• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

15% discount (in cafea prajita) - Prajitoria Claro Cafe Bucuresti

[Image: logo_clarocafe_new.png]

Astazi inauguram inca un parteneriat in materie de cafea proaspat prajita - Bun venit Claro Cafe! Topicul de discutii este aici.

Prajitoria Claro Cafe Bucuresti ofera pasionatilor de pe Forumul Espressoman urmatoarele facilitati:

- 20% discount la orice sortiment de cafea prajita disponibila in perioada 1-20 Decembrie 2017. Promotia NU se cumuleaza cu reducerea de forum!

- 15% mai multa cafea fata de cantitatile de pe site, la orice comanda de cafea prajita (250=>290g, 500=>580g  etc.), incepand din 21 decembrie 2017.

Conditia este sa specificati userul pe care il aveti in forumul Espressoman, in momentul comenzii, telefonic, pe email sau pe site-ul www.clarocafe.ro
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Oho, in cazul asta avem si de un ceai.  Az
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Brikka|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|[size=small]MYY47 Aerolite|[/size]Aillio R1 Bullet|Gene Coffee CBR-101|.

Reply
Multumiri. Cu siguranta asta se va vedea in cresterea vanzarilor celor de la Claro, asadar o sa fie o afacere reciproc avantajoasa.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM, Lelit PL43MM

Reply
Multumiri, chiar e binevenit discountul. Pentru mine e cantitatea de calibrare
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig K30 Vario, Kinu M47

Reply
Multumim pentru aceste discounturi.Inca o data comunitatea espressoman este rasfatata  Cool
LeLit PL41TEM,Mahlkoning Vario,Tamper Concept Art Dinamometric-57.5 mm,Motta Europe Pitcher,Aeropress,Hario Skerton,Bialetti Moka Express

Reply
De cand a venit in comunitate, Claro ne alinta cu boabele. Multumim.
Quick Mill Silvano, Quamar Q13E/75mm(ambele de vanzare)

Reply
Vorbim de discountul in boabe din 16-07-2015?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Brikka|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|[size=small]MYY47 Aerolite|[/size]Aillio R1 Bullet|Gene Coffee CBR-101|.

Reply
E valabil si daca achizitionam din coffee shop ?
Kinu M38, AeroPress; (Hario Skerton, Bialetti Fiammetta).

Reply
Claro au reducere 20% cu ocazia carciunului. Se cumuleaza cu reducerea espressoman?
Vibiemme Domobar Picollo, Baratza Sette 270

Reply
Nop
Expobar Brewtus IV + ECM V-Titan 64, V60+Kinu M47

Reply
Din nefericire, tocmai am avut o experiență tare neplăcută cu cei de la clarocafe...
După inaugurarea noului site am plasat o comandă (12, că am fost printre primii). Pentru că au trecut trei zile și nu am primit nimic, am revenit pe site-ul cu pricina și am constatat un status de ”în procesare” în dreptul comenzii plasate de mine. Am crezut că nu sunt actualizate datele așa că am sunat.
Mi-a fost confirmat faptul că, într-adevăr comanda mea e în procesare, nefiind nici măcar transmisă curierului. Nici vreo explicație logică nu am primit.
Prin urmare am renunțat (deși am fost unul dintre clienții fideli) pentru că nu mi se pare normal să nu onorezi în 3 zile comanda cu numărul 12, măcar la nivel de prăjire și împachetare. Mai prăpăstios fiind de felul meu, nu pot să nu mă gândesc că alte comenzi (plasate ulterior) au fost deja onorate.
La acest moment sunt hotărât să mă îndrept spre alți prăjitori.
La Cimbali M21S Junior / Gaggia Classic| teava R.S. V1/V2. 
Eureka(Nuova Simionelli) Mondial / Porlex Mini.

