• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

5 Rasnite Quamar M80 si Q13, de la festival

Ne-am obisnuit, avem din nou vesti de la scoala de barista din sediul scae, legat de un nou set de rasnite Quamar.

La Bucharest Coffee Festival s-a lucrat la probele de concurs sau in antrenamente cu aceste rasnite Quamar Q13 si Quamar M80. Unele dintre ele au ramas in cutie, de backup.

In acest moment, la sediul lor sunt disponibile 5 rasnite, unele folosite doar 2-3 zile, altele doar expuse, dupa cum urmeaza:

- M80 Automatic - cu dozator, cutite plate 64mm - 370E  300E
- M80 Drogheria - fara dozator, fara electronica, cutite plate 64mm - 390E  320E
- Q13 Automatic - cu dozator, cutite 75 - 510E 430E
- Q13 Drogheria - cutite plate 75mm, fara dozator, fara electronica - 495E 425E
a ramas in continuare si:
- Mazzer Super Jolly Automatic - cutite 64mm, cu dozator, nedesfacuta, 1 an garantie - 520E 420E (in catalogul Mazzer figureaza sub codul 26200210, la 900E)

Rasnitele au garantie 6 luni, conditionata de nedesfacerea lor. 
Pentru faptul ca unele au fost expuse la targ sau testate pt cateva actionari, rasnitele pot fi considerate de ocazie, insa surpriza placuta va fi sa le gasiti pe majoritatea la zero shot-uri sau neatinse in cutie.

Pentru a rezerva o rasnita, scrieti in topic modelul dorit si revin pe PM cu numarul Silviei, pentru a o contacta direct. Precizati apoi telefonic ca doriti pretul redus pentru forum.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Salut Liviu,
As dori sa o iau pe cea Quamar M80 Electronic, te rog PM cu detaliile Silviei.
Multumesc,
Brewtus 4, Eureka Zenith 65, Minipresso, Kinu M38,  IMS 7g+17g, multe accesorii CA si Motta

Reply
Salut, Liviu, iau eu Q13 Electronic - cutite plate 75mm - 540E, multumesc!
Quamar Q13/75 E, Kinu M47, La Pavoni

Reply
Aveti contactul pe PM, baieti. Sa reveniti cu review-uri.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
mazzer cat costa?
Bezzera  BZ 40 DE HX, tamper motta, rasnita MSJ. BWT filter

Reply
Corect, am facut update, sarisem acest aspect din mail-ul primit de la ei...

Reply
Daca mai apare quamar m80 electronic ma trec pe lista de asteptare
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E+ Eureka Mignon + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco

Reply
Liviu as dori sa ma retrag din cursa pt M80E,  dupa ce am studiat mai mult problema nu gasesc plusuri semnificative fata Eureka mea. Ma interesa partea de dosaj electronic si din cate am inteles tot nu scap de etapa de cantarire...
Axy76 daca mai esti interesat s-a deschis portita la M80E.
Brewtus 4, Eureka Zenith 65, Minipresso, Kinu M38,  IMS 7g+17g, multe accesorii CA si Motta

Reply
Oricum, maine vine Silvia in tara, deci pana atunci aveti timp sa va hotarati Smile

Reply
Multumesc.
Da, sunt interesat. Liviu, te rog PM cu numarul Silviei pentru  M80 Electronic  - cutite plate 64mm, doserless  - 410E
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E+ Eureka Mignon + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco

Reply
se poate un update pt a vedea ce mai e disponibil?

multumesc
Expobar Brewtus IV + ECM V-Titan 64, V60+Kinu M47

Reply
Toate cele netaiate cu linie

Reply
nu stiu daca le-ai taiat acum sau dupa mesajul meu ca pe tapatalk nu se vad taiate  [Image: smile.gif]

Reply
Mda, din ce in ce mai problematic Tapatalk... Vezi si din versiunea de mobile. Sunt taiate Q13E si M80E.

Reply
Am primit de la Silvia o actualizare a preturilor, cu 70-100E in jos, asa cum se vede in prima postare.

Reply
Salut Lyvyoo. M-ar interesa pe mine Q13 drogheria la 425€. (Imi apare available in taptalk, dar nu le vad pe cele E, deci cred ca e conform cu actualizarea)
Mulțumesc
Bezzera Unica PID MN (prev: Lelit PL41E) + Ceado E5p (prev: Lelit PL043 mmi) + Tamper competition Motta (58.4 mm), Tamper Motta Aluminium (58 mm) + sita dus IMS, site-filtru IMS competition (8 si, respectiv, 16 gr.) + lattiera Richard

Reply
daca era electronic super jolly ala...

Reply
Le-am sters pe cele electronice caci le-au luat alti colegi de la inceput. Iti dau telefonul pe pM

Reply
Stie careva cat ar fi retentia de M80 DR? M-ar interesa daca ramane multa cafea in gura de evacuare, la Eureka cred ca raman vreo 8g acolo, dar le pot scoate cu o pensula.
Ma obsedeaza Quamar M80! Sunt cam la 3-a tentativa de achizitie si simt ca nu mai rezist! Mai ales la pretul asta...

