ......
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , filtru BWT bestcare s , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale 

Reply
Trebuie sa fii calm in primul rand, atunci cand vei intra in preparare  :Smile Urmeaza ceva insuccese la inceput si asta e normal. Apoi va iesi luminita de la captul tunelului, atat pe espresso cat si pe capuccino. 

Precizarea aceea legata de calibrare am reintrodus-o ca un reminder pentru espressomani si importator, sa o ceara calibrata pentru espresso in caz ca vine altfel si sa o returneze la recalibrare fara costuri de transport  (strangerea unui surub acoperit de un sigiliu de garantie) in caz ca e setata pentru alte moduri de preparare. Pe langa faptul ca exista cerere serioasa la nivel international si pentru rasnite Vario calibrate pentru bauturi filtrate (asa cum mi-a raspuns pe email directorul comercial neamt Mahlkonig / Anfim / Ditting), cel mai probabil in fabrica nu se fac teste cu o cafea proaspat prajita, care este ceva mai dura, ci cu o cafea banala de marca, mai sfaramicioasa. Asta ca o paranteza.

Bcc, cu o cafea proaspata si o rasnita ok, inclusiv filtrul va suferi o mare transformare Smile Asta pana vine HX-ul
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
O sa mutam toata discutia pe topicul creat deja mai demult pentru acest subiect. E pacat sa nu fie informatiile la un loc.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)