Reply
Eu am facut vreo 4-5 comenzi la ei, pe site-ul vechi. A doua zi deja pleca cafeaua catre mine. Mie unul mi-au placut cum s-au miscat.
Probabil intampina dificultati cu noul site.
In prezent: Lelit PL41E, Macap MC4, Lelit PL043MMI, PL100,  masina de paine si         heatgun Dewalt D26414
In trecut: Krups XP5240, Gaggia MM Steel 

Reply
@dannyd si eu cred ca esti putin prapastios, cu siguranta au aparut ceva probleme cu noul site.
eu am vb cu Andrei prin PM cand am avut o comanda si mi a raspuns si la ora 10 seara la un moment dat, deci se rezolva toate, nu trebuie sa fi asa radical. bafta
Expobar Brewtus IV | Ceado E37s | Comandante | VST 18/20g | BULLET R1

Reply
Un fel de EDIT, dar sistemul nu mai permite...
În urma discuțiilor cu Andrei (Clarocafe) am concluzionat că pachetul e de negăsit la acest moment, prin urmare va fi transmis un altul.
Cum va rezolva el cu cei de la Fan Curier pe care zice că a fost transmis coletul, nu știu.
Dar o dăm la pace, și pace bună.
Oricum e de apreciat poziția celor care au cumpărat și au fost mulțumiți. Sunt pentru ”a lua atitudine” [Image: av.gif] față de orice nu pare a fi în regulă, inclusiv o postare ca a mea. [Image: blush.gif]
La Cimbali M21S Junior / Gaggia Classic| teava R.S. V1/V2. 
Eureka(Nuova Simionelli) Mondial / Porlex Mini.

Reply
Totul e bine cand se termina cu bine.Smile)).

Toate bune,
Andrei
Prajitor Coffeetool R3/4, Espressor Cimbali Casadio Dieci, Mahlkonig MK 43

Reply
Daca fac comanda pe site unde specific userul de pe forum pt a beneficia de reducere ?
AEROPRESS & kinu m47

Reply
Am facut o comanda pe site, am specificat la note userul de pe forum si am constatat acasa ca nu am reducerea in pachet. Trebuie pe viitor sa fac ceva in plus pentru a beneficia de aceasta reducere?
Multumesc.
Lelit PL62S | Kinu M47

Reply
Hai sa va spun ce am patit si eu cu cei de la Claro.
Am dat comanda de 2 cafele: Etiopia Yirgacheffe si Columbia Supremo pe data de 5 decembrie. Am specificat ca vreau sa ridic comanda de la prajitorie, Str. Sergent Nutu Ion nr. 8-10, Bucuresti.
Pe data de 6 status-ul s-a schimbat in expediata.
Azi am fost sa ridic comanda, dupa ce au cautat cateva minute bune comanda mea vin si imi spun...aaa... stitit ceva Yirgacheffe nu mai avem, ca am trimis-o in alta comanda ca va dam altceva etc etc. I-am spus, don-soara, eu am facut o comanda care s-a confirmat, de ce nu am comanda mea... aaa... pai sa vedeti ca trebuia sa veniti in aceeasi zi sa o ridicati... intreb....unde scrie asta?? aaa.... pai nu scrie...aaa.. pai si atunci de ce spuneti prostii? Am plecat, o nesimtire foarte mare si un dispret fata de client ce rar mi-a fost dat sa vad.

Nu mai cumpar niciodata de la ei si o sa fac tot posibilul ca aceasta poveste sa fie auzita in cercul meu de cafegii.

In alta ordine de idei, se pare ca Claro cam uita sa puna mai multa cafea in pachet conform user-ului de pe espressoman. Atitudine tipic romaneasca.
Kinu M47 | Lelit PL41TEM | Lelit PL100

Reply
Un prieten de al meu a păzit ceva asemenator cu o comanda: și el a rămas foarte supărat.

Si eu am avut o neînțelegere, dar la mine s-a rezolvat usor (m-am întors a doua zi).

Cred ca asta s-a întâmplat datorit munca extra pentru deschiderea a noua locație.

Din părerea mea câteva mici acțiuni ar putea s-a rezolve câteva probleme.

1) sa adăugați orarul de funcționare ale locații pe site (se evita drumuri în gol)

2) sa nu trimiteți e-mailul automat comanda este gata pana când efectiv cafea ajunge în locația respectiva (sau, sa trimiteți un sms/WhatsApp când comanda este gata de ridicare).