Reply
La Q13, fara nici o "pompare", in regim single dose, e cam 4g dupa ce am scos tabla anti-clumping. Si prima parte a macinaturii e pufoasa, iar spre sfarsit apar bulgarasi, deci fac wdt (bulgarasii apar probabil si pt ca am scos tablita anti-clumping, dar si din cauza utilizarii single dose). Cu pompare, sub 1g, chiar sub 0.5 g.

Reply
Folosesti pompa din aceeea pt sticle de 5l? Multumesc pt informatii!
@Liviu: se poate afla ce culoare este M80 DR? Important pt dna!

Reply
Nu stiu de pompita de 5l si, oricum, pare destul de rigida pompita pt sticla de 5l, folosesc asa ceva:

https://www.flickr.com/photos/148937562@...ed-public/

Nu ma intreba ce e, iti zic doar ca in farmacii il gasesti sub denumirea de irigator si o marca de asa ceva se cheama Tantum Rosa...

Reply
Costa , intreaba direct...

Reply
Am vazut-o eu pe M80DR. Este de un roșu frumos. Identică cu Q13DR la culoare. Am fost sa vad Q13. Este practic nou-nouță, dar este prea mare pentru mine (pentru un dublu shot dimineata, single dose, cele 6kg/zi, pentru cat e ea gândită, este "waste of force"). De aceea, cu parere de rau ma retrag din cursa si e deci disponibilă la un preț fff bun si built-to-last. Precizez ca Silvia e mega prompta si ffff draguta. Sebastian are o răbdare fantastica, drept pentru care le mulțumesc. Bafta in continuare
Bezzera Unica PID MN (prev: Lelit PL41E) + Ceado E5p (prev: Lelit PL043 mmi) + Tamper competition Motta (58.4 mm), Tamper Motta Aluminium (58 mm) + sita dus IMS, site-filtru IMS competition (8 si, respectiv, 16 gr.) + lattiera Richard

Reply
Mai concret care e adresa la care se pot vedea ?
Update ...am facut calculele si nu mai sunt interesat ! Un exemplu M80A 1380 lei (300 E x 4,6) folosit si cu 6 luni garantie vs. un 2000 lei cu garantie 2 ani = un discount de aproximativ 30% !
E. Brewtus IV , MK. Vario , Accesorii Joe Frex , Recipiente&etc. Motta , Portafiltre E. Diamant , Site IMS

Reply
Multumesc de informatii Sordin, astept aprobatea de la "beauty manager" daca se incadreaza in peisaj!
Later edit: aviz negativ, am incercat sa-i explic ca se asorteaza cu canile de frotat rosii Motta, dar nu a tinut....

Reply
M80 Drogheria ce hopper are?
La pretul in euro se adauga si TVA sau doar se inmulteste cu 4,6?
Oare inaltimea de 510 este cu hopper sau fara?

Multumesc.
Lelit PL41E, Lelit PL043MMI, PL100,  masina de paine si heatgun Dewalt D26414

Reply
Din ce stiu de la Silvia toate au hopper standard de cafenea. Cel mic trebuie cautat separat. Pretul doar se inmulteste cu 4.6 sau cat e cursul BNR.

Reply
(02-05-2017, 12:23)Lyvyoo Wrote: Ne-am obisnuit, avem din nou vesti de la scoala de barista din sediul scae, legat de un nou set de rasnite Quamar.

La Bucharest Coffee Festival s-a lucrat la probele de concurs sau in antrenamente cu aceste rasnite Quamar Q13 si Quamar M80. Unele dintre ele au ramas in cutie, de backup.

In acest moment, la sediul lor sunt disponibile 5 rasnite, unele folosite doar 2-3 zile, altele doar expuse, dupa cum urmeaza:

- M80 Automatic - cu dozator, cutite plate 64mm - 370E  300E
- M80 Drogheria - fara dozator, fara electronica, cutite plate 64mm - 390E  320E
- Q13 Automatic - cu dozator, cutite 75 - 510E 430E
- Q13 Drogheria - cutite plate 75mm, fara dozator, fara electronica - 495E 425E
a ramas in continuare si:
- Mazzer Super Jolly Automatic - cutite 64mm, cu dozator, nedesfacuta, 1 an garantie - 520E 420E (in catalogul Mazzer figureaza sub codul 26200210, la 900E)

Rasnitele au garantie 6 luni, conditionata de nedesfacerea lor. 
Pentru faptul ca unele au fost expuse la targ sau testate pt cateva actionari, rasnitele pot fi considerate de ocazie, insa surpriza placuta va fi sa le gasiti pe majoritatea la zero shot-uri sau neatinse in cutie.

Pentru a rezerva o rasnita, scrieti in topic modelul dorit si revin pe PM cu numarul Silviei, pentru a o contacta direct. Precizati apoi telefonic ca doriti pretul redus pentru forum.

Salut,

As avea si eu nevoie de un Quamar M80 Drogheria, oare mai sunt ? Pot primi un contact pe PM ?

Multumesc !
Florin

Reply
Ti-am trimis PM cu nr. de telefon.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)