3) sa spuneti clar, pe site, ca cand se alege plata la ridicare, se primește doar plata cash (a fost o problema întâmpinat de prietenul meu).

4) sa spuneți câte zile țineți comanda la locația respectiva înainte sa îl dati la altcineva (2-3 zile mi se pare rezonabil).

Cred ca, cu niște mici modificări și un pic de înțelegere, se poate găsi întotdeauna soluții.

Ref: "In alta ordine de idei, se pare ca Claro cam uita sa puna mai multa cafea in pachet"

Cred ca promoția espressoman nu se cumulează cu reducerea de 20% de pe luna decembrie (care este mai convenabil).

Reply
Nu se este precizat acest lucru pe site. Puteau sa vina sa spuna aici ca nu se cumuleaza, dar nu au facut-o. Nu cred ca ii intereseaza prea mult. Oricum se va intoarce ca un bumerang atitudinea lor.

Reply
Nu "traieste" nicio prajitorie mai mare din vanzarile catre membrii forumului. E ok sa va manifestati nemultumirile, ideal ar fi si fata de calitatea cafelei nu doar de logistica, dar nu au rost amenintari puerile.

In orice business atunci cand cresc volumele scade sau e afectata calitatea serviciilor. In plus orice om poate avea scapari cand e solicitat mai intens.
baby+pid+bpm+opv, m47, ims

Reply
Eu comand constant de la Claro de mai bine de un an de zile, in special pentru birou, dar si pentru acasa. Greseli se fac, insa atat timp cat exista si bunavointa din partea clientului, s-a rezolvat intotdeauna.
Este usor sa acuzi si e libertatea fiecaruia sa nu mai comande de la un prajitor sau altul daca a fost dezamagit. 
Eu unul iau aceasta decizie daca respectivul vanzator nu corecteaza greseala si aceasta se repeta in timp. 

Legat de oferta espressoman, aceasta nu e valabila in Decembrie deoarce oferta de 20% discount din pret este mai avantajoasa.
Expobar Brewtus IV, Honne Home, Quamar M80DR(de vanzare), Kinu M47,  Hario V60 Drip Scale

Reply
Se mai intampla erori, dar acceptabile. Eu comand numai de la ei , de 2 ani de zile, si o singura data au trimis o cafea boabe in loc de macinata pt filtru. Dar nu le am reprosat nimic, doar ca a trebuit sa macin eu 1 kg de cafea.
Gaggia New Baby - Hario Skerton, tamper Lelit PL100 plus, latiera 350 ml inox, rasnita electrica Gaggia MDF

Reply
Si eu comand destul de des de la Claro si nu am avut nici o problema.E adevarat ca nu am cantarit niciodata pungile sa verific daca am 10 grame in plus sau in minus.Oricum nu pentru discount comand de la ei.Cred ca mai potrivit ar fi sa se discute mai mult despre calitate si nu despre cateva boabe lipsa.
Profitec Pro 700,Lelit 41 TEM, Ascaso i-mini i1, Kinu M47, diverse accesorii. 

Reply
Cafeaua de la ei este acceptabila. Nu asta era problema ci atitudinea. Atat.

Reply
(12-12-2017, 15:17)bogdan01 Wrote: Nu mai cumpar niciodata de la ei si o sa fac tot posibilul ca aceasta poveste sa fie auzita in cercul meu de cafegii.

In alta ordine de idei, se pare ca Claro cam uita sa puna mai multa cafea in pachet conform user-ului de pe espressoman. Atitudine tipic romaneasca.

Astea-s razbunari copilaresti Smile  
Daca vrei ca cineva sa rezolve ceva in viitor (azi aici, maine in alta parte) "secretul" este sa expui calm doleantele, in stilul lui micrenda mai sus.  La orice artizan e loc de mai bine, iar unii sunt mult mai preocupati de partea de calitate a boabelor si de prajire decat de customare care. Plus ca poti aduce date mai concrete despre cafeaua respectiva, timpul de asteptare in showroom al pungii. Cafeaua este perisabila si are un interval foarte scurt cand clientii o cauta. Daca e prajita deja de o spatamana, mai sta 3 zile in asteptare, pe la curieri sau intr-o anumita locatie, incepe sa intre intr-o perioada in care nu mai este cumparata, fiind foarte multi oameni care prefera cafea prajita "maine", in special pe comenzile din tara. Dar e drept, regulile acestea trebuiesc expuse undeva, inclusiv aici.

Am dat si eu de tot felul de angajati cand cumparam bere artizanala offline sau online, m-am dus de doua ori la o anume locatie la deschiderea programului sau in timpul acestuia si n-am gasit acolo omul, usa fiind inchisa. Cu ce ma satisfaceau mai mult papilele mele si bulbii olfactivi Smile daca ma luam sa-mi vars amarul online in cantece de jale, in loc sa vorbesc direct cu managerul magazinului expunandu-i situatia si indemnand la corectii pe viitor, sub "sanctiunea" ca a doua oara nu mai vede banutul meu?!

P.S. Calitatea cafelei este un subiect separat, ce merita tratat cu atentie de fiecare data.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Eu nu m-am plans, doar am vrut sa va expun si voua experianta prin care am trecut. O voi face de fiecare data cand voi intampina acest aspect. In domeniul in care lucrez eu satisfactia clientului este foarte importanta si cer acest nivel inalt ori de cate ori interactionez cu un comerciant care presupun eu ca se adreseaza unei categorii mai destupata la minte.

Lipsa de profesionalism o sa duca mai devreme sau mai tarziu la pierderi enorme indiferent cat de bun/prost este serviciul/produsul pe care il oferi. Cafeaua are termen de degazare 10 zile, eu m-am dus dupa 6 zile sa ridic comanda invoindu-ma de la serviciu, pe timpul meu, pe trafic etc. O sa spuneti ca aveam transport inclus, pt o comanda de 42 de lei nu cred ca era corect sa dau transport 15 lei asa ca am preferat sa merg personal. M-am dus personal si dintr-o curiozitate, sa vad prajitoria.

Oare de ce Yume reuseste de fiecare data sa imi castige respectul? Doar o intrebare, nu trebuie un raspuns.
Cred ca oamenii au dreptul sa fie informati de fiecare data corect, daca cineva ma va intreba de claro voi spune exact ce am spus si pe forum, fara niciun fel de manajamente.

Reply
Pai vezi, 6 zile inseamna mult pentru orice prajitorie, sa tina o anumita cafea blocata, mai ales ca nu garanteaza nimeni ca cine nu a venit 5 zile va veni a sasea. Un telefon la prajitorie (oricare ar fi ea) prin care asiguri ca vei veni, rezolva totul. Insa il voi ruga pe Andrei sa imi trimita acest set de proceduri pentru a-l afisa si in acest topic (valabilitatea unei rezervari neplatite, programul pentru fiecare locatie, necumularea discount-ului Espressoman cu luna decembrie etc.)

Reply
Asteptam ca prajitoria sa ma sune sau Claro si sa stabilim o data comuna de ridicare. Cam asa se intampla la orice magazin on-line civilizat cand faci o comanda pe site. De examplu emag iti spune ca daca nu vii in 10 zile sa ridici comanda ea se anuleaza, frumos, de bun-simt zic eu.

Reply
(13-12-2017, 12:31)bogdan01 Wrote: Oare de ce Yume reuseste de fiecare data sa imi castige respectul? Doar o intrebare, nu trebuie un raspuns.

Pt. ca Yume iti trimite prin curier, as fi curios sa aflu daca lor le convine sa blocheze cafeaua o saptamana pana iti faci tu timp sa mergi sa o iei. Pana la urma e si in interesul tau sa intri in posesia cafelei, daca nu e clar statusul comenzii atunci intreaba. Cam asa functioneaza toate magazinele online "civilizate".  

Cateva posturi mai sus scrie clar ca reducerea de Craciun nu se cumuleaza cu reducerea de espressoman, dar cine sa citeasca ? E mai simplu sa stai in fata calculatorului si sa acuzi decat sa pui mana pe telefon sa vorbesti cu omul. "Atitudine tipic romaneasca", vorba aia.
Rocket Appartamento || Lelit PL41TEM || Kinu M47 || Hario V60 || Accesorii Motta, Concept-Art, Tidaka

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)